Bez finanční pomoci Slavia prvoligovou licenci nezíská

Vlastníci fotbalového klubu skrývající se za Key Investments nemají dohodu s firmou ENIC na splacení dluhu ve výši 110 milionů korun.

Na trávníku bojují o udržení Slavie v první lize Lukáš Jarolím a spol. Osud legendárního pražského klubu však nemají tak úplně na kopačkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na trávníku bojují o udržení Slavie v první lize Lukáš Jarolím a spol. Osud legendárního pražského klubu však nemají tak úplně na kopačkách. | foto: © ČESKÁ POZICE, ČTKČeská pozice
Na trávníku bojují o udržení Slavie v první lize Lukáš Jarolím a spol. Osud legendárního pražského klubu však nemají tak úplně na kopačkách.

Tak bude hrát Slavia příští ročník první ligy, nebo ne? Na trávníku zbývá odehrát sedm zápasů a sestup jí akutně nehrozí. Do zasedání licenčního tribunálu, který 30. května rozhodne o definitivní sestavě týmů nejvyšší fotbalové soutěže, zbývá 48 dní. Výsledek boje o licenci, v němž Slavii hrozí – tentokrát akutně – sešup rovnou do ligy třetí, však sešívaní nemají na kopačkách. „Stačí“ se jen dohodnout s firmou ENIC na splacení více než 110milionového dluhu. Nebo se zjeví mecenáš? A jak s tím souvisejí další nejasnosti kolem zvýšení základního kapitálu Slavie?

Upozornění: Tento článek rozhodně nemá za cíl vymazat slávistický fotbal z mapy. Naopak, respektujeme roli Slavie nejen v českém fotbalu, ale v širším smyslu i v kultuře a historii České republiky. Na druhé straně nelze tolerovat tak fatální porušení zákona a pověsti České republiky jako právního státu doma i v zahraničí, jako se to stalo v případě společnosti SK Slavia Praha – fotbal.

Mistři z Key Investments

ČESKÁ POZICE koncem března jako první informovala o některých ekonomických a právních problémech legendy českého fotbalu. Na rozdíl od ne zcela přesvědčivých výkonů na fotbalovém trávníku, ti, kteří řídí majetkově-právní kroky Slavie, a část jejich vlastníků skrývajících se za společnost Key Investments, doslova excelovali.

Bohužel ne v tom pozitivním smyslu. A tak máme základní kapitál firmy SK Slavia Praha – fotbal nepochopitelným způsobem navýšený o teoretické plnění z úrazových pojistek hráčů, znemožnění toho, aby se někteří akcionáři (společnost ENIC) zúčastnili valné hromady a z toho vyplývající složitá korporátní situace klubu, kterou charakterizuje několik probíhajících soudních procesů.

Pojistka? Spíš prošlá nabídka!

Vraťme se nejprve k  proslulému posudku soudního znalce na navýšení kapitálu firmy SK Slavia Praha – fotbal formou nepeněžitého vkladu. Posudek, jehož autorem je Otto Šmída, je absurditou sám o sobě a následný zápis do obchodního rejstříku smutným pomníkem české justice jako takové. Zjistit, kdo z úředníků nebo soudců měl zápis na Městském soudu na starosti, teď nemůžeme. „Slávistický spis se totiž nyní nachází na Vrchním soudu v Praze,“ sdělila ČESKÉ POZICI mluvčí soudu Martina Lhotáková. Kvůli čemu si spis vyžádal instančně nadřízený soud, není jasné. Jan Fořt z Vrchního soudu v Praze ČESKÉ POZICI potvrdil, že spis mají k dispozici, bližší informace ale podávat nechtěl, protože ČESKÁ POZICE není účastníkem právě probíhajícího řízení.

V posledním článku o situaci ve Slavii ČESKÁ POZICE nekvitovala dva aspekty posudku, které si opomenutí rozhodně nezaslouží. Autor posudku Šmída se v něm odvolává na pojistku, kterou SK Slavia Praha – fotbal, a. s., uzavřela s německou pojišťovnou Aon Jauch & Hübener z Hamburku, a dokument přikládá k posudku. Tím vzniká hned několik problémů najednou:

  • Aon Jauch & Hübener není pojišťovna, ale pojišťovací broker a poradce.
  • Přiložený dokument není smlouva, ale nabídka.
  • Nabídka má platnost do 31. října 2007.

Pan znalec však svůj posudek zpracoval až o pár měsíců později, 14. ledna 2008. Vycházel tudíž pravděpodobně ne ze smlouvy, ale jen z nabídky pojišťovacího zprostředkovatele, a to ještě několik měsíců po uplynutí její platnosti. Samozřejmě se nabízí i myšlenka, že žádná pojistná smlouva nikdy ani neexistovala. Záležitost zvýšení základního kapitálu SK Slavie Praha – fotbal budeme ještě sledovat.

ENIC: Zaplaťte 110 milionů korun!

A nyní zpátky k licenčnímu procesu pro účast týmů v příštím ročníku Gambrinus ligy. Týmy předaly Českomoravskému fotbalovému svazu (ČMFS) podklady k žádosti 4. dubna. Je všeobecně známým faktem, že ČMFS v oblasti ekonomické stability klubů trvá na vcelku minimalistickém požadavku: pokud kluby něco dluží po splatnosti, musejí mít s věřitelem podepsaný splátkový kalendář. Dalším všeobecně známou skutečností je, že SK Slavie Praha – fotbal musí letos v listopadu zaplatit firmě ENIC částku převyšující 110 milionů korun. Už v minulém článku jsme uvedli, že v tomto případě Slavie s nějakým posečkáním počítat nemůže.

Obsah žádosti Slavie o licenci samozřejmě neznáme, ale zajímavá je informace, která se bez velké publicity objevila na webu Slavie letos 4. dubna. Přetiskujeme ji v doslovném znění.

Slavia vydává k soudnímu sporu se společností ENIC následující prohlášení

„Informace v médiích o tom, že na základě soudního rozhodnutí je Slavia oprávněna splatit závazek vůči firmě ENIC ve splátkách, není pravdivá. Žádné takové soudní rozhodnutí neexistuje, neexistuje ani žádná jiná dohoda se společností ENIC. Tato informace nevzešla z klubu a Slavia se od ní distancuje,“ uvedl generální ředitel Slavie Miroslav Platil.

Z toho vyplývá, že Slavia nemá šanci splnit požadavky fotbalového svazu a licenci na příští ročník nemůže získat, pokud nebude mít na stole dohodu s firmou ENIC o tom, jak jí zaplatí 110 milionů korun. Neúčast klubu v nejvyšší fotbalové soutěži by byla těžkou a nezaslouženou ranou pro statisíce jejích příznivců.

Počet příspěvků: 2, poslední 17.4.2011 06:49 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.