Boris Šťastný a Milan Richter, disidenti s mohutným plánem

„Kluci jsou srdcaři, ODS by neopustili,“ vyvrací Tomáš Hrdlička spekulaci, že by tito politici chystali nové komunální hnutí.

Ondřej Koutník 26.4.2013

Bývalí pražští zastupitelé za ODS Boris Šťastný a Milan Richter. foto: © ČTKČeská pozice

Bývalí pražští zastupitelé za ODS Boris Šťastný a Milan Richter.

Boris Šťastný a Milan Richter (oba ODS) ve čtvrtek ráno zasedli do své zastupitelské lavice v první řadě a poťouchle se usmívali jako uličníci, kteří něco chystají. Nezklamali. V plamenném projevu k dění v koalici Bohuslava Svobody (ODS) Šťastný oznámil, že je zděšen marasmem na radnici a raději rezignuje na mandát zastupitele. Kdyby o chvíli později totéž neučinil Richter, asi by krok poslance Šťastného nevyvolával takovou zvídavost, co vlastně tato nerozlučná dvojka z Prahy 10 či případně jejich politický kouč Tomáš Hrdlička mají za lubem.

Během dne se v kuloárech pražské radnice začaly šířit spekulace, co by mohlo být (vedle oficiální „marasmové“ verze) příčinou jejich odchodu: prý si chystají terén pro volby zastupitelstva v roce 2014 a start nového pražského hnutí, které má mít pod palcem stratég Hrdlička. Nebo údajně obava, že by se v koalici mohl semlet další průšvih podobný tomu s obviněním v kauze Opencard…

„Připadám si jako stranický disident. Rezignace mi uvolnila ruce, cítím se šťastný,“ říká Boris Šťastný

„Kluci jsou srdcaři, ODS by neopustili,“ řekl ČESKÉ POZICI Hrdlička, jehož domácím revírem je městská část Prahy 10. A Šťastný nám potvrdil, že rozhodně nehodlá odcházet z ODS a že už vůbec si nedovede představit, že by se v koalici měla udát nějaká metelice, která by dokázala přebít dosavadní průšvihy. Šéf sněmovního zdravotnického výboru zdůraznil, že rozhodně nehodlá vyklízet v ODS pozice. „Připadám si jako stranický disident. Rezignace mi uvolnila ruce, cítím se šťastný. Nic pro mě nekončí, na jednání zastupitelstva mohu vystupovat jako pražský poslanec. Budu ještě kritičtější a tvrdší,“ dodal.

O tom, že tento politik zjevně není spokojen se situací v pražské ODS, se můžete přesvědčit v našem nedávném rozhovoru:

Náhrada ze stejného těsta

Šťastného a Richtera ve funkcích vystřídají politici ze stejného těsta. Ivan Vinš je předsedou klubu zastupitelů ODS na Praze 10 a bývalý asistent Richtera, Bohumil Zoufalík je zase místostarosta „desítky“ a ke Šťastnému má blízko. „Zoufalík je velmi oblíbený politik v této městské části. Je velice kritický k pražskému vedení. Přijde nová krev,“ nemá Šťastný obavy, že by kritika Svobodovy koalice měla nějak polevit.

Šťastný nemá obavy, že kritika Svobodovy koalice po jeho a Richterově odchodu ze zastupitelstva poleví

Podle někdejšího předsedy pražské ODS nešlo s Milanem Richterem o koordinovanou přípravu. „Kdybych to nepoložil, Milan Richter by tam možná ještě chvíli zůstal. Asi jsem ho vyhecoval,“ míní Šťastný, jenž prý o položení mandátu přemýšlel zhruba půl roku. „Definitivně jsem se rozmyslel až nedávno při cestě z Prostějova, kdy jsem si zároveň sepsal svůj rezignační projev.“

Šťastný a Richter teď budou tvrdit, že jsou disidenty pražské ODS a ze zastupitelstva města je vyhnala neutěšená situace v pražské koalici ODS a TOP 09. S respektem k strategickému a zákulisnímu umu party kolem Tomáše Hrdličky nelze vyloučit ani variantu B, že by se Šťastný a spol. svým odchodem již začali připravovat na příští volby. Ostatně Šťastný v závěru hovoru s ČESKOU POZICÍ ve čtvrtek pronesl: „Chystám mohutný plán pro ODS v Praze.“

Televizní dohra: v hlavní roli Vávra a Udženija

Večer pak do pořadu Události, komentáře přišel šéf zastupitelů za TOP 09 na pražském magistrátu Jiří Vávra a  spolu s ním zasedla ve studiu i radní za ODS Aleksandra Udženija. Moderátorka Daniela Drtinová se v průběhu vysílání Vávry zeptala, zda příčinou koaličních krizích na magistrátu nejsou šermovačky uvnitř ODS (narážela tím na rezignaci Šťastného a Richtera).

Vávra odpověděl: „(…) Z hlediska TOP 09 je pro dění na pražské radnici naprosto jedno, jestli tam sedí pan Šťastný, pan Richter nebo dva pánové, kteří přišli místo nich, o nichž nic nevíme, nevíme, na které straně, na které části spektra ODS budou stát, takže z mého pohledu, pokud mohu mluvit za TOP 09, je pro nás klíčové, abychom pod koaliční smlouvou měli podepsány ty členy ODS, kteří s námi chtějí spolupracovat…“

Nechce se nám věřit, že ke zkušenému pražskému politikovi Vávrovi se nedonesly informace, kdo jsou pánové Zoufalík a Vinš. Že by voliče úmyslně mystifikoval? Podivné bylo i to, že věc na pravou míru ve vysílání neuvedla ani Aleksandra Udženija, Vávrova koaliční spoluhráčka. Ta přece musela vědět, co jsou zač nově příchozí zastupitelé z její strany.

Pokud šlo o nevědomost, od svých stranických nadřízených by Vávra a Udženija zasloužili černý puntík za nepřipravenost. Při opakování téže chyby by už měli odevzdat stranickou průkazku. Na takové výkony nejsou voliči nijak zvědaví.