Berlusconi se vrací, chce být zase premiérem

Miliardář, mediální magnát a donedávna i italský premiér Silvio Berlusconi si to všechno spočítal a usoudil, že může ve volbách znovu uspět.

Italská vláda dnes získala důvěru v obou komorách parlamentu, a proto Silvio Berlusconi zůstává i nadále premiérem. foto: © ReutersČeská pozice

Italská vláda dnes získala důvěru v obou komorách parlamentu, a proto Silvio Berlusconi zůstává i nadále premiérem.

A je to tady. Silvio Berlusconi se vrací na hlavní scénu a ve všeobecných volbách nejspíš na jaře 2013, ale možná i dříve, bude opět lídrem své strany a kandidátem na premiéra, napsal ve středu deník Corriere della Serra.  Možná to není ještě na sto procent jisté, ale proč tomu nevěřit? Itálie je země, kde může Berlusconi znovu uspět.

Dovoluji si zde ocitovat, co jsem napsal několik dní po Berlusconiho neslavné a vynucené rezignaci loni 12. listopadu:

Přestože Silvio Berlusconi přivedl Itálii svou nečinností málem k bankrotu, pár dní po demisi se nabízel novému premiérovi úřednické vlády Mariovi Montimu jako ministr hospodářství! Žádný odchod do ústraní se nekoná. Pětasedmdesátiletý mladík (...) se chce soustředit na dialog s voliči, po tisící a první je přesvědčí, že on je ten pravý, kdo nasměruje Itálii k lepší budoucnosti, obnoví italské instituce, reformuje státní struktury a daňový systém, zmodernizuje zemi...

Já jsem jeden z vás, říkává voličům, a ani nemusí dodávat, že se už nezmění. Pořád to bude vášnivý Ital, zkorumpovaný i korumpující, baron Prášil, kterému hrozí vězení za ledacos, ale nikdo nevěří, že by nakonec za mřížemi skončil. Je však spousta těch, kteří mu jeho pohádky věří, nebo chtějí věřit i nadále a znovu ho budou volit. A třeba opět vyhraje volby. Proč by ne? Berlusconiho demise není odchod. Ani náhodou. To je italská verze politika.

Takže Berlusconi zůstane v záři reflektorů, jak jinak. Podle průzkumu, který si nechali udělat jeho spolupracovníci ze strany Lid svobody (Pdl), má prý šanci s Pdl, nebo stejnou stranou jiného jména (prý opět Forza Italia), získat kolem 30 procent hlasů. Ovšem pouze pokud bude lídr a kandidát na premiéra právě on. Se současným šéfem strany Angelinem Alfanem by to zdaleka tak dobře nedopadlo. Tahák na voliče je stále pan Silvio, víra milionů Italů v něj zřejmě nezná hranic. (Na rozdíl od šéfů v Bruselu, kterým při zprávě o Berluconiho návratu asi naskočily pupínky.)

Italové zdrchaní Montiho úspornými balíčky budou Berlusconiho sliby opět nasávat jako doušky živé vody

Miliardář Berlusconi může po volbách s nějakou menší stranou klidně sestavovat vládní koalici. Zdá se vám to těžko uvěřitelné? Ale je to tak: Italové půjdou znovu volit svého oblíbeného Itala, navzdory jeho sexuálním skandálům, korupčním kauzám, mezinárodním faux pas a nesplněným slibům, které přeci jenom poněkud pošramotily jeho domácí pověst a v zahraničí z něj udělaly nedůvěryhodnou figurku.

Jak prohlásila jedna z jeho horlivých přívrženkyň, poslankyně Pdl Daniela Santancheová: „Nemáme nikoho lepšího než Berlusconiho. Už pět měsíců tvrdím, že je náš nejlepší kandidát.“ A v podobném duchu se vyjádřil i Angelino Alfano, který jako šéf strany pohořel v komunálních volbách.

Berlusconi si o prázdninách odpustí odpočinek ve své luxusní sardinské vile a vrhne se plnou parou do kampaně. A Italové zdrchaní Montiho úspornými balíčky budou jeho sliby opět nasávat jako doušky živé vody. Příběh se opakuje už počtvrté. Forza Italia.

Počet příspěvků: 3, poslední 16.7.2012 08:34 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.