Baumruk jako náměstek pro sport neprošel. Co dál?

Podle zdrojů ČESKÉ POZICE měl na ministerstvo školství nastoupit sportovní expert bývalého ministra Josefa Dobeše.

Jiří Baumruk byl sportovním redaktorem ČT a za ministrování Josefa Dobeše připravoval skandální projekt SPORT, který měl za 650 milionů zlepšovat výuku tělocvikářů. foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Jiří Baumruk byl sportovním redaktorem ČT a za ministrování Josefa Dobeše připravoval skandální projekt SPORT, který měl za 650 milionů zlepšovat  výuku tělocvikářů.

Jakkoli jde o drobnou událost, může naznačovat nenápadné sbližování zemanovské SPOZ s dobešovským hnutím Pro sport a zdraví. Posuďte sami. Když do úřadu nastoupil nový ministr školství Dalibor Štys, jasně avizoval, že do týmu náměstků, který zdědil po Petru Fialovi, nehodlá zasahovat. Náměstkem pro sport a tělovýchovu je již dlouhé roky Jan Kocourek, bratr exministra průmyslu Martina Kocourka z ODS.

A právě na výměnu Kocourka, jenž je jednou z klíčových postav ve financování tuzemského sportu, byl podle čtyř na sobě nezávislých zdrojů ČESKÉ POZICE vyvíjen vnější tlak. Kromě odpovědi na otázku, odkud konkrétně tento tlak pramenil (pokusíme se odpovědět později v textu), je zajímavé jméno náměstkovského adepta, jenž byl Štysovi doporučován: šlo o Jiřího Baumruka, někdejšího televizního matadora, který se na školské výsluní vyšvihl během panování exministra Josefa Dobeše (ex-VV).

V pondělí 5. srpna jsme se tedy přeptali ministra Štyse, zda k němu měl přijít na sport náměstek Baumruk a zda jej skutečně odmítl, jak uváděly naše zdroje. „Žádná výměna nebude. Došlo k vzájemné dohodě všech zainteresovaných,“ odepsal ČESKÉ POZICI v SMS zprávě Štys. Podle zákulisních informací nechtěl Baumruka nejen ministr, ale odmítla jej i vedení některých sportovních svazů, takže nakonec sám z akce vycouval. Kocourek, náměstek v ohrožení, na naše volání nereagoval ani neodepsal na textovou zprávu.

Expert na sportovní byznys

Baumruk už má s ministerstvem školství zkušenosti. V říjnu 2011 jej zaměstnal v úřadu Josef Dobeš jako sportovního experta a manažera pohárové soutěže žáků ve florbalu a basketbalu.

Shoda náhod?

V minulosti musel „sporťák“ Baumruk nedobrovolně odejít z postu šéfredaktora sportovního vysílání České televize kvůli nadstandardní spolupráci s Charouzovou agenturou BPA. Kontrolní zpráva auditorské společnosti PricewaterhouseCoopers poukázala na „neobvyklé okolnosti“, jež provázely uzavření smlouvy mezi ČT a BPA na přenosy hokejové extraligy právě za Baumruka, který po odchodu z televize do BPA nastoupil. MF Dnes posléze zjistila, že ještě jako šéfredaktor koupil pozemek a vilu v Benicích od firem Antonína Charouze, který BPA ovládal. Podle Baumruka však byla sporná smlouva pro televizi výhodná a nákup nemovitostí od podnikatele označil za shodu náhod. V letech 2003 až 2007 působil Jiří Baumruk jako mluvčí Prahy 5 (vedené tehdy Milanem Jančíkem z ODS) a do července 2011 byl členem a předsedou Rady ČT.

Měl být i náměstkem pro sport? „To nevím, nic takového nepotvrdím. Kdy? Přede dvěma lety? Teď? Žádnou oficiální nabídku jsem nedostal,“ řekl ČESKÉ POZICI Baumruk ve středu 7. srpna odpoledne, ještě před hlasováním o důvěře vládě. A doplnil, že někdo o tom možná třeba jen uvažoval či spekuloval. Se Štysem se dle svých slov v nedávné době setkal, ale jednali prý o něčem jiném – co se týká olympijského hnutí. „Nevím, jaké máte zdroje, ale jsem opatrný a zvláště k vašemu médiu, protože tam je spousta lží,“ dodal Baumruk.

