Boj o Sazku: Cirkus teprve začne. Až Vítek podá insolvenční návrh.

Martin Ulčák ČESKÉ POZICI potvrdil, že jeho spojenci při záchraně Sazky mohou být uhlobaron František Štěpánek a průmyslník Jan Světlík.

Aleše Hušáka a pozoruhodné množství českých finančníků čekají napínavé měsíce. Boj o Sazku se hned tak nerozhodne. foto: © ČTKČeská pozice

Aleše Hušáka a pozoruhodné množství českých finančníků čekají napínavé měsíce. Boj o Sazku se hned tak nerozhodne.

Na válečné pole u Sazky se dostavila nevídaná plejáda miliardářůAni kontroverzní stomiliardová ekozakázka nepřilákala tolik českých finančních celebrit jako boj o ovládnutí Sazky. Zatímco u ekotendru se odehrává bitva prý jen mezi giganty jako Petr Kellner, Richard Háva a Martin Roman, na válečné pole u Sazky se dostavila celá plejáda miliardářů. Seřadíme-li je abecedně: Marek Dospiva z Penty, olejářský magnát Karel Komárek ml., průmyslník Jan Světlík, uhlobaron František Štěpánek ze Sokolova, bankéř Patrik Tkáč z J&T, který údajně má určitou dohodu s PPF, Martin Ulčák, Ivo Valenta ze Synotu (konkurent Sazky) či developer Radovan Vítek. Pro nezasvěcené je třeba vysvětlit, že Vítek je solitér, Penta je v tom oficiálně taky sama (pokud už není od začátku s Vítkem dohodnuta), Synot je spojen s Komárkem, Ulčák se Štěpánkem, se Světlíkem a v neposlední řadě s Alešem Hušákem.

Spojení Hušák – Ulčák – Štěpánek – Světlík zaslouží zvláštní odstavec. Martin Ulčák, který se snaží spolu s Alešem Hušákem zachránit Sazku před nepřátelským převzetím, má dva finanční partnery, bezpochyby solventní. Jsou to uhlobaron František Štěpánek, šéf Sokolovské uhelné, a průmyslník Jan Světlík. „Oba jsou mými tradičními spojenci, se kterými jsem denně ve spojení. Bude-li třeba, pomohou, ale tato varianta zatím není na stole,“ sdělil ČESKÉ POZICI Martin Ulčák.

Oč zúčastněným gigantům jde? Někdo by mohl namítnout, že Sazka přeci není stát, který se dá různými sofistikovanými způsoby dojit permanentně! Jenže prohlédneme-li si většinu šéfů sportovních svazů a okresních bafuňářů, kteří Sazku papírově ovládají, nemůžeme chovat iluzi, že budou schopni intelektuální a finanční přesile nájezdníků dlouho čelit.

Je zjevné, že některým z nájezdníků nejde o sport, ale pouze o vyždímání firmy Podíváme-li se na boj o Sazku prizmatem posledních událostí, je zjevné, že některým z nájezdníků zřejmě nejde o budoucnost sportu, ale o pouhé vyždímání sázkové a loterijní firmy. Ve srovnání s tím bude vše, co se Sazkou doposud předváděl Aleš Hušák, vypadat jen jako upřímná snaha megalomanského zanícence tlačit podnik – i sebe – za jakoukoliv cenu výš. Protože Sazka je z hlediska likvidity na dně a příští týden ji její věřitel Radovan Vítek jistě pošle do insolvenčního řízení, začne se v historii firmy psát nová kapitola. Následujících 60 dnů bude záležet na tom, jak bude postupovat soudce.

