Bitva politiků a finančníků o nové vedení ČEB vrcholí

Shodne se Nečas s Kalouskem na jménu nového šéfa České exportní banky? Kauza Drobil vše zkomplikovala.

Doposud bylo vždy důležité, aby se na obsazení managementu České exportní banky domluvili ministři financí (Miroslav Kalousek, vpravo) a průmyslu (Martin Kocourek, vlevo). Nyní chce dle informací ČESKÉ POZICE do výběru hovořit i premiér Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doposud bylo vždy důležité, aby se na obsazení managementu České exportní banky domluvili ministři financí (Miroslav Kalousek, vpravo) a průmyslu (Martin Kocourek, vlevo). Nyní chce dle informací ČESKÉ POZICE do výběru hovořit i premiér Nečas. | foto: Česká pozice
Doposud bylo vždy důležité, aby se na obsazení managementu České exportní banky domluvili ministři financí (Miroslav Kalousek, vpravo) a průmyslu (Martin Kocourek, vlevo). Nyní chce dle informací ČESKÉ POZICE do výběru hovořit i premiér Nečas.

Státní Česká exportní banka (ČEB), jejíž generální ředitel Lubomír Pokorný rezignoval začátkem září 2010, má mít od 1. února 2011 konečně nové vedení. Podle informací ČESKÉ POZICE se má jejím šéfem stát Tomáš Uvíra, nynější ředitel odboru na ministerstvu financí. Jeho náměstkem, který by měl na starosti komunikaci s pojišťovnou EGAP, pak má být současný člen dozorčí rady banky Luboš Vaněk, úředník ministerstva průmyslu a obchodu.

Není vyloučeno, že v čele banky zůstane Michal Bakajsa, který ji přechodně řídí od začátku záříJenomže dohoda, že Českou exportní banku povede tandem Uvíra-Vaněk, vznikla ještě před vypuknutím korupčního skandálu kolem ministerstva životního prostředí, což znamená, že už nemusí platit. Proto není vyloučeno ani to, že v čele banky zůstane i po únoru příštího roku Michal Bakajsa, který ČEB přechodně řídí od začátku září.

O novém šéfovi ČEB se vládní politici dohadují od srpna 2010. V té době už dozorčí rada banky připravovala odvolání ředitele Pokorného na 6. září. Ten se ale o záměru rady nejspíše dozvěděl včas a tři dny předtím rezignoval sám se zdůvodněním, že má jinou pracovní nabídku. Pokorný byl už během léta nařčen, že hraje významnou roli při nestandardním poskytování miliardových úvěrů. O těchto údajných korupčních jednáních, která Pokorný popíral, jednala již dříve dozorčí rada ČEB.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS) začátkem září prohlásil, že banku nechá – prostřednictvím dozorčí rady - prověřit kvůli možným nekalým praktikám při udělování půjček. Jenže podle informací ČESKÉ POZICE dozorčí rada z MPO žádnou písemnou či ústní instrukci v tomto ohledu zatím nedostala. Takže se nic nešetří, ani neaudituje. Minimálně pro dobro daňových poplatníků by ale někdo z akcionářů ČEB mohl zadat audit rizikovosti největších a dlouhodobých projektů. Prozkoumat, zda se nenajdou takové případy, které zatím jen doutnají, ale za pět let mohou hořet.

Na tom, kteří lidé povedou ČEB, se musejí domluvit čtyři resorty (finance, průmysl, zemědělství a zahraničí) a EGAP, která úvěry pojišťuje. Doposud bylo vždy důležité, aby se hlavně domluvili ministři financí a průmyslu. Podle informací ČESKÉ POZICE chce ale do výběru hovořit i premiér Petr Nečas (ODS), který tímto úkolem pověřil šéfa svých poradců Martina Římana. Jenže dohoda mezi Nečasem a Kalouskem o novém vedení ČEB nebude v politické atmosféře po kauze Drobil snadná.

Výběr nového šéfa banky chtějí logicky ovlivnit i velké podnikatelské a finanční skupiny, jejichž dlouhodobé investice v zahraničí ČEB financuje. Stát prostřednictvím této banky úvěruje miliardové projekty skoro všech významných českých finančních a průmyslových korporací. Jsou mezi nimi Penta, J&T, PSJ, ALTA, firmy ze skupiny ČKD a další.

Máš „zaegapováno“?

Firmy, jež mají své projekty pojištěné u EGAP, v zásadě nenesou žádné rizikoNení divu, že se firmy snaží využívat ČEB pro svoje expanze do zahraničí. Jde totiž prakticky o bezrizikové investice, jelikož úvěry pojišťuje státní EGAP. Spoluúčast úvěrované společnosti je malá, jedno až pět procent, navíc ČEB poskytuje úvěry i na pojištění spoluúčasti. České podniky, které byly v době finanční krize komerčními bankami odmítány, této výhody od státu hodně využívaly a bilanční suma ČEB v posledních dvou letech narostla na více než 60 miliard korun. ČEB v poslední době nutí firmy, aby si kromě úvěru od státu v rámci klubového financování sjednaly půjčku i u komerčních bank. Ty do „klubu“ rády vstoupí, protože vše jistí EGAP. Společnosti, které mají svoje projekty – jak se v bankovní hantýrce říká – zaegapované, v zásadě nenesou žádné riziko.

Nejsilnějším kandidátem na šéfa ČEB je zatím vrchní ředitel správy majetku ministerstva financí Tomáš Uvíra. Na dotaz ČESKÉ POZICE odpověděl, že to, co se má stát v budoucnosti, nebude komentovat.

Tomáš Uvíra (42)

Byl kandidátem na funkci ministra financí ve vládě Jana Fischera (nestraník navržen za ODS). V médiích byly zmiňovány jeho údajně nadstandardní vztahy s finanční skupinou J&T. Působil v ČSAD jako programátor, poté ve stejném oboru podnikal. Uvíra má i zkušenosti z bankovnictví, proto zřejmě dostane od České národní banky souhlas. V letech 1993 až 1996 byl postupně zaměstnancem První slezské banky a České národní banky. Od roku 1996 do 1998 byl nuceným správcem Velkomoravské banky. Rok působil jako poradce ministra školství Eudarda Zemana (ČSSD), poté (2000 až 2005) pracoval jako finanční ředitel Středočeské plynárenské. Mezi roky 2005 a 2007 byl viceprezidentem pro řízení finančního úseku Aero Vodochody. Od roku 2007 pracuje na ministerstvu financí.

Luboš Vaněk (46)

Je zkušeným státním úředníkem. V devadesátých letech působil na kapitálovém trhu v bankovním investičním fondu a od roku 1997 v dohledovém orgánu na ministerstvu financí. Sám vlastní makléřskou licenci. V letech 1999 až 2002 působil ve Fondu národního majetku (FNM) jako ředitel kanceláře předsedy. Vaňka do FNM koncem devadesátých let přivedl tehdejší místopředseda této instituce Jan Stiess. Od roku 2003 Vaněk pracoval jako vrchní ředitel v České správě sociálního zabezpečení, v únoru 2006 byl jmenován náměstkem ústředního ředitele a od srpna téhož roku pověřen řízením úřadu. V březnu 2007 byl náměstkem ministra průmyslu a obchodu a řídil sekci podřízených organizací, ale letos byl z funkce odvolán. Nyní je zástupcem ředitele úseku státních podniků a meziresortních agend.