Boj o Hrad ovlivňuje vzdělání, věk a pohlaví voličů

Zářijový průzkum prezidentských preferencí voličů z dílny sociologa Jana Herzmanna poprvé ukázal, jací voliči preferují tři nejvážnější kandidáty na českého prezidenta. Miloše Zemana zejména lidé ve věku 65 let a více, Jiřího Drahoše vysokoškoláci a mládež a Michala Horáčka příslušníci mladší střední generace a občané s maturitou.

Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Miloš Zeman a Michal Horáček. foto: Matouš René

Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš, Miloš Zeman a Michal Horáček.

Dominantní Miloš Zeman. Sílící Jiří Drahoš. Těsně v závěsu Michal Horáček a s odstupem na čtvrtém místě senátor Jaroslav Kubera (ODS). Takové pořadí ukazuje zářijový průzkum prezidentských preferencí voličů z dílny sociologa Jana Herzmanna. Tři měsíce před prvním kolem volby 12. a 13. ledna 2018 jsou navíc poprvé k dispozici informace, jaký typ voličů kandidáty převážně podporuje.

Miloše Zemana podle zjištění společnosti Herzmann preferují zejména lidé ve věku 65 let a více. Kdyby mohli hlasovat jen oni, nynější prezident by byl zvolen již v prvním kole. Hlavu státu by znovu poslali na Hrad zejména voliči bez maturity. S Jiřím Drahošem naopak sympatizují voliči s vysokoškolským vzděláním a mladšího věku. Potenciálními Horáčkovými voliči jsou příslušníci mladší střední generace a občané s maturitou.

Odstup od pražské kavárny

Horáček však podle výzkumu může spoléhat na jinou „specialitu“ – dominantní podporu žen. Muži preferují spíše Zemana nebo Drahoše. „Podpora mladých lidí a lidí vzdělaných mě samozřejmě těší a budu se snažit si ji udržet. Na nich záleží, jak bude vypadat budoucnost naší země. Samozřejmě ale usilujeme o podporu všech věkových kategorií,“ uvedl Drahoš. „Necílím na žádnou konkrétní skupinu. Voličům nabízím srozumitelný program a jasný životní příběh,“ míní Horáček.

Drahoš i Horáček se ve svých vyjádřeních snaží prezentovat do značné míry tak, aby nevypadali jako typičtí vyslanci pražské kavárny, na kterou se značnou oblibou současný prezident a jeho spojenci útočí

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček nechtěl prezidentovu strategii komentovat. „Jistě víte, že se pan prezident rozhodl, že nepovede předvolební kampaň,“ vzkázal. A jak dopadne druhé kolo o dva týdny později? Podle Herzmanna rozhodne vyhraněnost případného Zemanova soka. „Čím vyhraněnější protizemanovský kandidát bude, tím pro Miloše Zemana bude snazším soupeřem,“ míní sociolog.

Jako by se touto poučkou zatím řídili oba kandidáti. Drahoš i Horáček se ve svých vyjádřeních snaží prezentovat do značné míry tak, aby nevypadali jako typičtí vyslanci pražské kavárny, na kterou se značnou oblibou současný prezident a jeho spojenci útočí. Také další předvolební sondy favorizují v prvním kole Miloše Zemana. Podle průzkumu CVVM by z občanů, kteří chtějí volit, vybralo Zemana 31 procent, Drahoše 18 procent a Horáčka 14 procent lidí.

S velkým odstupem následuje senátor Jaroslav Kubera se dvěma procenty, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek a lékař a aktivista Marek Hilšer shodně s jedním procentem. U nikoho z dalších uchazečů podpora nepřesáhla jedno procento.

Nejistá obhajoba

Expert na průzkumy Jan Herzmann však upozorňuje, že v příštích měsících se situace může ještě zamotat. „Nerad bych nynější čísla přeceňoval, protože do voleb ještě zbývá dost času a zatím ani nevíme, jaká bude sestava prezidentských kandidátů,“ řekl LN. Podle něho není vyloučeno, že do zápasu výrazně zasáhne ještě někdo další.

Průzkumy sice zatím nenaznačují, že v prvním kole by někdo mohl Zemana porazit, ale prezident obhajobu funkce jistou nemá

„Karel Schwarzenberg se v minulých volbách dlouho jevil jako slabý kandidát. Teprve na poslední chvíli se ukázalo, že je schopen porazit Jana Fischera, který patřil k favoritům voleb,“ poznamenal Herzmann k minulé volební kampani, v níž exministr zahraničí Schwarzenberg nepatřil k favoritům až do prosince 2012, což bylo jen měsíc před volbami. Nakonec těžil z toho, že se mu na poslední chvíli podařilo získat punc hlavního Zemanova rivala. Nevyhraněný Jan Fischer naopak v závěru kampaně poztrácel původní náskok.

