Bitva iniciativ: Šachtovi právníci versus „rozvědka Randák“

Projekt Vaše svoboda bude přesvědčivý, až se objasní role kanceláře Šachta & Partners v kauzách pražského dopravního podniku.

Zástupci Advokátní kanceláře Šachta & Partners Marek Stubley (vlevo) a David Michal (vpravo). foto: © ČTKČeská pozice

Zástupci Advokátní kanceláře Šachta & Partners Marek Stubley (vlevo) a David Michal (vpravo).

Dvě iniciativy, které si na štít daly ušlechtilý cíl – pečovat o „dobro“ občanů. Nespojily však síly, nýbrž se vůči sobě tvrdě vymezily. Nadační fond proti korupci (NFPK) založený podnikatelem Karlem Janečkem, v jehož  správní radě je investigativec Karel Randák. A iniciativa Vaše svoboda. NFPK si vytkl za cíl zatočit s korupčním molochem v České republice. Vaše svoboda bojuje proti nabourávání e-mailových schránek, nelegálním odposlechům a sledování, zveřejňování důvěrných dokumentů, dezinterpretaci důkazů a příbuzným praktikám. (Informace o projektu přinesly páteční Hospodářské noviny.)

A teď jak souvisejí. Loni v prosinci NFPK odstartoval sérii kauz kolem pražského dopravního podniku a advokátní kanceláře Šachta & Partners. Vaše svoboda vznikla před několika týdny a to „s právní podporou“ zmíněné advokátní kanceláře.

„Nyní je jednou z priorit iniciativy lidem ukázat, jak funguje Randákova soukromá rozvědka financovaná některými vlivnými finančními skupinami, jaké má cíle a jak je nebezpečná pro Českou republiku,“ nastínil ČESKÉ POZICI cíle projektu právník advokátní kanceláře Šachta & Partners David Michal, jehož jméno se v posledních týdnech objevilo například v souvislosti s kauzou „madeirského domu“ matky exšéfa pražského dopravního podniku Martina Dvořáka či v souvislosti s „obrazovkovým“ patentem. Podle Michalova plánu by se k projektu Vaše svoboda měli postupně přidat i další subjekty a podporovatelé a v budoucnu by se iniciativa mohla transformovat do nevládní organizace.

Na otázku, které vlivné finanční skupiny, o nichž Michal hovoří, má na mysli, právník ČESKÉ POZICI pouze sdělil: „Promiňte, ale tím už bych zasahoval do práce iniciativy vasesvoboda.cz a ohrozil bych sběr dalších podkladů.“ Na webu Hospodářských novin se během víkendu objevil reklamní banner informující o činnosti projektu Vaše svoboda. Zkoušeli jsme zjistit, kolik peněz jsou právníci od Šachty ochotni do iniciativy investovat, konkrétní odpověď jsme však nezískali.

Cíle projektu Vaše svoboda jsou chvályhodné. Jenže musíme být přísnější. Hlavním „terčem“ je tedy takzvaná Randákova skupina, údajná banda „špiónů“, která vynesla na světlo světa dokumenty ukazující na podezření z vyvádění peněz z dopravního podniku hlavního města. Její postupy označuje Vaše svoboda za nezákonné. (Spravedlivě dodejme, že Vaše svoboda se věnuje například též únikům informací z Úřadu vlády ČR o příjmech ředitelky premiérova kabinetu Jany Nagyové.)

Aby byl její boj důvěryhodnější, měla by se Vaše svoboda ohlížet také na druhou stránku věci. Bylo by totiž na místě, aby se veřejnost dozvěděla, kdo například vlastní firmu Mavex, která poskytla úvěry firmě finančně pomáhající Dvořákově matce či bezpečnostní agentuře Samcor. Jak tedy napomoci osvětlení těchto kauz prostředky, které odpovídají hodnotám, jež iniciativa hájí?

Bylo by laciné prostě osočit iniciativu Vaše svoboda, že není ničím jiným než PR akcí. Vždyť podobně jako Nadační fond proti korupci nabízí podporu lidem, kteří byli nezákonným jednáním postiženi, jsou vydíráni, skandalizováni. Vaše svoboda slibuje postiženým poskytnout (citujeme): 

  • Poradenství, právní pomoc, bezplatné zastoupení a sepis trestních oznámení a dalších podání.
  • Zajistíme fyzickou ochranu Vás a vašich blízkých.
  • S dostatečnými důkazy, a budete-li si to přát, zajistíme také vhodnou medializaci Vaší kauzy.

Nicméně v propletenci vztahů například kolem pražského dopravního podniku zkrátka kancelář Šachta & Partners figuruje, a dokud v tom nebude jasno, jako nástroj krizové komunikace to zkrátka bude vypadat.

Počet příspěvků: 16, poslední 14.2.2012 09:39 Zobrazuji posledních 16 příspěvků.