Ceska Pozice

Besserová brání Bessera. A stále míjí podstatu problému.

Blanka Besserová je policejní ombudsmanka. V této funkci by měla být na porušování zákona obzvlášť citlivá.

Pavel Pokorný 12.12.2011

Blanka Besserová to asi pořád nechápe. Tak tedy ještě jednou: Jiří Besser se musel poroučet z funkce ministra kultury, protože porušil zákon, když v majetkovém přiznání neuvedl svoji účast ve společnosti Comoros Group, která koupila za zhruba čtyři miliony korun byt na Floridě. Porušil zákon o střetu zájmů. Svoji chybu přiznal a nezbývalo nic jiného než rezignovat.

Všechno ostatní – jako že ztratil podporu vlastní strany Starostové a nezávislí, pochybný přítel z dětství Pavel Hrách odsouzený za korupci, hlášky typu „když mi dokážete korupci, tak odstoupím“ – je jen omáčka kolem jasné situace, kterou Besser určitě hned pochopil: za těchto okolností ve vládě nemůže zůstat.

Besserově kauze jsme se věnovali v článcích:

Jeho manželka Blanka „za ním stojí“, což je pochopitelné, nicméně její vysvětlování pro média, proč tak činí, jsou přinejmenším zarážející.

„Vůbec to není o tom (zatajený byt a odsouzený kamarád Pavel Hrách). Jinak by se nerozjela taková masáž,“ sdělila Lidovým novinám 7. prosince. Tehdy se to dalo ještě zdůvodnit rozrušením nad čerstvou a pro ni jistě nepříjemnou událostí.

Bohužel v neděli na serveru iDnes.cz manžela brání opět, pro změnu takto: „Ctím presumpci neviny, neboť v době, kdy se firma (Comoros Group) zakládala, nebyl Pavel Hrách odsouzen a manžel nebyl ministr.“

Blanka Besserová zřejmě nechápe, v čem je problém. (A pokud ano, jsou její vyjádření ještě problematičtější.) Tuší nějaké spiknutí (údajně související s církevními restitucemi), ctí presumpci tehdejší neviny kamaráda Pavla Hrácha. Malý háček je i v tom, že Hrách byl už v roce 2008, rok před nákupem inkriminovaného bytu v USA, soudem pravomocně odsouzen za to, že okradl firmu, pro kterou dříve pracoval. Nu, možná to tehdy nevěděl ani sám Besser...

To hlavní – manželovo porušení zákona – však bývalé dlouholeté mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu uniká. Což už je velký háček, protože Besserová od 1. září působí jako ombudsmanka Policie ČR. A v její nové profesi by na něco takového naopak měla mít obzvlášť vyvinutý instinkt. Je i možné, že má lépe vyvinutá čidla na spiknutí kolem manžela a dokonce že temné kejkle se skutečně dějí. Na nutnosti Besserovy rezignace to však nic nemění.

Jak ve stručnosti popisuje tisková zpráva o jejím jmenování: „Institut ombudsmana PČR vznikl v dubnu letošního roku na základě Strategie vlády v boji proti korupci na období let 2011 a 2012. Hlavním účelem jeho fungování je pomoc policistům a zaměstnancům policie v případě důvodného podezření na nekalé praktiky uvnitř policejního sboru.“

Takže aby bylo jasno: paní Besserová nevidí, nechce vidět, nebo nedej bože nerozpozná porušení zákona svým manželem. A tato osoba má pomáhat policistům, když přijdou na nějakou levotu mezi svými kolegy. Pro Blanku Besserovou se nabízí rada: Až se jí ještě někdo z novin zeptá na manželovu kauzu: MLČET.

Je to i sdělení pro ministra vnitra Jana Kubiceho. Nebylo jmenování paní Besserové do funkce ombudsmanky Policie ČR krokem vedle?

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.