Kyperský bezdomovec Vítek

Vše, co se v současné chvíli odehrává kolem Sazky, není ani zajímavé, ani důležité. Momentálně je jedno, co říká Aleš Hušák, co vzkazuje jeden miliardář druhému miliardáři, co vykládají právníci, činovníci sportovních svazů či politici. Jatka začnou až příští týden, kdy hlavní řezník Radovan Vítek – jak slibuje – u soudu podá na Sazku insolvenční návrh. Šéf Sazky Aleš Hušák už ho předem varoval. Prohlásil, že firma v insolvenci není a že toho, kdo se pokusí ji do ní uvrhnout, čeká boj s právníky. „Případnému šikanóznímu návrhu se budeme bránit. V případě toho návrhu si musí být kyperský bezdomovec vědom toho, co činí,“ řekl Hušák na páteční tiskové konferenci. Narážel na Vítka, jehož společnosti sídlí na Kypru.

Hušák s Ulčákem se budou snažit přesvědčit akcionáře Sazky, ale hlavně sázející veřejnost, že návrh na insolvenci ještě automaticky neznamená, že firma je v insolvenci. Jestliže Vítek počítá s tím, že mu svazy hned po podání návrhu odevzdají symbolické klíče od Sazky a ještě poděkují, je na omylu. Proti rozhodnutí soudu se navíc mohou právníci Sazky ještě odvolat, tudíž se očekává poměrně dlouhý proces.

Budou ho zajisté provázet pikantní kuloární informace, které se v pražském finančním zákulisí šíří už nyní.  O Vítkovi se již delší dobu povídá, že v Praze prakticky neexistuje soudce, se kterým by se nakonec nedohodl… Spekuluje se také o tom, že pro mnoha konkurzy protřelého Vítka nebude problém dosadit si insolvenčního správce, který mu také půjde na ruku. Má zájem o některé realitní projekty Sazky (pozemky a vinařství), nechce prý arénu ani sídlo. Údajně jedná ve shodě s Pentou, ale je nevyzpytatelný. Někdy se chová, že je mu všechno jedno, kalí vodu, stupňuje napětí.  A taky si to užívá! Po Praze kolují neuvěřitelné historky. Například o tom, jak komunikuje s Alešem Hušákem. Když se mu prý Vítek v minulosti snažil dovolat, šéf Sazky mu nebral telefon. Teď je tomu naopak. Hušák volá Vítkovi třikrát denně, ten napotřetí telefon vezme a řekne: Teď ne, za půl hodiny. A pak položí. Vítek se prostě baví.

Do konce března bychom to mohli mít na kolejíchPodáním návrhu každopádně začne hlavně boj nervů, komu rupnou dříve, ten prohraje. Situaci popsal pro ČESKOU POZICI Martin Ulčák takto: „Teď jsme na třetině cesty. Jede to od prosince a někdy koncem března bychom to mohli mít na kolejích.“ Hušákovi s Ulčákem by to teoreticky mohlo vyjít – dát dohromady peníze, které jsou akutně potřeba na splacení úvěrů, které drží Radovan Vítek. Šéf Sazky tolik peněz sice nemá, ale pokud Ulčák – jak tvrdí ČESKÉ POZICI – sežene díky svým dlouholetým partnerům Františku Štěpánkovi a Janu Světlíkovi potřebné miliardy, mohou Sazku udržet nad vodou. Jenže Štěpánek se Světlíkem doposud nedali ani miliardu.

Veterinář z Prahy 6

Hypoteticky se může stát, že zatímco supi krouží nad zvířetem v agónii, tu klovnou do oka, tu do ucha, z ničeho nic se zjeví zkušený veterinář z Prahy 6 (kde sídlí skupina PPF Petra Kellnera a český miliardář tam i bydlí) a řekne: „Umím léčit a navíc mám nabídku, která se neodmítá.“ Přihodí o půl miliardy nebo o miliardu víc než konkurenti. Bude za hodného, protože ostatní na sebe v médiích plivou špínu, všem jde jen o nepřátelské převzetí. „Kelly“ se bude prezentovat jako velkorysý zachránce firmy a českého sportu. Může se mu to vyplatit, i kdyby se nakonec výnos pohyboval kolem nuly. A to kvůli jeho egu (zase vypálit rybník menším klukům) a renomé. Peníze na to má – co na tom, že jeden z mnoha projektů bude za nula?

