Bendlův poradce se hlásí o post šéfa Lesů ČR

Po jistém zdráhání Miloš Pochobradský (ODS) otočil. Tvrdí, že má podporu lesnické veřejnosti.

foto: © archiv Miloše PochobradskéhoČeská pozice

Státní podnik Lesy ČR je bez ředitele necelý týden, a tak se hlásí jeho možní nástupci. Jedním z nejvážnějších uchazečů je poradce ministra zemědělství pro oblast lesnictví Miloš Pochobradský, člen dozorčí rady Lesů. Současný starosta Bačetína v Královéhradeckém kraji a člen ODS byl v minulosti také odborovým předákem Lesů ČR, kterým patří polovina lesů v České republice.

Přestože Pochobradský ještě před třemi týdny kandidaturu na nejvyšší post v rozhovoru pro Aktuálně.cz jednoznačně odmítl, nyní zcela otočil. „Lidé z lesnické veřejnosti, kde mám podporu, mi řekli, že bych se na tu funkci hodil. Že mám podporu pro to, abych nejenom něco kritizoval, ale abych pro to i něco udělal vážně, a tím pádem abych se ucházel o post ředitele Lesů,“ řekl Pochobradský ČESKÉ POZICI.

Bendlův poradce již dříve ostře kritizoval bývalý management v čele s generálním ředitelem Svatoplukem Sýkorou, který ve funkci skončil k 30. listopadu. Za nevhodný označil způsob hospodaření prosazený Bendlovým předchůdcem ve funkci ministra Ivanem Fuksou, kdy se dřevo prodává takzvaně „při pni“ (lesnické firmy v takovém systému dřevo nejen těží, ale také samy prodávají dál). V tom se Pochobradský shodne se současným ministrem Bendlem, který se chystá k přepracování Fuksovy Dřevěné knihy – koncepce hospodaření Lesů ČR od roku 2012, která popsaný model prodeje dřeva prosadila.

Petr Bendl: „Hledám generálního ředitele cestou otevřeného výběrového řízení a opravdu nemám nic ‚předvybráno‘!“

Kromě toho oba muži hovoří stejně i v dalších záležitostech týkajících se správy Lesů ČR. „Chci znovu otevřít debatu k aktivitám Lesů ČR s cílem posílit regionální zaměstnanost v Lesích,“ řekl ČESKÉ POZICI  ministr zemědělství Bendl. „Myslím, že existuje způsob, jak regiony podpořit. Jakým způsobem konkrétně, to si chci nechat do koncepce, kterou představím až výběrové komisi,“ říká Pochobradský.

Přestože se Bendl i Pochobradský v zásadních otázkách hospodaření Lesů ČR téměř doslova shodují a přestože si Bendl Pochobradského vybral jako svého hlavního poradce v lesnické oblasti, oba popírají, že by tím mohl být Pochobradský dopředu favorizován. „Hledám generálního ředitele cestou otevřeného výběrového řízení a opravdu nemám nic ‚předvybráno‘!“ sdělil ČESKÉ POZICI Bendl. A dodal: „Zaznamenal jsem, že Miloš Pochobradský o funkci usiluje, každý má možnost se přihlásit a představit koncept, kam mají Lesy ČR směřovat. Ale vážně nemá nikdo mou preferenci.“

„Ministr téměř určitě bude ve výběrové komisi, a proto ani nemůže některého z kandidátů preferovat, to by bylo nevhodné,“ tvrdí Pochobradský.

Přihlášky do výběrového řízení mohou kandidáti podávat do 17. prosince. Jako další potenciální uchazeči jsou v kuloárech zmiňováni bývalý ředitel Vojenských lesů a statků Josef Vojáček nebo někdejší Fuksův náměstek Jiří Novák, který už ve funkci generálního ředitele Lesů ČR působil. Hovoří se i o možné kandidatuře občanského demokrata Libora Lukáše, kterému nejspíš nevyjde plán obsadit ministerstvo dopravy.