Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 31
  • Poslední: 3.2.2015 12:51
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Srovnejme si to s americkým "úspěchem" v Sýrii...

http://www.lidovky.cz/blamaz-cia-umirneni-rebelove-podporovani-usa-se-pridavaji-k-islamistum-13u-/zpravy-svet.aspx?c=A150201_111736_ln_zahranici_mmu

Měkká síla

Ono není ani v zájmu Ruska, aby mělo ve své blízkosti dalšího jaderného souseda. Zde bych byl trošku zdrženlivý v tom, že se jedná o jakousi vstřícnost Rusů k Západu. Jde spíše o oboustrannou shodu s USA v názoru na jaderně vyzbrojený Írán. Zmínka o platbách v rublech na dovolené zní krásně, ale tohle zaznělo z úst politika. Teď je potřeba říci egyptskému lidu, že budou přijímat rubly v povinně nevýhodném kurzu. Rusko by mělo měkkou sílu uplatňovat především v Evropě a snažit se svou ekonomiku transformovat tak, aby mohlo vyvážet do třetích zemí i jiné věci než jaderná zařízení a zbraně (fosilní paliva do Orientu asi sotva). USA jako rival se budou vždy snažit tento druh ruského sortimentu potírat. A pak je tu Čína, která má na to Rusko nahradit. Je potřeba zahodit ideologii a přestat se šťourat v tom, zda USA jsou zlá nebo dobrá. Realita je taková jaká je. Rusko se s tím musí vyrovnat a přijmout pragmatická řešení.

Re: Měkká síla

Nevím kde jste získal informaci že budou muset egyptské firmy přijímat rubly v povinně nevýhodném kurzu. Jestli budou Egypťané za získané rubly nakupovat ruské výrobky tak půjde pro oboustranně výhodný obchod.

Rusko se bude muset popasovat s nespolehlivostí evropských států a co nejvíc s nimi, bez ohledu na ztráty které mu to přinese, omezit obchodní styky. Dostalo lekci o potřebnosti diverzifikovat nejenom svůj průmysl ale i oblasti do kterých nasměruje svůj obchod a politické přátelství. USA není ruský rival, je to velmoc která plánovitě celá desetiletí vytváří na celém světě ohniska neklidu které jim zaručují zbrojní výrobu. Navíc se znepokojením pozoruje vývoj všech států které by mohly v budoucnosti ohrozit jejich světovou nadvládu. Na parketě je teď Rusko a následovat bude Čína. EU se sama zničí na sanaci Ukrajiny a bankrotu eura.

Re: Měkká síla

Na USA začíná důrazně tlačit i Japonsko, které by se rádo vymanilo z amerického protektorátu. Japonští politici se začínají hodně bát nespokojeného obyvatelstva kolem vojenských základen USA. Zároveň se rozvíjí obchod s Ruskem, kterému dodávají technologie a tím se pomaličku sami dostávají ze srabu.

Ruský dálný východ zažívá nebývalý rozmach, přístavy navyšují kapacitu, transsibiřská magistrála se modernizuje, GAZPROM železnici rozšiřuje ke svým ložiskům. Putin je ve Vladivostoku pečený -vařený.

To máte pravdu.

Konečně začal být k něčemu BAM, postavený za Brežněva - ovšem nevyužitý. Tehdy.

Momentálně se dostavuje AJaM - Amuro-jakutská magistrála přes Tyndu do Jakutska, ale hlavně k místním ložiskům koksovatelného uhlí. Japonci odebírají co se vytěží - kdysi chtěli Sibiř anektovat jako Severní oblast zdrojů, teď radši nechají práci na jiných a obchodují.

Do Nachodky míří roopovod i plynovod - oba s větvemi do Číny. Ze Sachalinu dostávají Japonci LNG, Rusové nabízejí zásobování elektřinou podmořským kabelem - atd...

Ono to vypadá všechno jinak, když vykoukneme z Evropy. Já vím, že je to problém, donedávna jsme byli omezení dráty a ani do té Evropy nás nepouštěli, takže nadhled nadevropský se získává těžko - ale je nutný. Měsíc na Transsibu zahodí mnohé klapky z očí...

Re: Měkká síla

O Egyptu a rublech byla zmínka v jiném článku, snad ve zprávách, omlouvám se tedy za neupřesněnou informaci.

