Bez novely zákona o finanční kontrole bude další problém s čerpáním eurodotací

Úpravu zákona z dílny ministra financí Miroslava Kalouska, jež ošetřuje kontrolu evropských dotací, kritizují i koaliční poslanci.

Poslanci kontrolního výboru Poslanecké sněmovny nejsou spokojeni s návrhem novely zákona o finanční kontrole, který předložilo ministerstvo financí. Ve středu ráno přijali usnesení, v němž nabádají ministerstvo financí, aby vzalo návrh zpět k přepracování. Nebude-li však novela schválena do konce roku, hrozí Česku problém s čerpáním strukturálních fondů. Evropská komise si totiž už delší dobu stěžuje právě na nedostatečný systém auditů evropských dotací a podmiňuje odblokování evropských penězovodů splněním nápravných opatření.

Zákon o finanční kontrole definuje především schvalování veřejných příjmů a výdajů, kontrolu, interní audit a zásady hospodárnosti, efektivnosti a účelnosti. Ministerstvo financí zdůvodňovalo předložení novely zákona snahou sjednotit kontrolu využití národních a zahraničních peněz, které rozdělují české úřady.

Koaliční poslanci, opozice i odborná veřejnost novelu považuje za nedokonalou. „Ke svému zklamání musím konstatovat, že ne všechny problémy, tak jak jsem je viděla na začátku, jsme schopni vyřešit v tomto zákoně,“ konstatovala během jednání kontrolního výboru Zdeňka Horníková (ODS), zpravodajka sněmovního tisku. Úprava dle ní neodstraňuje duplicity v kontrolách, jež zbytečně zatěžují malé obce a neřeší problematiku kontrol dostatečně komplexně. Nejlepším řešením by dle ní bylo vypracovat zcela nový zákon. Členům výboru se dále nelíbilo i to, že ministerstvo financí předložilo návrh novely, aniž by záměr konzultovalo s odbornou veřejností.

Skutečnost, že návrh neřeší všechny podstatné problémy, připustil i náměstek ministra financí Miroslav Madej. „Vláda rozhodla, že to bude novela, což má určitá legislativní omezení. Přesto si myslím, že je to krok vpřed,“ řekl ČESKÉ POZICI po jednání výboru Madej. A dodal, že příprava komplexního návrhu zákona by vyžadovala několikaletou práci.

Jak se tedy rýsuje budoucnost novely zákona, jež se zasekla v legislativním procesu neobvykle před druhým čtením? Poslanci mohou využít doporučení kontrolního výboru a poslat novelu ministerstvu financí k přepracování anebo zákon schválit. Původně bylo projednávání návrhu zákona zařazeno na pořad právě probíhající schůze sněmovny. Nakonec však tento bod ze schváleného programu poslanci stáhli. Na jednání pléna sněmovny se tak zřejmě Kalouskova neoblíbená novela objeví až během říjnové schůze. Nebude už pozdě?

Zákonu o finanční kontrole jsme se věnovali v těchto článcích: