Bohuslav Svoboda zválcoval opozici v pražské ODS

Pražský primátor uspěl v souboji o šéfa pražské ODS a do funkcí všech pěti místopředsedů prosadil své kandidáty.

Bývalý šéf pražské ODS Boris Šťastný (vlevo) a vítěz souboje Bohuslav Svoboda. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Bývalý šéf pražské ODS Boris Šťastný (vlevo) a vítěz souboje Bohuslav Svoboda.

Primátor Bohuslav Svoboda byl zvolen předsedou regionálního sdružení pražské ODS. Pražští členové strany mu dali 68 hlasů z 95 možných. Svobodova protikandidáta Jiřího Janečka z Prahy 11 podpořilo pouze deset občanských demokratů. Ještě před volbou si však primátor musel z úst odstupujícího předsedy pražské ODS Borise Šťastného vyslechnout ostrou kritiku. „Na pražské radnici se odehrál převrat na bázi mediokracie. A my staří pitomci v ODS bychom chtěli demokracii. Odehrál se laciný prodej ODS TOP 09, která si potřebuje nutně ODS ochočit, nebo ji zevnitř rozložit,“ prohlásil Šťastný.  Svobodovi vyčetl způsob uzavření koaliční dohody s TOP 09 na pražském magistrátu.

Svoboda přesto uspěl a navíc si po vzoru premiéra Petra Nečase také řekl, s jakými straníky by chtěl Prahu vést. O místopředsednická místa se svedl nicméně boj. Na místo prvního místopředsedy Svoboda prosazoval Zdeňka Zajíčka, náměstka ministra financí a předsedu oblastního sdružení na Praze 5. V tajné volbě Zajíček získal 84 hlasů z 95. Přesvědčivé vítězství mu zajistila vedle podpory primátora především pověst „pracanta“, který se osvědčil jako náměstek ministra vnitra Ivana Langera. Spolustraníky však přesvědčil především stabilizací domovské organizace, jíž vrátil po starostování Milana Jančíka znovu důvěryhodnost.

Do funkcí řadových místopředsedů kandidovalo devět občanských demokratů. Čtyři z nich však odstoupili (Jana Černochová, Ondřej Gross, Tomáš Chalupa a Josef Nosek). Nakonec soupeřilo pět kandidátů – čtyři z nich ve vedení preferoval primátor Svoboda, pátým se stal bývalý náměstek primátora Pavla Béma Rudolf Blažek. Delegáti sněmu však zvolili jen Svobodovy kandidáty: poslance Marka Bendu (56), starostu Prahy 4 Pavla Horálka (68), exradního z Bémovy magistrátní éry Ondřej Pechu (65) a místostarostu Prahy 9 Tomáše Portlíka (75).

Svobodovi  spolupracovníci považují tuto volbu za vyvážený mix, který zohledňuje vazbu na poslance a senátory a přímý kontakt na premiéra Petra Nečase (Benda), zkušenost a kontinuitu (Pecha), mládí (Portlík) a odráží úspěchy v komunálních volbách (Horálek).

Sjednotí pražskou ODS?

Pondělní volba však nebyla zcela bezproblémová. Okolo půl deváté večer se situace na sněmu zdramatizovala. A to když Boris Šťastný, který setkání předsedal, náhle kolegy vyzval, aby se vedení pražské organizace poradilo o způsobu volby. Některým účastníkům sněmu včetně Jiřího Janečka  nevyhovovala vzdálenost mezi místem, kde se vyzvedávaly hlasovací lístky a volební urnou a požadovali změnu. „Byla to práce Prahy 10 a 11, které prostě obstruovaly kvůli stolům. Naprostý nesmysl,“ řekl ČESKÉ POZICI delegát sněmu, který si nepřál být jmenován.

Další potíž se objevila v souvislosti s volebními lístky, které obsahovaly razítko a dva podpisy ověřující pravost dokumentu. Tento požadavek však někteří účastníci sněmu považovali za nestandardní a ohradili se proti němu. Kolem deváté hodiny večer pak sálem prošuměla jiná třaskavá informace. „V sále probíhá akce ,nevolte docenta do plných´, aby neměl příliš silný mandát,“ upozornil ČESKOU POZICI jeden z účastníků sněmu.

Svobodovým dlouhodobým cílem je získat vliv i v rámci celorepublikové organizace

Svoboda hodlá pokračovat v nastoleném kurzu - zprůhledňovat fungování pražského magistrátu. V nadcházejících týdnech hodlá dokončit projekt průvodních listů pro veřejné zakázky. Požaduje také zveřejnění všech informací o výběrových řízeních městských firem na internetu. V neposlední řadě si chce posvítit na některé nevýhodné smlouvy na právní poradenství.

Svobodovým dlouhodobým cílem je však získat vliv i v rámci celorepublikové organizace. Už nyní přemýšlí, že by se Praha napřesrok mohla výrazněji zapsat do vedení ODS. „Máme před sebou senátní volby. Svoboda musí se svým týmem nejprve něco předvést. Pokud se osvědčí, může pomýšlet i na další postup ve straně,“ řekl ČESKÉ POZICI vysoce postavený zdroj z ODS. Měl by se však nejprve pokusit sjednotit pražskou ODS. Jedině spojená Praha, největší organizace ve straně, má význam i pro premiéra a předsedu Nečase, který bude příští rok obhajovat křeslo předsedy strany.

Počet příspěvků: 3, poslední 3.2.2012 07:53 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.