Diskuse k článku

Blokujeme vlastní hospodářský růst absurdními předpisy

„Procesy řízení německých firem jsou často nastaveny na myšlení, jež není nebo nemá být příliš kreativní, ale je zpravidla vysoce efektivní. S tím Češi někdy bojují, protože problémy řeší kreativně,“ říká v rozhovoru advokát Vojtěch Steininger.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

R. Markvart

Výklad zákona a rozhodovací praxe

Jednu poznámku k tomu výkladu zákonných ustanovení. Já si myslím, že by měla být jasně daná posloupnost:

1. důvodová zpráva k zákonu. Ta vlastně uvádí vůli zákonodárce, proč dané ustanovení zavádí, co tím sleduje, a čeho by tím mělo být dosaženo. Popisuje smysl zákonného ustanovení i důvod jeho existence. To by tedy mělo být to gró, na kterém by se měla právní argumentace stavět.

2. výklad zákonného ustanovení. To by mělo zpřesňovat dané ustanovení a osvětlovat jej ve vztahu k dalším zákonům, popř. k právní teorii

3. judikatura - ta by měla napovídat k jakým rozhodnutím se soudy v konkrétním příkladu přiklánějí a zároveň by měla dodávat stabilitu právního prostředí v tom smyslu, že pokud dva soudy rozhodnou takto, tak bych měl mít možnost oprávněně předpokládat, že i třetí soudce rozhodne stejně. Ne že rozhodne zcela opačně a až následně se začne vymlouvat, že každý případ je přeci jiný.

Zkuste ovšem dnes u soudu operovat důvodovou zprávou k zákonu. Pokud nejste skutečně advokát s velm

0/0
26.8.2017 11:20