Kauza Dobešova projektu SPORT

Co měl konkrétně na mysli, už neuvedl, ale je jisté, že ČESKOU POZICI ani nemůže mít v oblibě. V lednu 2012 jsme jako první v článku Cvičme v Dobešovom rytme! Jak vypadá Baumrukova tělověda za 650 mega? upozornili na skandální projekt SPORT, který dotčený jako garant připravoval z evropských fondů.

Měl být Baumruk náměstkem pro sport? „To nevím, nic takového nepotvrdím. Žádnou oficiální nabídku jsem nedostal.“Díky projektu (a Baumrukovým vizím) měly za stovky milionů přibýt „vzdělanější a kompetentnější trenéři, instruktoři nebo učitelé, informovanější, aktivnější a motivovanější děti a mládež“, jak se psalo v přiložené dokumentaci. Odborný kulatý stůl – ukrytý mezi svátky na 29. prosince 2011 – skončil kapitální ostudou, když přípravný tým popletl rozpočet s jiným projektem a nebyl schopen ani po výzvě účastníků dodat reálné podklady.

Právě tento projekt byl tvrdě a jmenovitě kritizován ze strany Evropské komise jako bohapustý nesmysl. „Projekty s významnými alokacemi prostředků – OKNO a SPORT – nekorespondují správně s hlavním cílem prioritní osy 3 a vlivem na individuální vzdělávání. Co víc, vznášejí vážné pochyby, zda jejich objem může přinést nějaké smysluplné výsledky (projekt Sport zůstává na hraně způsobilosti),“ napsal ředitel odboru zaměstnanosti EK Peter Stub Jorgensen v dopise (zde v PDF), který měla naše redakce spolu s dalšími médii k dispozici.

Jiří Baumruk byl po rozprášení více než půlmiliardového projektu SPORT přesunut ministrem Dobešem na ředitelské místo v Národním institutu dětí a mládeže – stalo se tak bez výběrového řízení, protože „v interní databázi MŠMT nebyl nalezen vhodnější kandidát, než Dr. Jiří Baumruk, který se dlouhodobě věnuje tělovýchově a sportu a práci s mládeží,“ odvětilo ČESKÉ POZICI loni v únoru tiskové oddělení ministerstva.

Kdo orodoval za „sporťáka“?

Při hledání odpovědi na otázku, jež zazněla na úvod článku, tedy kdo by mohl mít zájem na Baumrukově angažmá na ministerstvu školství, jsme se logicky setkali s interpretací, že jde o aktivity nynějšího poslance Dobeše. „Fakt? Zvláští informace, hlava mi to nebere. A proč ke změně nedošlo?“ zareagoval bývalý ministr na informace ČESKÉ POZICE. V následující SMS přidal „vtípek“, že dalším adeptem na náměstkovský post prý bude cyklista Lance Armstrong.

Dobeš v únoru uvedl, že chce s hnutím Pro sport a zdraví kandidovat již v příštích parlamentních volbách. A ty se nyní přiblížily.Zdá se, že sport Dobešovi učaroval. Před rokem založil své hnutí Pro sport a zdraví, které má podporovat zdravý životní styl nejen mladé generace. „Je to politické hnutí s apolitickým programem,“ řekl letos v únoru Českému rozhlasu. A dále uvedl, že chce s hnutím kandidovat již v příštích parlamentních volbách. „Ano, pokud to půjde, abych se nevyhýbal, tak to bude první cíl,“ doplnil.

A tím se dostáváme k domněnce o možném nenápadném sbližování Dobešova hnutí se SPOZ. Poslanec totiž ve středu podpořil vládu Jiřího Rusnoka, nebo spíše prezidenta Miloše Zemana, čestného předsedy SPOZ. Jiří Baumruk sice jako náměstek neprošel, nicméně to, co ministr Štys v SMS zprávě nazval vzájemnou dohodou všech zainteresovaných, bude dobré dále sledovat. Vždyť parlamentní volby – byť předčasné – jsou možná za dveřmi.