Re: Měkká síla

Popsal jste jeden z problémů Ruska - je vytlačováno z trhů, kde mělo odbyt pro svůj zbrojní průmysl. Země bývalé VS vstoupily do západních struktur a tedy nemají důvod odebírat ruské zbraně, některé se dostaly pod kontrolu USA (Írák, částečně Írán), jiné se rozpadají (Sýrie, země Afriky). Aby to nemělo tak jednoduché, tak mu v tomto trhu přibyli další konkurenti ze zemí, u kterých by to člověk dříve nečekal (např. JAR, Izrael) a Čína se stává stále více soběstačnou. K tomu se USA snaží snížit svou závislost na dovozu fosilních paliv, tedy vzniká přebytek v nabídce, podobně EU se snaží dovoz brzdit alternativními zdroji, tlakem na spotřebu aut, zateplování atd. Svět býval technologicky jednoduše rozdělen na USA, Evropu, Japonsko a Rusko. Zaostalý zbytek koukal z povzdálí a odebíral technologie z peněz za suroviny. To už částečně neplatí a Rusko nebude mít lehké obstát i pokud svůj průmysl transformuje do nových oborů. Vyhrožováním sousedům s ruskou menšinou stěží svou pozici vylepší. Ev

Irák kupuje zbraně od Ruska jak vzteklej.

Třeba vrtulníky by bral rychleji, než je Rosvertol stačí vyrábět. Zrovna v posledním ATM je k tomu dlouhý článek.

Írán - o tom se píše i v tomto článku. Zbraně kupuje od toho, kdo mu je prodá a protože ho Západ embarguje, kdo asi zbývá? Dohodou z (před?)minulého týdne získalo Rusko přístup na íránské základny v Perském zálivu a u Indického oceánu - o čemž Rusové sní od Petra I. A tentokrát bez válek, turkománčájské smlouvy a zabitého Gribojednova. Takže nejspíš ty S-300 dodají - proč by se měli ohlížet na USA, že se jim to nelíbí? A tanky taky.

Sýrie nakupuje, protože potřebuje. A zatím se ještě USA nedostaly tak daleko, aby otevřeně vyzbrojovaly Asada.

Re: Irák kupuje zbraně od Ruska jak vzteklej.

Pořád se krajně vymezujete proti USA - věty typu proč by se mělo Rusko ohlížet odhalují to, že prostě nemáte rád USA a protiváhu hledáte v Rusku. Pak si všechno velice zjednodušujete. Prodej S300 Íránu není jen otázkou, zda se to USA líbí či ne. Je to věcí bezpečnosti Ruska. Nikdo si není jistý, zda Teherán se přeci jen neuchýlí k jaderným zbraním nebo nedojde k převzetí moci nějakými vymaštěnci (viz nejistá situace v Pákistánu). Pak by S300 bylo dosti nepříjemné i pro Rusko. Další věcí u pokrokových zbraní je riziko jejich kopírování. Z tohoto důvodu se některé technologie nedodávají (pokud vím tak Rusové ořezávají elektroniku v letadlech, USA např. F-22 neprodává vůbec). Příspěvkem výše poukazuji, že možnosti exportu ruských zbraní mají jistá omezení ve srovnání se situací za studené války. Někteří noví odběratelé se snaží o vlastní vývoj a nedá se počítat s tím, že budou od Ruska odebírat velké množství (Čína).

Re: Irák kupuje zbraně od Ruska jak vzteklej.

Pane Urbanče, nalejme si čistého vína. Vlastnění jaderných zbrani se za posledních 70 let stalo nástrojem vydírání.

Takže čím víc zemí je má, tím je svět bezpečnější.

Ono mezi mít a použít je veliký rozdíl. Peklo se odehrává na území států, které je nemají.

Indie, Čína, Pakistán, Jihoafrická republika, Rusko, USA, VB, Francie - oáza klidu a míru, Ukraina si je nechala vzít, a dopadla jak dopadla.

Re: Irák kupuje zbraně od Ruska jak vzteklej.

Jihoafrická republika jaderné zbraně nemá, vzdala se jich stejně jako Ukrajina. A že by byla oázou klidu a míru se říct nedá, ovšem čistě z vnitřních důvodů. Pákistán jaderné zbraně má a že by tam panoval a klid a mír je mu velmi vzdálen. Ostaně několikrát si to rozdal s Indií a jaksi nevadilo, že Indie disponuje jadernými zbraněmi, ke který se nakonec dostal i ten Pákistán. A když si čínští a sovětští komouši začali v roce 1969 navzájem podřezávat krky, tak obě země jaderné zbraně měly také. Desítky jiných států jaderné zbraně nemají a přesto to na rozdíl od výše vyjmenovaných zemí jsou to země klidné, mírové a prosperující. Faktory, které rozhodují o "klidu a míru" je nutno hledat úplně jinde - jako například v liberálně tržím a demokratickém systému, nezkorumpovaném a efektivním právním prostředí, vzdělané a prosperující střední třídě, zapojení do mezinárodních bezpečnostních struktur, atd. Problém Ukrajiny spočívá zcela jinde, za prvé v tom, že sousedí s rusáckem - nebezpečným agr

Re: Irák kupuje zbraně od Ruska jak vzteklej.

nebezpečným agresorem, a za druhé v tom, že Ukrajině dlouhá léta vládli poskoci tohoto nebezpečného agresora, kterým se podařilo zemi takřka zruinovat a hlavně úplně rozložit bezpečnostní složky Ukrajiny.

