Ceska Pozice

Boj o Hrad: Součty favorizují Drahoše, ale realita je složitější

To, co platí v aritmetice, neplatí pro prezidentskou volbu. Prosté sčítání hlasů od čtveřice neúspěšných kandidátů – Pavla Fischera, Michala Horáčka, Marka Hilšera a Mirka Topolánka – totiž nefunguje.

Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Miloš Zeman a Michal Horáček. foto: Matouš René

Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Miloš Zeman a Michal Horáček.

Jiřího Drahoše sice před finále souboje o Hrad podpořili mnozí poražení kandidáti, ale podle průzkumů ne všichni jejich voliči uposlechnou. Pětina zastánců Mirka Topolánka dá rozhodně hlas Miloši Zemanovi, stejně jako sedm, respektive devět procent voličů Michala Horáčka a Pavla Fischera a až 13 procent „hilšerovců“. Prosté součty favorizují Drahoše, ale „realita postojů není schematická a skutečné rozhodování je vždy komplikovanější“, jak řekl LN sociolog Jiří Vinopal. Podle analytika Jana Herzmanna nerozhodnou stovky tisíc, nýbrž jen desítky tisíc hlasů.

Tři přibližné půlmiliony nemusejí v součtu dát skoro 1,5 milionu hlasů pro Jiřího Drahoše. To, co platí v aritmetice, neplatí pro prezidentskou volbu. Přestože lidé – hlavně na sociálních sítích – málem automaticky přičítají Fischerovy, Horáčkovy, Hilšerovy a Topolánkovy hlasy (jichž bylo přibližně 1,68 milionu) pro druhé kolo Drahošovi, věc je složitější. I když všichni čtyři zmínění zájemci o Hrad podpořili bývalého předsedu Akademie věd, necelá pětina jejich voličů dá svůj hlas současné hlavě státu – Miloši Zemanovi.

Výsledek průzkumu

Vzorek voličů oslovily agentury STEM/MARK a Median v rámci průzkumu Institutu pro demokracii 21 ještě před zveřejněním výsledků prvního kola voleb. Kvůli možné statistické odchylce agentury vynechaly kandidáty s malým počtem voličů – Jiřího Hynka, Petra Hanniga a Vratislava Kulhánka. Celkově by tak podle tohoto průzkumu mělo Zemanovi ve druhém kole prezidentské volby přitéct až 180 tisíc jistých hlasů od čtveřice neúspěšných kandidátů. Zhruba tři čtvrtiny jejich voličů by podpořily akademika Jiřího Drahoše – tedy asi 900 tisíc hlasů.

Podle průzkumu Institutu pro demokracii 21 by mělo Zemanovi ve druhém kole prezidentské volby přitéct až 180 tisíc jistých hlasů od čtveřice neúspěšných kandidátů Fischera, Horáčka, Hilšera a Topolánka. Zhruba tři čtvrtiny jejich voličů by podpořily akademika Jiřího Drahoše – tedy asi 900 tisíc hlasů.

Nejvíce podporovatelů našel Zeman v táboře Mirka Topolánka, bývalého premiéra, jenž v prezidentské volbě získal 4,3 procenta hlasů. Sám Topolánek přitom po své prohře podpořil akademika Drahoše. „Chtěl bych vyzvat všechny podporovatele, aby dali hlas Drahošovi, bude to dobrá volba pro Českou republiku. Ve druhém kole, pokud se síly spojí, nebude bez šance,“ uvedl.

Sociology, které oslovily LN, příliš nepřekvapuje, že 19 procent Topolánkových voličů ve druhém kole podpoří současného prezidenta. „To mohou být lidé, kterým vyhovuje agresivnější styl politiky. Pravolevá orientace,“ sdělil Pavel Ranocha, analytik agentury Kantar TNS. Zemana by dle průzkumu rozhodně podpořilo i třináct procent podporovatelů Marka Hilšera a devět procent voličů bývalého diplomata Pavla Fischera.

