Bojíte se zdražení plynu? Vsaďte na slevu!

Zatímco dominantní dodavatelé plynu zdražují, malý prodejce LAMA INVESTMENTS jde v prvním čtvrtletí 2012 s cenou níž než letos.

Čestmír Klos 21.11.2011

Zatímco dominantní dodavatelé plynu zdražují, malý prodejce LAMA INVESTMENTS jde v prvním čtvrtletí 2012 s cenou níž než letos. Jakkoli se může v tržním prostředí překvapovat, malá akciová společnost dokázala konkurovat dominantním dodavatelům nižší cenou plynu pro firmy i domácnosti.

Obchodní ředitel společnosti Jan Ležík popsal dosavadní situaci: „Do této chvíle se naše ceny pasivně odvíjely od cen dominantního dodavatele, od kterého jsme si udržovali ve většině regionů cenový odstup osm procent.“ A současně oznámil: „Sleva osm procent nám už nestačí.“

„I když půjdou velcí dodavatelé s cenou nahoru, my půjdeme dolů oproti naší současné ceně. Je to významná změna naší obchodní politiky,“ říká Ležík. A vysvětluje:„Tentokrát už nebudeme čekat na ceníky dominantních dodavatelů a s předstihem oznamujeme, že od ledna 2012 přijdeme se snížením ceny námi dodávané komodity bez ohledu na to, co bude dělat konkurence. Jinak řečeno: I když půjdou velcí dodavatelé s cenou nahoru, my půjdeme dolů oproti naší současné ceně.“

Vlastní vrt, vlastní cena

Podle Ležíkova vysvětlení si LAMA INVESTMENTS může tento krok dovolit především díky vlastní těžbě plynu v okolí Břeclavi. Začátkem listopadu začal dodávat plyn nově otevřený vrt. Podíl vlastní těžby na celkovém objemu dodávek pro zákazníky tvoří pětinu.

Nízká cena za plyn už přilákala víc než čtrnáct tisíc zákazníků. Růst firemní skupiny LAMA se projevuje i organizačními změnami. Do konce roku 2011 se subjekty v rámci skupiny sjednotí pod holdingovou společností LAMA ENERGY GROUP.

Existence malých distribučních firem byla možná především proto, že velcí dodavatelé sjednávali s ruským dodavatelem vyšší kontrakty, než stačily prodat

LAMA INVESTMENTS dodává domácnostem i firmám plyn pod značkou LEVNYPLYN.CZ a elektřinu pod značkou LEVNYPROUD.CZ. A zákazníkům, kteří si k jednomu produktu, plynu či elektřině dokoupí druhý, nabízí bonus tisíc korun, jenž se odečte od ceny dodávky.

Levný spotový plyn hřeje stejně

Existence malých distribučních firem byla podle znalce oboru Vratislava Ludvíka možná především proto, že velcí dodavatelé příliš mysleli na zadní kolečka a sjednávali s ruským dodavatelem vyšší kontrakty, než stačily prodat. Platit Gazpromu však musely celou objednávku. Než nechat nespotřebovanou, nicméně zaplacenou část plynu propadnout, vyplatí se nevyčerpaný přebytek dát na burzu.

Těmto cenám se říká spotové. A může se přihodit, že jsou jen polovinou původní ceny. Pro malé firmy je to pak hotový žír. Jestliže nakoupily za polovinu, mohou prodávat levněji a ještě na tom slušně vydělat. To se to láká další zákazníky. Tato praxe se pro velké dodavatele plynu stala mementem: nelze volit obchodní politiku, která vede k úbytku odběratelů. Zejména, když tu začíná působit firma Vemex, většinově vlastněná Gazpromem. Tím pádem dováží plyn z Ruska o dost levněji než RWE. A dělá si zálusk na 16 procent trhu.

Má to ještě jeden negativní dopad na české hospodářství: místo tuzemských firem se tady zakupují Rusové. Na přímé obchodování s nimi se navíc často váží lidé s prazvláštní minulostí. Na dominantní dodavatele tím narůstá tlak z několika stran. Proto se i oni snaží zákazníkům nabízet různorodé výhody a konkurence trhu s plynem zákazníkům svědčí.

Nabídka pod značkou LEVNYPLYN.CZ bude nepochybně pro zákazníka velice výhodná. Vysoké zlevnění však distributor nabízí v prvním čtvrtletí. Bude-li moci v neztenčené míře pokračovat, však netuší ani on. Za nižší cenou se podle Ludvíka skrývá větší míra nejistoty. Jedním si však každý zákazník, který uteče od dominantního dodavatele k levnějšímu, může být jist. Kdyby se kterákoli malá distribuční firma dostala do problémů a nemohla plnit dodávky plynu, velký distributor má povinnost takového zákazníka přijmout zpět do svého náručí.

Počet příspěvků: 2, poslední 22.11.2011 08:54 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.