Re: Irák kupuje zbraně od Ruska jak vzteklej.

Taťáno, Vaše příspěvky jsou často plné trefných postřehů. Národy se chovají pragmaticky v rámci jejich možností. Proto přistupuji i k otázce vztahů USA-Rusko čistě pragmaticky a snažím se hledat skutečné rozdíly a vyhýbat se škatulkování malá, větší, velká, super mocnost.

Re: Irák kupuje zbraně od Ruska jak vzteklej.

Nevymezuji - prostě srovnávám dvě supervelmoci a jejich chování. Věta "proč by se mělo Rusko ohlížet na mínění USA" říká přesně to, co říká - Rusko se nemusí ohlížet na mínění USA, na rozdíl od ČR, která stáhne ohon, sotva v Americe zapískají. Musí.

Rusko JE protiváhou USA - a s tím nic nenaděláme žádnou diskuzí.

Prodej S-300 Íránu už byl dohodnut a byl stornován Ruskem na základě spolupráce Ruska s USA a západní Evropou - přestože nepodléhal žádnému embargu, žádným sankcím vyhlášeným OSN - což jsou jediné, jejichž dodržování je možno požadovat. Ostatní jsou věcí vyhlašovatele. Proč by se mělo Rusko ohlížet na embargo vyhlášené někým, kdo embarguje i je samotné?

Rusko samozřejmě prodává exportní verze svých systémů, které jsou "osekané" - třeba Iskandery E (eksportnyje) mají zkrácený dolet, jiná zařízení mají omezený počet startovních kontejnerů apod.

Možná, že v budoucnosti k takovémuomezení dojde - ale 1) psal jsem o současnosti, 2) je to jen monist a 3) vyrůstají nové země, které rá

Re: Měkká síla

Jenže naši plánovači se hodně sekli. Dodnes propagují skladování plynu v podzemních kavernách, ale příroda jejich nadšení hatí, kaverny se hroutí. Začalo to v USA, teď se bojí nových zásobníků Němci, rozhodně musí přehodnotit jejich kapacitu. Opravdu jedinou cestou je snižování spotřeby energií. Možná se vrátíme ke staronovým obalům - obyčejnému papíru a sklu. Vždyť to, co bylo sklu vyčítáno, totiž jeho váha, už pro mnoho lidí roli nehraje - na nákup jezdí auty.

O skladování plynu něco vím - a rubané kaverny

jsou jen pomocné. Nikdy se nepodaří vyrubat takový objem (tedy - není to ekonomické) aby se v nich dalo uskladnit nějaké velké množství plynu - na několik měsíců. Viz Kaverna Příbram. Kdysi se dokonce uvažovalo o "výrobě" takového zásobníku hlubokozemním jaderným výbuchem - stěny se měly spéct a vytvořit nepropustnou vrstvu. Nespekly, nevytvořily - zato radioaktivity tam zůstalo přespříliš. Proto od této metody ustoupili všichni.

Mnohem nadějnější je skladování ve vytěžených ložiscích ropy nebo plynu. Takové zásobníky máme např. na jižní Moravě pod Pálavou - když jedete z Brna na Mikulov, tak hned za Novomlýnskými nádržemi jsou vidět sondy, kudy se plyn vtláčí i čerpá. Tam se dá uskladnit plyn na desítky dní, na měsíce. Celou zimu doplňuje neodstatečnou kapacitu transgazu. A ložisko, které vydrželo tlak plynu ropy a plynu desítky milionů let, vydrží i naši manipulaci.

S těmi obaly mi mluvíte z duše. Nechápu, proč je nutné balit všechno do tolika vrstev potištěného papíru a plastu - a t

Íránské jaderné zbrojení je propagandistický kec.

