Blažek skončil jako šéf pražských zastupitelů ODS

Primátor Bohuslav Svoboda chtěl svého stranického soka odvolat, ten však dal po bouřlivé diskusi sám funkci k dispozici.

Lukáš Novotný 29.11.2011

Spory v pražské ODS vyústily v úterý večer odstoupením předsedy pražských zastupitelů strany Rudolfa Blažka z funkce. S odvoláním na zastupitele a starostu Prahy 11 Dalibora Mlejnského o tom informovala média. Blažka chtěl údajně na úterním mimořádném jednání klubu odvolat jeho stranický protivník, primátor Bohuslav Svoboda. Po bouřlivé diskusi však dal Blažek svou funkci sám k dispozici.

Spory v pražské ODS se vyhrotily minulý týden po změně vládní koalice v hlavním městě. Občanští demokraté vypověděli z iniciativy Blažka dohodu s ČSSD, Svoboda pak potají vyjednal nový pakt s TOP 09. Na úterní primátorův tlak na Blažkovo odstoupení nebyl šéf zastupitelů evidentně připraven. „Nečekaná změna programu (personální otázky – pozn.red.) jednání mne zaskočila, nikdo mne o ní totiž předem neinformoval, a ani ji se mnou neprojednal,“ sdělil ČTK v prohlášení Blažek.

Mlejnský, který patří do protiprimátorského křídla pražské ODS, považuje tento postup za odporující stanovám, protože prý bod týkající se personálních záležitostí musí být oznámen sedm dní předem. Proto a v souvislosti s tím, že byl dnes s dalšími lidmi odvolán z dozorčí rady pražského dopravního podniku, Mlejnský jednání klubu opustil.

Blažek, který je zároveň náměstkem ministra obrany, ještě před hlasováním z funkce předsedy klubu odstoupil. Zdůvodnil to tím, že nechce rozdělovat zastupitelský klub. Nového předsedu si budou zastupitelé podle informací ČTK volit na příští schůzce.

Blažek byl v letech 1990 až 1992 ředitelem agentury Pinkerton ČSFR. Do vyšší politiky vstoupil jako dlouholetý šéf pražské městské policie, bezpečnost měl na starosti i jako náměstek primátora Pavla Béma.

O změnách v řízení hlavního města si přečtete také v těchto článcích: