Diskuse k článku

Bitva o mariánský sloup: Obhájci mají stavební povolení

Praha sice obnovu pilíře na Staroměstském náměstí zamítla, ten má ale platné stavební povolení. Odvolání proti němu stavební úřad hlavního města zamítl. A sochař je s dílem u konce. Mariánský sloup přitom budí vášně od devadesátých let. Kritici obnovy tvrdí, že sloup reprezentuje dlouhá léta útlaku pod habsburskou monarchií.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

I17s74a89a26c 84N27e13w47t48o62n 8276919667527

Lži a nepravdy

Samý znalec historie a domu rakouského to je... z císaře Františka II. (v říši římské, v Rakousku F I.) udělat císaře Františka JOSEFA I., no neberte to. Jestli takhle pracují obnovitelé sloupu se všemi fakty, pak se snadno lež stává pravdou.

0/0
5.4.2018 8:52

poznámka

On ten Mariánský sloup není jediná připomínka na pokus švédů o osvobození Prahy, nebo chcete li, její vyrabování, tady se dva tábory nedohodnou. Druhý je za bludištěm, kde je panorama, které připomíná boj se švédy na Karlově mostě. Je to trochu z ruky, tak si na to nikdo nevzpoměl to zničit.

Protože švédové co mohli tak v čechách sebrali a odvezli do švédska, tak pro katolickou strano, je ten památník připomínkou, ze Praha zůstala uhájená, nevydrancovaná a nevypálená. Pro potestanskou stranu je to ovšem porážka, protože švédové byli protestanti a přišli do čech na prosbu Komenského u švédského kancléře. Takže by byla sice zničená, ale protestanská

0/0
31.3.2018 7:30

C. Sangrail

Nechápu

Já ten článek nechápu. Exkurs do barokního sochařství je fajn, ale mě by spíš zajímalo, jak je možné, že soukromý zájmový spolek může prosadit stavbu čehokoli na veřejném prostranství a magistrát města, kterému toto prostranství patří, proti tomu nemůže nic podniknout?! Co to znamená, že věc je "v rukou státní správy" a "samospráva nemůže nic dělar"? Proč by o Staroměstském náměstí neměl rozhodovat Magistrát hl. m. Prahy, popř. radnice Prahy 1? Kdo jiný, proboha? Nejde o uzavřený areál v rukou jiné instituce (jako např. Pražský hrad). Pokud vznikne nějaká pochybná "Společnost pro obrácení koně sv. Václava vzhůru nohama", bude si moci prosadit změnu pomníku na Václavském náměstí?

0/0
30.3.2018 20:35