Bezedná unijní slánka se vyčerpává

Fio banka odhaduje celkové náklady na záchranu Španělska na 462 miliard eur

Na finančních trzích panuje takřka všeobecná shoda, že domino postupně kolabujících zemí EU se bude řítit po ose Řecko-Irsko-Portugalsko-Španělsko-Belgie-Itálie-Velká Británie a tak dále. A už se také začínají objevovat konkrétní sumy, na kolik peněz záchrana jednotlivých ekonomik daňové poplatníky přijde. Zatímco balík pro Řecko obnáší 110 miliard eur, v případě menšího Irska je to 85 miliard eur.

U čtvrtého v řadě – Španělska – by šlo o několikanásobně vyšší sumu. Podle české Fio banky by očekávané náklady činily 462 miliard eur a zahrnovaly by náklady na refinancování splatných státních dluhopisů, odhadované schodky státních rozpočtů a jednorázové finanční náklady španělského bankovního sektoru. Fio banka ve své prognóze předpokládá, že Španělsko by peníze čerpalo do konce roku 2014.

Představitelé EU v předchozích měsících otevřeně přiznali, že projekt společné měny nenechají padnout, ať to stojí, co to stojí. Avšak vzhledem k tomu, že unijní záchranný fond nyní čítá „pouhých“ 750 miliard eur, bude muset být „bezedná slánka“ brzy dosypána.