Ceska Pozice

Bitva o solární panely: Postaví EU hráz dovozům z Číny?

Čeští solárníci jsou drtivou většinou na straně odpůrců antidumpingových cel vůči Říši středu.

Jan Žižka 22.7.2013
Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: ČTKČeská pozice
Ilustrační snímek

Mimořádně zpackaný boom solárních elektráren v Česku v letech 2009-2010 snad nemá v zahraničí obdoby. Nezamýšlených důsledků dosavadního systému podpory obnovitelných zdrojů, které nejsou zrovna důvodem k radosti, je ale i mimo českou kotlinu požehnaně. Na přehnanou podporu, jež přináší obrovskou finanční zátěž, si nyní stále více stěžují v zemi, která je velmocí zelené energetiky – Německu. A také třeba ve Španělsku, které má pro rozvoj solární energie mimořádně příznivé geografické podmínky.

Evropané mají problém dohodnout se sami mezi sebou. Do hry vstupují kromě Bruselu členské státy a odpůrci i zastánci cel v rámci samotného solárního odvětví.Jedním z důsledků je vůbec největší obchodní spor – podle hodnoty zboží, jehož se týká –, který vede Evropská unie s Čínou právě kvůli dovozu tamních solárních panelů. Jde o více než dvacet miliard eur. Evropská komise uvalila na tento import prozatímní – takzvaná antidumpingová – cla ve výši 11,8 procenta. Pokud ale Evropané s Číňany nedosáhnou dohody do 6. srpna, jejich výše stoupne na 47,6 procenta, což by pro většinu čínských výrobců zřejmě znamenalo zablokování přístupu na trh. A jednání se komplikují. I když se rýsovala dohoda, podle níž by se Čína sama zavázala k určité minimální ceně panelů, Brusel ji označil za nedostatečnou. Evropané mají problém dohodnout se sami mezi sebou. Není divu, když v EU do hry vstupuje tolik hráčů a zájmů – kromě Evropské komise jednotlivé členské státy a také odpůrci i zastánci cel v rámci samotného evropského solárního odvětví.

Číňané musejí být bezpochyby dost popuzeni přístupem Evropy, která nejdříve systémem garantovaných cen elektřiny z fotovoltaických zdrojů povzbudí rozvoj a export čínských panelů, a pak ho uměle zastavuje. I když je nutné připomenout, že pokud jde o solární odvětví, vedou sami Číňané další zásadní spory také se Spojenými státy či Jižní Koreou.

Prvky absurdity nepostrádá ani pohled na celou historii z čistě evropského pohledu. Garance pro zdejší obnovitelné zdroje měly být podporou rozvoje nadějných technologií přímo na starém kontinentu. Obchodní konflikt ale ukazuje, že Evropané povzbudili k rozvoji panelů Čínu. A to tak silně, že teď musejí stavět hráz.

Čeští solárníci proti

Je ale otázkou, zda opravdu tu hráz stavět musejí. Krachující evropští výrobci panelů samozřejmě tvrdí, že ano. Firmy, které se zabývají instalací fotovoltaických zdrojů, tvrdí pravý opak. I mezi nimi už se objevují ty, které krachují, a za jeden z důvodů uvádějí právě antidumpingová cla. Ta prodražují celkovou nabídku pro zákazníky a brzdí celé odvětví. Jak již bylo naznačeno, může být ještě hůř.

Většina českých solárních firem vychází z potřeby dovozu levných panelů, zvlášť v době, kdy už nemohou počítat se státní podporouMartin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost potvrzuje, že čeští solárníci jsou velkou většinou na straně odpůrců cel. V Česku vyrábí solární panely Solartec – firma z Rožnova pod Radhoštěm, kterou před dvaceti lety založili pracovníci výzkumu a vývoje bývalé Tesly. Ta po zastavení solárního boomu v Česku paradoxně může hledat uplatnění spíše na východních trzích.

Většina českých solárních firem ale vychází z potřeby dovozu levných panelů. Stále hlasitěji jsou slyšet ti, kteří varují před negativním ekonomickým dopadem evropských cel v Česku. A to v době, kdy už sice nemůžeme počítat se státní podporou, ale menší instalace na střechách by – nebýt bitvy s Čínou – přesto jistý další rozvoj zažívat mohly. Ředitel společnosti SolarInvest Aleš Hradecký tvrdí, že Česko by kvůli evropským clům vůči Číně mohlo přijít o pět tisíc pracovních míst.

Uvidíme, jak reálné mohou být takové odhady. Faktem ale je, že pokud k našemu tradičnímu českému kymácení se ode zdi ke zdi (tentokrát od nesmyslně štědré podpory k úplné nule) přispívá ještě Evropa, je to opravdu na pováženou.

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.