Neuposlechnuté doporučení

Ten dokonce v době kampaně uvedl, že Zemanovo vystupování je „toxické pro společnost“. Ani Hilšer podobnými komentáři nešetřil. „Voliči těmto kandidátům dali hlas kvůli nějakým jejich vlastnostem, které Drahoš nemá. Například část podpory Fischera určitě pocházela z toho, že ho voliči vnímají jako zkušeného diplomata,“ vysvětluje sociolog Jan Herzmann. V teorii ani v praxi se dle něho nedá očekávat, že všichni voliči uposlechnou doporučení svého původního kandidáta.

Podle sociologa Jana Herzmanna v teorii ani v praxi se nedá očekávat, že všichni voliči uposlechnou doporučení svého původního kandidáta. Upozorňuje, že nemalá část voličů klade důraz na to, aby na Hradě byl někdo, kdo si bude jistý i na politické půdě.

Upozorňuje, že nemalá část voličů klade důraz na to, aby na Hradě byl někdo, kdo si bude jistý i na politické půdě. „To naplňoval prezident Zeman, do jisté míry Pavel Fischer a také Mirek Topolánek. Není proto udivující, že část voličů Fischera by nyní volila Zemana,“ řekl Herzmann. „Části voličů může na Drahošovi vadit třeba i nějaká drobnost: že na ně působí staticky, že není až tak přirozený,“ doplňuje politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého. Hilšera mohly zase některé voličky volit jen proto, že se jim líbil.

Agentuře Kantar TNS, ve které působí Ranocha, vyšel ohledně Fischerových voličů odlišný výsledek: 82 procent podporuje ve druhém kole Drahoše, jedenáct procent Zemana a sedm procent není rozhodnuto. „Navíc z těchto jedenácti procent jen tři procenta voličů uvedla, že určitě budou volit Zemana. Jde tedy spíše o váhající voliče,“ podotkl Ranocha.

Těsné druhé kolo

Drahošovi by k vítězství dle Herzmanna stačilo, kdyby ho volily dvě třetiny voličů neúspěšných kandidátů: „Za předpokladu, že se prezidentu Zemanovi nepodaří přilákat k urnám mimořádně velké procento těch, kteří v prvním kole nevolili.“ V průzkumu, který ve středu 17. ledna zveřejnil Institut pro demokracii 21, se ukazuje, že Drahoše podporuje až 77 procent v této skupině voličů. „Tento výsledek je pro něho samozřejmě příznivý. Současně ale podporuje tezi, že druhé kolo bude velmi těsné. Moje hypotéza je, že nerozhodnou stovky tisíc hlasů, ale desítky tisíc,“ domnívá se Herzmann.

Druhé kolo bude velmi těsné, nerozhodnou stovky tisíc hlasů, ale desítky tisíc. Velmi důležitá proto bude volební účast.

Velmi důležitá proto podle něho bude volební účast. Zhruba šest až sedm procent lidí, kteří si v prvním kole nevybrali Zemana ani Drahoše, uvedlo, že se druhého kola nezúčastní. Častěji tento názor zazníval od Horáčkových a Topolánkových voličů. Ranocha ovšem upozorňuje, že podobné průzkumy vznikaly ještě před sečtením prvního kola. Promítnout se mohou i aktuální faktory: „Což je třeba doporučení kandidátů. Ale zásadní je, že lidé už vědí, jak první kolo dopadlo, a mohou i reagovat,“ dodal.

Prezidentské volby

  • Jiří Drahoš první kolo: 26,6 procenta – 1 369 601 hlasů
  • Miloš Zeman první kolo: 38,6 procenta – 1 985 547 hlasů
  • Zhruba tři čtvrtiny voličů většiny nepostupujících kandidátů na prezidenta by ve druhém kole volby daly hlas Jiřímu Drahošovi.

,
zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.