Kdo získá dluhopisy se slevou 50 procent?Na Vítkův „insolvenční krok“ v zásadě čekají všichni, kdo chtějí Sazku ovládnout. Už samotná zpráva o podání návrhu na insolvenci totiž vyděsí držitele dluhopisů Sazky, a čím déle řízení potrvá, tím víc poroste šance, že se zahraniční „bondholdeři“ budou chtít zbavit svých obligací za jakoukoli cenu. Ten, kdo od nich získá dluhopisy například s padesátiprocentní slevou, bude mít k ovládnutí Sazky blíže. V současné chvíli je však irelevantní, co držitelé dluhopisů kromě okusování nehtů udělají. Sazka paradoxně nedojela na dluhopisy, Vítek ji kostí na nesplácených bankovních úvěrech.

Obligace, které Sazka v původním objemu 215 milionů eur vydala před více než čtyřmi lety na financování O2 Arény (dříve Sazka Arény), představují největší dluhové zatížení společnosti. Splatné jsou do konce roku 2021 a do závěru loňského roku bylo splaceno jen třináct milionů eur. Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor‘s navíc ve čtvrtek snížila rating dlouhodobých závazků Sazky na nejnižší stupeň D z dosavadní známky CC, což znamená, že firma není schopna splacení jakékoli části splatného dluhu. Lucemburská burza dokonce zastavila obchodování s dluhopisy Sazky. Standardně se to stává v případě, že je firma bez peněz a zastavení obchodování má zabránit tomu, aby hysterie neurychlila její pád. Nebo v případě, že podnik nereportuje, jak má.

Politici se probrali

Vládní politici samozřejmě se zděšením sledují tu melu: jejich snahu tiskovými konferencemi (o reformách důchodového systému, armády, zdravotnictví či sociálního systému) odvádět pozornost od aféry s Drobilem a od korupčního skandálu Bartáka bitva o Sazku jednoznačně mediálně přebila. Takže se k ní začínají také vyjadřovat.

Vstoupí do hry ministerstvo financí?Podívejme se, co říká k Sazce nejsilnější muž ve vládě Miroslav Kalousek. Není to jedno, jelikož pod jeho resort spadá regulace hazardu a také finančně-analytický útvar, který může v jisté fázi boje o loterijní společnost zahrát nemalou roli (bude-li ovšem ministr financí chtít). „Stát nehodlá zasahovat do jednání o budoucnosti Sazky a nebude ani pomáhat sportovním svazům v nynější složité finanční situaci,“ řekl Lidovým novinám Kalousek. „Stát se nikdy nezřekne podpory sportu mládeže. Ale nijak nebude kompenzovat hlavním akcionářům, zejména ČSTV, chyby v jejich rozhodování. Jestliže se vedení ČSTV rozhodlo díky vlastní nekompetentnosti tak, že přišli o své příjmy ze Sazky, ze kterých platili své okresní funkcionáře, a nyní si myslí, že je bude platit stát, tak já říkám ne,“ dodává ministr.

Premiér Petr Nečas zvolil mírnější tón. „Tu věc pozorně sleduji s využitím všech prostředků, které jako předseda vlády mám,“ řekl Hospodářským novinám. Zřejmě měl na mysli i příslušné zprávy tajných služeb. „Je to věc, kterou nejde opominout z hlediska ochrany ekonomických zájmů České republiky,“ dodal.

K Sazce se vyjádřil i ministr školství Josef Dobeš. Byl by rád, kdyby byl vyměněn Aleš Hušák a vedení ČSTV. „Nemám nic osobního proti osobě generálního ředitele, ale nevěřím, že staří lidé ve svých funkcích mohou přijít s novým řešením, které sport zachrání,“ prohlásil ministr. Podle něj i ČSTV potřebuje „nové akční vedení“.

Pokračování v pondělí v 10 hodin u soudu.