Nikdy žádná kontrola nezjistila, že by Írán obohacoval nad 20% U235, resp. nad 19.75%, které potřebuje pro svůj pokusný reaktor v Teheránu, kde mimo jiné vyrábí radionuklidy pro medicínu. Do 20% se bere jako nízké obohacení. Pro uranovou bombu je potřebné obohacení na zbojní úroveň, což je někde k 95% a výše. Samozřejmě se dá hexafluorid uranu UF6 obohacený na 20% použít jako surovina pro další obohacování - ovšem s každým dalším % je to těžší a složitější. I proto dnes jadené státy používají většinou do svých zbraní Pu239. Snad jedině Pákistán má uranové bomby, jak Indie a Izrael nevím.

Rusko vyváží a bude vyvážet to, co umí vyrobit. Jako ostatně každý.

Umí jaderné reaktory a celé jaderné elektrárny a odsolovací stanice - bude je vyvážet a nikoho se nebude ptát. Jako supervelmoc si to může dovolit. Nemusí při prvním zachmuření se amerického ambassadora zatrhout dvoumiliardový kšeft, jako Česko zakázalo zvláštním zákonem ZVVZ Milevsko dodat vzduchotechniku pro Búšehr. Samozřejmě bez do

Re: Íránské jaderné zbrojení je propagandistický kec.

Ať Rusko vyváží! Jen se ptám, zda vyhrožováním sousedům s ruskou menšinou vylepší svou pozici na trhu. Je-li podle Vás Rusko supervelmoc, do jaké kategorie patří např. Čína nebo dokonce USA?

Re: Íránské jaderné zbrojení je propagandistický kec.

USA je taky supervelmoc.

Čína prozatím velmoc - ale s náběhem na to stát se supervelmocí.

Francie, Anglie velmoci s náběhem přestat jimi být a Indie velmoc bez náběhu, točící se v kruhu jak jezevčík za vlastním ocasem.

Re: Íránské jaderné zbrojení je propagandistický kec.

Přesně takovou odpověď jsem čekal. Zatím jste nevstřebal změny, ke kterým došlo od konce studené války.

Re: Íránské jaderné zbrojení je propagandistický kec.

Dodám, že z mých osobních zkušeností ta supervelmoc neumí vyrábět ani důlní zařízení a musí je kupovat v Německu, Polsku a Česko-Slovensku. Co nemá spojitost vojenským využitím, dosti zaostává. Tak hlavně že víte, že Rusko je srovnatelné s USA jako supervelmoc. Já myslím, že angažovanost USA ve světě ukazuje, kdo tady má větší sílu, která není dána pouze počtem hlavic, ale komplexností. Pokud čtete ATM, tak jste si jistě všiml, že na "zaostalém" Západě se do kosmických projektů dostává nemalý soukromý kapitál s velkými ambicemi. Nechci diskutovat o tom, jaký to má přínos, ale ukazuje to, jaký je rozdíl mezi společnostmi, které nebrání soukromému podnikání a čeho lze dosáhnout a těmi společnostmi, které každého vyčuhujícího z řady vezmou po hlavě a podle toho ten průmysl vypadá.

Re: Íránské jaderné zbrojení je propagandistický kec.

Kdyby se supervelmoc poznala podle bohatství, byl by největší velmocí sultanát Brunei a Švýcarsko by bylo přinerjmenším velmocí.

Kdyby se poznala podle výroby, byla by to už dávno Čína.

Bohužel se (super)velmoc pozná podle toho, jakou škodu dokáže způsobit svým protivníkům - a nejen jim.

Re: Íránské jaderné zbrojení je propagandistický kec.

Nevyhrožuje. Třeba Kazachstánu, kde je silná ruská menšina, nevyhrožuje. Není potřeba - nikdo tam Rusy neohrožuje. Totéž Bělorusko. Výborně spolupracují v rámci EASP. Arménie se přidala, Kyrgyzstán chce taky - ač nesousedí.

Pobaltí si za své problémy s tamními Rusy může samo - nemělo z nich udělat "něgry", neobčany, kterým nezbývá nic jiného než žádat o ruské občanství, chtějí-li třeba jen přes hranice.

Rusové - a nejen Rusové - z Ukrajiny prchají do Ruska a proud zesílil na cca 1200 denně od začátku roku. Teď ještě víc kvůli mobilizaci. Do Ruska prchají dokonce i Galičané...

Komu dál vyhrožují? Mongolům? Číňanům? Ledním medvědům?

Re: Íránské jaderné zbrojení je propagandistický kec.

V Evropě nikdo Rusy neutlačuje, dokonce ani na tom "fašistickém" Západě. Na Ukrajině taky byl klid, dokud prezident necukl z důvodů, které si můžeme domýšlet. Že utíkají lidé z válkou postiženého státu je normální, vyhlídky na klid zatím malé, ekonomika upadá. Lépe pro Ukrajinu, že se emigrací zbaví národnostní menšiny.

