Bělorus kradl z Prahy přes web identitu lidí, hrozí mu 38 let žaláře

Dmitrij Naskovec, jehož loni v Praze zatkla policie za počítačovou kriminalitu, se u soudu v USA přiznal. Stráví desítky let za mřížemi?

Šestadvacetiletý Bělorus Dmitrij Naskovec, jehož loni v Praze zatkla policie za asistence FBI kvůli krádežím identity lidí na internetu, se tento týden u Federálního soudu na Manhattnu ke svým činům přiznal. Hrozí mu až 37,5 roku vězení, verdikt si vyslechne 26. května.

Naskovec provozoval server CallService.biz, jenž sliboval bankovní služby. Osobní údaje, které klienti na stránkách zadali, pak jeho gang zneužíval. Celkem šlo o dva tisíce zcizených identit, jež posloužily v pěti tisících případech k podvodům při operacích s kreditními kartami.

Česká policie zadržela Naskovce v dubnu 2010 při operaci, kterou řídil americký Federální úřad pro vyšetřování. Následně jej pražský městský soud vydal do USA. Naskovcův spolupachatel Sergej Semaško je souzen v Bělorusku, kde byl zatčen.

„Dmitrij Naskovec se domníval, že mu temná zákoutí internetu pomohou zakrýt tisíce krádeží v amerických bankách a dalších institucích, ale zmýlil se,“ komentoval případ manhattanský žalobce Preet Bharara, jehož cituje tisková zpráva FBI. Kauzu označil za vzorový příklad mezinárodní spolupráce a doplnil, že „poslouží jako varování pro každého, kdo si myslí, že se může schovat za anonymitu internetu a mimo území Spojených států páchat podvody.“

Autor

Michael Stein

Další autorovy články