Průzkumy sice zatím nenaznačují, že v prvním kole by někdo mohl Zemana porazit, ale prezident obhajobu funkce jistou nemá. „Ve druhém kole bude strašně záležet na tom, proti komu bude pan prezident stát. Zejména snadnými soky by byli straničtí kandidáti. Obecně se pak domnívám, že větší šanci mají ti, kteří budou mít za sebou zisk 50 tisíc podpisů a jakousi lidovou nominaci,“ míní Herzmann.

Pokud se opět vrátíme k minulé prezidentské volbě, právě Schwarzenbergova příslušnost k TOP 09, která v té době byla členem nepopulární Nečasovy vládní koalice, přispěla zásadním dílem k tomu, že Zeman svého soka porazil.

Co nejpestřejší voličská podpora

Kandidáti budou dle svých slov usilovat, aby jejich voličská podpora byla co nejpestřejší. „Proto například podporuji opatření všestranné péče o seniory, zejména ohrožené samotou, starých lidí, kteří se stávají obětí nevybíravých praktik různých podvodníků, stejně jako budu usilovat o podporu rodin při usnadnění péče o děti či zajištění pružnějších pracovních podmínek,“ je přesvědčený Drahoš. „Prezident podle mě ani nemůže být jen pro jakoukoli jednu skupinu, chci svoji pozornost zaměřit průřezově na všechna důležitá témata pro naši budoucnost,“ dodal.

Kandidáti budou dle svých slov usilovat, aby jejich voličská podpora byla co nejpestřejší. Textař a podnikatel Horáček spoléhá, že občany dokáže přesvědčit průhlednou kampaní.

Textař a podnikatel Horáček spoléhá, že občany dokáže přesvědčit průhlednou kampaní. „Nabízím maximálně transparentní kampaň, kterou si platím výhradně sám. Proto nebudu nikomu nic dlužen a budu moci zastupovat zájmy všech občanů. A to bez ohledu na to, kolik jim je let, jaké mají vzdělání či jaké je jejich pohlaví,“ napsal LN bývalý majitel sázkové kanceláře Fortuna.

Ačkoli Horáček ve svém vyjádření žádného konkrétního sponzora svých soupeřů neuvedl, patrně odkazoval na ne zcela transparentní kampaň Zemana v minulých volbách a rojící se miliardáře kolem akademika Drahoše. Ten zatím vybral více než 18 milionů korun. Peníze zaslali spolumajitel Škody Transportation Tomáš Krsek, uhlobaroni Petr Pudil a Vasil Bobela či spolumajitel Jablotronu Dalibor Dědek.

Hudební kariéra a politické zkušenosti

Fakt, že dámské voličstvo by dalo ve volbách přednost Horáčkovi, dle sociologa Herzmanna souvisí s jeho hudební kariérou. „Na ni slyší více ženy než muži. Na druhou stranu rozdíl nebude tak velký, aby rozhodl volby,“ uvedl Herzmann. Pokud jde o věkový faktor, lidé podle něj podvědomě tíhnou ke kandidátům, s nimiž se mohou identifikovat.

Fakt, že dámské voličstvo by dalo ve volbách přednost Horáčkovi, dle sociologa Herzmanna souvisí s jeho hudební kariérou. Starší generace si podle něho spíše potrpí na politické zkušenosti.

„Pro mladší střední generaci a pro mladé lidi je Miloš Zeman již příliš starým kandidátem. Jiří Drahoš působí zdravěji či svižněji. Navíc mladší generace si potrpí na vědu, ačkoli jí nemusí příliš rozumět. Jiří Drahoš je vědec, a proto mladší lidi osloví spíše než Zeman,“ dodal Herzmann.

Starší generace si podle sociologa spíše potrpí na politické zkušenosti. „Politický leadership lidé vidí u pana Zemana. U Michala Horáčka lidé předpokládají, že politiku polidští a změkčí politické boje. To naopak příliš neočekávají od Miloše Zemana ani Jiřího Drahoše,“ soudí Herzmann.

Podpora prezidentských kandidátů

Volební model pro 1. kolo prezidentské volby (září 2017)

  • Miloš Zeman: 36,3 procenta
  • Jiří Drahoš: 25,9 procenta
  • Michal Horáček: 22,1 procenta
  • Jaroslav Kubera: 4,6 procenta
  • Marek Hilšer: 3,5 procenta

Kdo podporuje Jiřího Drahoše

Bývalého předsedu Akademie věd by volilo více mužů než žen Nejčastěji ze všech kandidátů by ho volili mladí lidé, často studenti Hlasovali by pro něj především vysokoškolsky vzdělaní lidé (dvakrát častěji než voliči bez maturity).

Kdo podporuje Miloše Zemana

Současného prezidenta by volilo více mužů než žen Častěji by ho volili lidé ve věku 65 let a více Hlas by mu dali především lidé bez maturity (dvakrát častěji než ti s vysokoškolským vzděláním).

Kdo podporuje Michala Horáčka

Podnikatele a textaře by volilo více žen než mužů Podporuje ho především mladší střední generace Může se spolehnout na podporu lidí s maturitou.

Pramen: Data Collect pro společnost Herzmann, září 2017

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.