Velice rád zapomínáte na to, že EU tady existuje už pár let a je vystavována normálním existenčním zkouškám. EASP existuje sotva měsíc a už mluvíte o výborné spolupráci. Chápu - evropské stálo vždycky za prd, za to ruské bylo vždy božské. Jistě znáte ten vtip o traktoru na hranici s Čínou....

trochu jsem odbočil

Pane Urbanče, emigrace z Ukrajiny, to už zavání etnickou čistkou. Šéf Pravého sektoru, Dymka Jaroš již loni na jaře prohlašoval: Ukrajina bude jeden stát, jeden národ, jeden jazyk. Kdo se nepřizpůsobí bude muset emigrovat nebo bude zničen. Tak to probíhá podle plánu bez ohledu na EU. Jeho skupina do EU nepospíchá, zajímají je jenom dodávky zbraní.

PS. Pokud mi opět budete tvrdit, že Pravý sektor je jen marginálie, tak jen pro zpřesnění. Jaroš si vytváří vlastní generální štáb a dnes jeho jednotka Ajdar, které měla být rozpuštěna (západní pozorovatelé jí považují za extremistickou státu nepodléhající vojenskou sílu) zablokovala ukrajinské MO a místo rozpuštění dostane naopak další moderní výzbroj. Tahle skupina sice získala jen cca 200 tisíc hlasů, ale je schopná zmobilizovat do boje desítky tisíc všehoschopných. Zlé jazyky tvrdí, že jejich hlavní poslání spočívá v tom, že na frontě všemi dostupnými prostředky žene ukrajinské vojáky do boje.

O cílech mobilizace až příště

bláboly o urkajinských náccích je

jen rusácká propaganda. Ano, pravý sektor je naprostá marginálie, každopádně ve srovnání s ruskými nácky, jejichž vliv, počty a názory nahánějí hrůzu (např. požadují okupaci Polska, Finska, Aljašky). Je humorné sledovat jak se místní rusořiťolezci ohánějí ukrajinskými, německými a kdovíjakými nácky ale jak dojde na ty rusácké, kterých je víc než v uvedených zemích dohromady, tak jsou slepí, hluší a problém najednou neexistuje.

http://www.armadninoviny.cz/rusky-pravoslavny-extremismus-a-neonacismus.html

Re: trochu jsem odbočil

Extrémisté jsou všude. Jeden nejmenovaný ruský politik, všeobecně znám, říká, že si ruský voják má namočit holínky v Indickém oceánu. My měli a máme taky blbce, stejně Slováci Slotu atd. A nejlepší způsob, jak se jich zbavit, je nechat jim možnost historicky se znemožnit. Takoví troubové nikdy nepřevezmou moc. Hitler nebyl trouba, měl inteligenci, postupoval systematicky. Je to vzácná vyjímka, Drtivá většina populistických nácků jsou blbci (viz předseda Pegidy).

Jeden z úspěchů Ruska (tedy Putina a Lavrova) je,

že si ruský námořník bude moci namočit nohy v Indickém oceánu, o čemž snili Rusové od Petra I.

A bez válek a krveprolití...

Re: Íránské jaderné zbrojení je propagandistický kec.

EASP je pokračováním a rozvíjením Celní unie - ta je tady taky už pár let a funguje, i když nemá žádnou zónu společné měny.

Z Ukrajiny zdaleka neprchá "pouze" národnostní menšina (máte-li na mysli ruskou) - prchají, a do Ruska(!) i Galičané, tedy teoreticky ti nejroduvernejší Ukrajinci (i když je o tom, že jsou Ukrajinci přesvědčil až Stalin). I Galičany totiž Rusko vítá a garantuje jim, že je nedeportuje přímo před ukrajinskou odvodní komisi. Nebo kárný prapor Ajdar, jemuž teď bylo svěřeno nakládání s dezertéry a odmítači...

Mimochodem - obrovský odpor proti mobilizaci je i na jihozápadě v Oděsské oblasti, zejména v místech obydených Bulhary a Moldavany, přímo v Oděsse (kde povolávák dostal i mladík upálený v květnu v Domě odborů), ale taky v Zakarpatsku (bývalá Podkarpatská Rus), i na východě - v Kramatorsku uspořádaly místní ženy míting, kde "vysvětlily" verbíři z vojenkomatu, že jsou Rusky, jejich synové jsou Rusové a on ať si táhne verbovat do Ameriky...

Re: Měkká síla

Evropa má historický vývoj plný zvratů a EU je jednou z etap evropské evoluce. Bylo by divné, kdyby se vývoj zastavil.