Bitva o šéfa Komory daňových poradců začala. Jiří Nekovář po 15 letech ve funkci končí.

Na post prezidenta mocné organizace aspiruje 17 lidí, z toho až tři bývalí náměstci ministra financí.

V čele komory by se rádi viděli tři bývalí náměstci ministra financí, kteří měli na starost daně - (zleva) Michal Frankl, Dana Trezziová a Peter Chrenko. foto: © ČTKČeská pozice

V čele komory by se rádi viděli tři bývalí náměstci ministra financí, kteří měli na starost daně - (zleva) Michal Frankl, Dana Trezziová a Peter Chrenko.

Komora daňových poradců ČR bude po třech letech volit nového prezidenta. Jiří Nekovář, který tuto organizaci – klíčovou při tvorbě daňových zákonů – řídí již 15 let, už loni deklaroval, že kandidovat nebude. Přestože valná hromada se koná až 7. října, kandidátů do prezidia, z jehož členů se pak volí samotný šéf, je již 17. V čele komory by se rádi viděli rovnou tři mediálně známí bývalí náměstci ministra financí, kteří měli na starost daně – Michal Frankl (1997-1998), Dana Trezziová (2005-2007) a Peter Chrenko (2007-2010). I to svědčí o důležitosti a atraktivitě komory. Nekovář ČESKÉ POZICI sdělil, že nikoho z uchazečů nebude prosazovat.

Ačkoliv termín říjnových voleb je ještě daleko, v podnikatelských a finančních kruzích se už dnes živě diskutuje o tom, kdo Nekováře ve funkci nahradí. Seznam sedmnácti uchazečů zřejmě není konečný, ale platí, že čím dříve se někdo přihlásí, tím větší má šanci dostat se do devítičlenného prezidia. Kandidáti nyní mají čas získávat hlasy, prezentovat svoje vize a účastnit se různých akcí profesního sdružení.

Komora daňových poradců hraje při tvorbě legislativy minimálně stejnou roli jako Advokátní komora při přípravě zákonů v resortu spravedlnostiKomora daňových poradců hraje při tvorbě příslušné legislativy minimálně stejnou roli jako Advokátní komora při přípravě zákonů v resortu spravedlnosti. Z hlediska ministerstva financí je jakýmsi trpěným a silným protihráčem. Daňovým poradcům je v zásadě jedno, jak vysoké jsou daně. Špičkoví odborníci komory předkládají svoje názory ministerstvu financí (MF) a Generálnímu finančnímu ředitelství. Její zástupci se účastní i pravidelných porad koordinačního výboru MF, které se konají jednou za měsíc. Při tvorbě daňové legislativy má komora silné slovo, zejména odhaluje nesoulad mezi záměrem politiky v důvodové zprávě a textem zákona.

Podle Nekováře by představitelé komory měli sledovat především celospolečenský zájem. Prezident komory již delší dobu bojuje například za zrušení daně z dividend, což není samospasná myšlenka z hlediska toho, aby z České republiky neodcházeli bohatí podnikatelé, ale jde o důležitý zákon. Právě kvůli tomu je klíčové, aby se do čela komory postavila osoba, která se místo prosazování celospolečenského zájmu nebude v rámci tvorby legislativy snažit „ohnout“ nějaký paragraf či vyjednat výhodu ve prospěch velkých podnikatelských skupin, pojišťoven či bank.

Málo zdanění finančníci

V této souvislosti je třeba připomenout, že například pojišťovny v České republice odvádějí do veřejných rozpočtů minimum peněz. Podle náměstka ministra financí pro daně Ladislava Minčiče se o novém odvodu pro pojišťovny diskutuje v souvislosti s novým zákonem o dani z příjmu. „Jde o vyhodnocení reálného přínosu pojišťoven do veřejných rozpočtů, to je problém,“ uvedl Minčič.
Důvodem, proč se o zvláštním zdanění uvažuje, je skutečnost, že pojišťovny mají prostřednictvím takzvaných technických rezerv možnost snižovat si daňový základ.

Dalším problémem jsou banky, které po finanční krizi politicky a mocensky ohromně posílily svoje pozice. Efektivní daň u bank v České republice se údajně pohybuje jen kolem tří procent; finanční skupiny nakonec zaplatí po různých optimalizacích do veřejného rozpočtu velmi málo peněz.

Hlavně z těchto dvou důvodů není jedno, zda se šéfem komory stane takzvaná business-oriented osoba, nebo někdo, kdo bude mít na zřeteli veřejný zájem. Najít takového nástupce Nekováře, který na poslední valné hromadě údajně získal kolem devadesáti procent hlasů (v tajných volbách!), nebude jednoduché. Nekovář ČESKÉ POZICI řekl, že si svoji budoucnost představuje spíše ve strukturách Evropské fiskální konfederace (CFE), kde je od roku 2006 viceprezidentem.

Komora daňových poradců ČR má zhruba 4400 členů. Členství je povinné. Asi 1500 členů komory se daňové problematice věnuje systematicky, denně a v tomto oboru i podniká. Mezi špičkové odborníky patří asi 200 lidí a je eminentní zájem o to, aby tuto skupinu komora podchytila s cílem vytvářet kvalitní výstupy pro tvorbu legislativy a aplikaci zákonů.