Bookmakeři jako politologové: Kdo vyhraje volby a kdo bude mít „hezký Vánoce“

V souvislosti s vypsanými sázkami a objemem vsazených peněz lze mluvit o nejoblíbenější straně: zřejmě by jí byli piráti.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

Bookmakeři neřeší, zda předčasné volby budou, nebo nikoliv. Sázková kancelář Fortuna již koncem minulého týdne vypsala kurzy rovnou na úspěch jednotlivých stran. „Zájem je velký,“ řekl ČESKÉ POZICI mluvčí společnosti Petr Šrain. Lidé si mohou vsadit na absolutního vítěze voleb, která ze stran se do Poslanecké sněmovny dostane, jaké procento hlasů kdo obdrží anebo kdo ve volbách dopadne lépe.

Jednoznačným favoritem na vítězství je ČSSD. Blamáž by naopak mohla potkat ODS, která má znatelně horší kurz než například KSČM. TOP 09 by z voleb mohla vyjít jako nejsilnější pravicová politická strana. A černý kůň? Dle objemu sázek by se jím mohli stát piráti.

Sázky Fortuna do své nabídky zařadila krátce poté, co úřednická vláda Jiřího Rusnoka nezískala důvěru sněmovny. „Politické sázky jsou čím dál populárnější. Pro sázkaře je to rozptýlení, a navíc představují možnost vsadit si pro lidi, kteří nesledují hokej anebo fotbal,“ míní Šrain. Tento trend se prý začal projevovat během voleb v roce 2010. Již tehdy společnost utržila deset milionů korun. Nejvíce se sázelo během letošních prezidentských voleb, kdy tržby dosáhly třiceti milionů korun.

Fotbal, volby, Rath...

V současné době Fortuna zaměstnává hned několik bookmakerů, kteří se politickými sázkami zabývají. „Princip toho, jak se kurz vytváří, je vždy stejný, a je naprosto jedno, zda se v daném momentě jedná o fotbal, Superstar či politiku. Bookmaker vždy vychází z nějakých veřejně dostupných informací,“ vysvětluje Šrain.

Když se vypisovala sázka na to, kde si svůj případný trest odsedí David Rath, konzultovali to bookmakeři s řediteli jednotlivých věznicKonkrétně u výsledků předčasných voleb se dle něj jedná především o průzkumy veřejného mínění a vyjádření nejrůznějších politologů, sociologů a prognostiků, se kterými bookmakeři mluví i osobně. Když se například vypisovala sázka na to, ve které věznici si svůj případný trest odsedí David Rath, konzultovali to zaměstnanci sázkové kanceláře s řediteli jednotlivých věznic. „Samozřejmě má bookmaker také vlastní názor, který se do kurzu promítne,“ upozorňuje Šrain.

Ostatně sázky na výsledky předčasných voleb se případně chystá vypsat také konkurenční Chance. „Naši specialisté na společenské sázky situaci v současné chvíli analyzují. Jsou sice spíše okrajovou záležitostí, nicméně stejně jako každý Čech rozumí fotbalu, tak i každý Čech rozumí politice. Politické sázky tedy v tom společenském odvětví patří k nejpopulárnějším,“ prozradila ČESKÉ POZICI mluvčí společnosti Chance Markéta Světlíková.

Vyplatí se sázka na mrňouse?

Klienti Fortuny aktuálně nejvíce sázejí na malé strany, u kterých se dá očekávat, že budou balancovat na hranici pěti procent. Dle Šraina se na tiketech nejčastěji objevují sázky na to, že po volbách ve sněmovně usedne KDU-ČSL, SPOZ anebo ANO 2011. Za překvapení lze považovat sedm tisíc korun, které kdosi vsadil na Úsvit přímé demokracie. Že by zaúřadoval samotný Tomio Okamura?

Sázkaři například věří, že TOP 09 bude výrazně úspěšnější než ODS. Vítězná ČSSD by mohla obdržet něco málo pod 29,5 procenta hlasů.Základní sázka, která se týká vítěze voleb, sice v nabídce chybět nemůže, velkým lákadlem se ale zřejmě nestane. „Vsadit na výhru ČSSD při kurzu 1,01 se sázkařům nevyplatí, a jakákoliv další varianta je příliš riskantní,“ analyzuje Šrain. Zatímco totiž dříve bývaly kurzy na celkového vítěze mezi ODS a ČSSD relativně vyrovnané a největší náběry sázek směřovaly k těmto dvěma stranám, v současné chvíli je favorit příliš jasný, a vklady jsou tedy rozloženy relativně rovnoměrně mezi ostatní.

Sázkaři například věří, že TOP 09 bude výrazně úspěšnější než ODS, a stane se tak po volbách nejsilnější tuzemskou pravicovou stranou. Lépe než občanští demokraté by zřejmě měla dopadnout i KSČM. Vítězná ČSSD by mohla obdržet něco málo pod 29,5 procenta hlasů.

Piráti čekají balík!

Lze-li v souvislosti s vypsanými sázkami a objemem vsazených peněz mluvit o nejoblíbenější straně, zřejmě by jí byli piráti. „V sekci ‚Dostane se do sněmovny‘ je na Českou pirátskou stranu v tuto chvíli vsazeno nejvíce peněz,“ informoval Šrain a dodal, že v tomto případě musel být kurz v uplynulých dnech již několikrát upraven. Z původních 50:1 tak klesl na dnešních 10:1.

Jakmile se Česká pirátská strana doslechla o nepříliš příznivém kurzu, odstartovala akci na internetu a příznivci mladých politiků začali brát pobočky Fortuny útokemJakmile se totiž Česká pirátská strana o nepříliš příznivém kurzu doslechla, spontánně odstartovala na internetu akci „Vsaď si na piráty a vyhraj balík“ a příznivci mladých politiků začali brát pobočky Fortuny takřka útokem. Sázková společnost byla následně donucena kurz snížit.

„Jestli si sázkaři chtějí z voleb odnést i něco jiného než jen dobrý pocit, měli by si vsadit dříve, než kurz klesne ještě níže,“ napsal ČESKÉ POZICI místopředseda pirátů Mikuláš Ferjenčík, který má ve hře dva tisíce korun a pyšní se tím, že si stihl vsadit ještě na kurz 50:1.

To už se nepodařilo bývalému předsedovi strany Ivanu Bartošovi. „Než jsem dojel na Náměstí bratří Synků, tak už kurz začali upravovat. Na Muzeu jsem si pak vsadil jeden tiket za tisíc korun na kurz 30:1 a druhý už bohužel jen na kurz 20:1, ten jsem následně poslal dál jako svatební dar,“ líčí Bartoš s tím, že pokud se během čtyř dní podařilo srazit kurz na 10:1, musí to znamenat, že na piráty vsadilo hodně lidí.

Že by mladá strana touto akcí podporovala hazard, si Bartoš nemyslí, vidí to spíš tak, že proti němu bojují jeho vlastními zbraněmi. „Výhra bude po našem úspěšném tažení navíc taková malá finanční satisfakce za léta dobrovolné neplacené práce a podpory,“ konstatoval Ivan Bartoš a s výkřikem „Mámo, budeme mít hezký Vánoce!“ rozhovor s ČESKOU POZICÍ ukončil.

P.S.: V případě, že se předčasné volby neuskuteční do konce roku, Fortuna klientům vsazené peníze vrátí v plné výši.

Počet příspěvků: 2, poslední 21.9.2013 11:22 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.