Bezostyšná koruna dál zpevňuje

ČNB zlepšila výhled ekonomiky, růst úrokových sazeb těsně neprošel. Koruna potvrdila pozici jedné z nejvíce posilujících měn světa.

 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: Česká pozice

Česká měna nepřestává analytiky překvapovat. V uplynulém týdnu prolomila hranici 24 korun za euro a dosáhla nejsilnějších hodnot od října 2008. Potvrdila tím svoji pozici jedné z nejvíce posilujících měn v tomto roce. Přehnaným ostychem netrpěla koruna před dolarem a především v první polovině týdne se krátce obchodovala za 17,30 koruny za dolar. Posilující kurz vůči hlavním měnám mají na svědomí především pozitivní ekonomická data z eurozóny a USA, důvěra investorů v českou ekonomiku a také podpora, které se koruně dostalo na čtvrtečním zasedání České národní banky (ČNB).

Dobře naladěný guvernér

Bankovní rada ČNB podle očekávání ponechala úrokové sazby na současné úrovni. Čtyři členové hlasovali pro zachování sazeb a zbylí tři pro jejich zvýšení o 0,25 procentního bodu. Na následné tiskové konferenci byla zveřejněna nová makroekonomická prognóza ČNB, kterou prezentoval evidentně dobře naladěný guvernér Miroslav Singer. Celkově lze říci, že se centrální banka staví optimističtěji k budoucímu vývoji českého hospodářství, i když očekává mírné zpomalení ke konci tohoto roku.

V příštím týdnu lze předpokládat pohyb koruny vůči euru v pásmu 23,70 až 24,20 KčV současném, pro českou měnu úspěšném období, si nelze nevzpomenout na první polovinu roku 2008, kdy koruna lámala rekordy a byla jednou z nejvíce posilujících měn na světě. S nástupem finanční krize se však začala propadat a během následujícího půl roku oslabila proti euru až na 29 korun. Takovýto vývoj letos neočekáváme. Pokud vydrží pozitivní nálada na globálních trzích, může se koruna během roku dostat na dosah hranice 23 korun za euro. Což je však hudba vzdálenější budoucnosti. V příštím týdnu lze předpokládat pohyb koruny vůči euru v pásmu 23,70 až 24,20 Kč. K dolaru by měla být pod hranicí 18 koruny za dolar.

Příznivá data

Na globálních finančních trzích panovala tento týden pozitivní nálada podpořená poměrně příznivými ekonomickými daty z eurozóny i ze zámoří. Obavy z propadu cen akcií se nenaplnily, naopak většina akciových indexů posilovala a smazala ztráty z předchozího týdne. V eurozóně nepatrně vzrostl roční index spotřebitelských cen. Nezaměstnanost v Německu za leden mírně poklesla a aktuálně činí 7,4 procenta. Americký index ISM, který hodnotí náladu v průmyslu, dosáhl lepších než očekávaných výsledků.

Díky poměrně příznivým datům posilovalo euro vůči dolaru a po více než dvou měsících se dostalo nad hranici 1,38 eura za dolar. Po čtvrtečním zasedání Evropské centrální banky, která nezměnila sazby, se vrátilo na hodnotu 1,36 eura za dolar. V příštím týdnu bude zajímavé sledovat další pohyb evropské měny vůči dolaru, protože páteční data z amerického trhu práce příjemně překvapila. Nezaměstnanost se snížila o 0,4 procentního bodu na devět procent a je na nejnižších hodnotách od léta 2009.