Benešová v čele resortu spravedlnosti: Rozruch v justici i politice

Premiér Andrej Babiš navrhl místo současného ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) Marii Benešovou, ministryni spravedlnosti z roku 2013 až 2014 a členku poradního týmu prezidenta Miloše Zemana. Hrad už se nechal slyšet, že ji 30. dubna jmenuje. Soudci se netají rozčarováním z nečekané změny. Soudcovská unie žádá vysvětlení.

Marie Benešová u Krajského soudu v Praze. foto: Lidové noviny

Marie Benešová u Krajského soudu v Praze.

Během méně než roku už třetí přepřahání na ministerstvu spravedlnosti. S překvapivou informací, že hodlá rezignovat, přišel ve čtvrtek 18. dubna současný šéf justice Jan Kněžínek (za ANO). Na jeho místo premiér Andrej Babiš (ANO) navrhuje Marii Benešovou, ministryni spravedlnosti z roku 2013 až 2014 a členku poradního týmu prezidenta Miloše Zemana. Hrad už se nechal slyšet, že 30. dubna Benešovou do ministerské židle jmenuje. Změna přitom přišla den po zprávě, že policie navrhla státnímu zastupitelství podat obžalobu v kauze Čapí hnízdo, kde mezi obviněnými je i premiér Babiš.

Opozice přidala spekulaci, že by se Benešová mohla chtít zbavit nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Tím by podle šéfa TOP 09 Jiřího Pospíšila „došlo k ovládnutí justiční soustavy s cílem ovlivnit vyšetřování premiérova dotačního podvodu“. To Benešová odmítla. „Všechny chiméry, co se o mně píšou, jak jdu kosit státní zástupce a vyhazovat je, jsou samozřejmě hloupost. Budu s nimi vyjednávat, protože chci, aby nejvyšší státní zástupce měl funkční období,“ uvedla pro Radiožurnál. Vláda může odvolat šéfa žalobců bez udání důvodu.

Vliv na personální podobu justice

Sociální demokraté avizují, že je výměna v resortu ovládaném hnutím ANO překvapila. Podle informací LN do něj zasahovat nechtějí. To by se ale v případě personálních otřesů v soustavě státního zastupitelství změnilo. Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček avizoval, že by takový postup vedl k vážné debatě uvnitř koalice. Pro odvolání Pavla Zemana není důvod. Právě pod jeho taktovkou se žalobci osamostatnili a pustili do stíhání takzvaných velkých ryb.

Pokud Marie Benešová zůstane ve staronovém postu ministryně spravedlnosti do příštích sněmovních voleb, otevře se jí příležitost zásadně ovlivnit personální podobu justice

Šlo o případy exhejtmana Davida Ratha, Nagygate, spojenou s pádem vlády Petra Nečase, údajně „cinklé“ zakázky Lesní správy Lány či mýtnou kauzu, v rámci níž proběhly domovní prohlídky u Jaroslava Faltýnka (ANO). Jak LN zjistily, Benešovou, která vešla ve známost díky boji s justiční mafií, letos čekají výběry klíčových funkcionářů – předsedy Vrchních soudů v Praze a Olomouci. Pokud Marie Benešová zůstane ve staronovém postu ministryně spravedlnosti do příštích sněmovních voleb, otevře se jí příležitost zásadně ovlivnit personální podobu justice.

Bude na ní i výběr příštího předsedy Vrchního soudu v Olomouci. Už v září totiž končí jeho současný šéf Robert Gryga. V lednu 2020 pak končí v postu předsedy pražského vrchního soudu Jaroslav Bureš. U vrchních soudů se rozhodují v odvolání nejzávažnější kauzy, kde dolní hranice trestu činí nejméně pět let za mřížemi. Specializovaný senát povoluje například odposlechy tuzemským tajným službám. Benešová předsedu Bureše v minulosti kritizovala kvůli schůzce s Radkem Pokorným, vlivným advokátem a osobním přítelem expremiéra Bohuslava Sobotky.

Obměna šéfů krajských soudů

„Určitě se nesetkali, protože by si chtěli popřát hezký den. Advokát zpravidla něco chce. Takto by se neměli setkávat, protože bude pochybnost o jeho nestrannosti. Jestliže tam přijde kauza, na které doktoru Pokornému záleží, bude zpochybněná nestrannost toho rozhodnutí,“ uvedla předloni Benešová. Příští rok bude bohatý i na obměnu šéfů krajských soudů. Vybírat se budou předsedové v Hradci Králové, v Českých Budějovicích, v Plzni i u Městského soudu v Praze, kde vyprší mandát Liboru Vávrovi. V roce 2021 přijdou obměny na krajských soudech v Brně či Ústí nad Labem.

Příští rok bude bohatý i na obměnu šéfů krajských soudů. Vybírat se budou předsedové v Hradci Králové, v Českých Budějovicích, v Plzni i u Městského soudu v Praze, kde vyprší mandát Liboru Vávrovi. V roce 2021 přijdou obměny na krajských soudech v Brně či Ústí nad Labem.

