Bitka o Radka Johna. Vládní krize v přímém přenosu.

Nečas chce odvolat i Dobeše a Johna. Zástupci VV v reakci opustili jednání K9. Šéfové klubů ODS a TOP 09 připustili možný rozpad koalice. 

"Je nepřijatelné, aby se vláda podílela na připraveném podnikatelském projektu ABL," řekl premiér Petr Nečas po večerním jednání špiček koaličních stran K9. V pondělí proto navrhne prezidentovi nejen odvolání ministra dopravy Víta Bárty, ale též ministra školství Josefa Dobeše a ministra vnitra Radka Johna. Strana napojená na VV by neměla mít na starost tento resort, míní premiér. "Dostalo se mi podpory nejen ODS, ale i TOP 09,“ řekl Nečas.

Toto nečekaně ostré řešení předestřel účastníkům K9. Zástupci Věcí veřejných, jimiž byli Vít Bárta, Karolína Peake a Radek John, v reakci na to jednání vzápětí opustili. Později se spolu s některými poslanci VV sešli v Bártově bytě na pražském Klárově.

Vzápětí mohli být diváci pořadu Události, komentáře na ČT24 svědky prohloubení vládní krize v přímém přenosu. Ve studiu odpovídali na otázky moderátora Veselovského předsedové poslaneckých klubů ODS a TOP 09 Petr Tluchoř respektive Petr Gazdík, dalším hostem byl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Do debaty vstoupila režie prostřihem na reportérku ČT, která z Klárova oznámila, že mezi čekající novináře přišla nová předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake. Řekla, že požadavek na odchod ministrů Dobeše a především Johna z ministerských postů je nepřijatelný. Nedovede si představit působení VV ve vládě, jejímž členem nebude předseda strany Radek John. V oknech Bártova bytu na záběru v pozadí se střídavě rozsvěcela a zhasínala světla, což vzápětí zavdalo důvod ke spekulacím, zda jde o "live" pozdrav televizním divákům, nebo o tajné světelné signály. ;-)

(O několik desítek minut později se ukázalo, že Peake doslova uvedla, že je odchod Johna nepřijatelný pro ni osobně. Podobnou vsuvku učinil již předtím na zmíněné tiskové konferenci premiér Nečas, když řekl, že jeho rozhodnutí je třeba vnímat jako rozhodnutí předsedy vlády, nikoli předsedy ODS. Obě strany si zjevně vytvářejí manévrovací prostor.)

Pointa přišla vzápětí ve studiu. Na vyhrocené otázky moderátora Petr Tluchoř i Petr Gazdík, kteří se do té chvíle vyjadřovali spíše diplomaticky, reagovali natvrdo: jejich strany na odvolání ministra Johna naopak trvají a v případě, že jednání budou bezvýsledná, jsou ochotné obětovat i vládní koalici. Ohrožení demokratických principů, jak hodnotí působení VV, je prý za hranicí tolerance. Zda tato razance vydrží, je samozřejmě ve hvězdách.

Před půlnocí ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil v telefonickém rozhovoru se speciálním studiem ČT použil ještě tvrdší formulace, totiž že podle toho, co uvedla páteční Mf DNES, může být působení Věcí veřejných ohrožením demokracie. "Pokračování ve vládě by bylo možné pouze s lidmi, kteří nebyli napojeni na ABL."

Počet příspěvků: 3, poslední 11.4.2011 10:39 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.