Soudci se netají rozčarováním z nečekané změny. Soudcovská unie žádá vysvětlení. „Ministr spravedlnosti byl ve své funkci několik měsíců, během kterých ministerstvo pod jeho vedením plnilo své povinnosti a dosáhlo několika významných výsledků,“ uvedla Daniela Zemanová, prezidentka organizace. Dle ní Kněžínek nedávno předložil významnou novelu zákona o soudech a soudcích. Obsahuje mimo jiné úpravu výběru soudních funkcionářů včetně zákazu opakovaného mandátu předsedů. Nad osudem novely si láme hlavu předseda Nejvyššího správního soudu Michal Mazanec.

„Předpokládám, že se příprava zpozdí. Osobně kroku pana ministra Kněžínka rozumím; s paní doktorkou Benešovou jsme už v minulosti nacházeli společnou řeč a doufám, že to teď nebude jinak. Politickou stránku výměny mi komentovat nepřísluší,“ napsal Mazanec. Místopředseda Ústavního soudu a exnáměstek Benešové na Nejvyšším státním zastupitelství Jaroslav Fenyk její příchod na ministerstvo vítá: „Je to čestná, slušná a nebojácná žena a bylo mi ctí s ní spolupracovat.“ Benešová pro Radiožurnál jako své priority uvedla boj s korupcí a návrh nového zákona o státním zastupitelství.

S justiční mafií měla pravdu

Přátelství s Milošem Zemanem jí nebránilo postupovat vůči lidem, již na něho byli napojeni, v duchu „padni komu padni“. Tak popsala Marii Benešovou v rozhovoru Hana Marvanová, bývalá první náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti a dnes pražská radní za Spojené síly pro Prahu.

LIDOVÉ NOVINY: S Marií Benešovou se znáte dlouho, ještě z dob, kdy zastávala post nejvyšší státní zástupkyně. Co na její návrat do čela resortu spravedlnosti říkáte?

MARVANOVÁ: Velmi dobře si ji pamatuji zejména z doby, kdy se řešila kauza takzvané justiční mafie. Musím říci, že se naprosto vyplnilo vše, co Marie Benešová tehdy tvrdila. Tehdy v občanskoprávním řízení vynášel rozsudek soudce Vojtěch Cepl mladší a v něm bylo popsáno, že vše, co Benešová uváděla ohledně nestandardních kroků, na kterých se podíleli i státní zástupci včetně Renaty Vesecké, ale i Pavla Němce a dalších, se v následném řízení prokázalo.

LIDOVÉ NOVINY: V roli nejvyšší státní zástupkyně byla Marie Benešová i v době, kdy začínala kauza zkrachovalého bytového družstva H-System, kde jste vy sama přes 20 let zastupovala řadu klientů. Jakou roli tehdy hrála?

MARVANOVÁ: To je věc, kterou na ní dlouhodobě oceňuji. V kauze H-System figurovali lidé propojení s vysoce postavenými členy ČSSD a panem Zemanem, včetně pana Šloufa. Marii Benešovou pojí s Milošem Zemanem dlouholeté přátelství. Ani toto přátelství jí ale nebránilo, aby naprosto tvrdě požadovala vyšetřování této kauzy. V roli nejvyšší státní zástupkyně byla jednou z těch, kdo se o vyšetřování této kauzy zasadili. Přestože měla přátelské vazby na prezidenta, postupovala v souladu s „padni komu padni“.

LIDOVÉ NOVINY: Překvapuje vás, že bude znovu sedět ve vládě, kterou vede Andrej Babiš?

MARVANOVÁ: Překvapená nejsem, mluvilo se o tom už nějakou dobu. Byla bych ráda, kdyby do toho křesla usedl někdo, kdo konečně udělá reformy. Situace na ministerstvu spravedlnosti je naprosto neúnosná. Zejména jde o dlouhotrvající občanskoprávní řízení, kdy se lidé do konce svého života vůbec nedočkají spravedlnosti.

Zásadně by se také měla řešit reforma exekucí nebo závažné trestní kauzy, které trvají tak dlouho, že už si nikdo ani nepamatuje, kdo má stanout před soudem. To jsou věci, které naprosto podlamují důvěru v právní stát. Předchozí ministři s tím zatím nic neudělali, byť měli plány, ale nakonec je nerealizovali. Jestli to dokáže Marie Benešová, je otázka.

LIDOVÉ NOVINY: Jak budete vzpomínat na éru Jana Kněžínka?

MARVANOVÁ: Pokud jde o jeho profesionalitu, mám o něm dobré mínění. Žádné reformy sice neprosadil, ale působil jako skutečný odborník. Já jsem se s ním setkala v rámci kauzy zkrachovalého bytového družstva H-System a odškodnění klientů a musím ocenit, že byl jeden z mála, kdo byli ochotní jednat s poškozenými klienty. Působil dojmem, že mu kauza není lhostejná.

Kateřina Kolářová

Počet příspěvků: 1, poslední 30.4.2019 02:47 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.