Barták o kauze Tatra: Jen jsem hájil české zájmy

Exministr obrany Martin Barták tvrdí, že nežádal úplatek, ale snažil se získat kompenzaci pro český byznys.

Martin Shabu 7.12.2011

Exministr obrany Martin Barták, který čelí, spolu s majitelem zbrojařské firmy MPI Group Michalem Smržem, obvinění v souvislosti se zakázkou na nákup armádních tatrovek, na středečním tiskovém brífinku předložil svoji verzi události.

Odmítl tvrzení Williama Cabanisse, bývalého velvyslance USA v Česku a předsedy dozorčí rady Tatra, že na neformálním setkání v USA v únoru 2008 žádal o peníze. Cabaniss to uvedl pro MF Dnes loni v listopadu: „S náměstkem Bartákem jsme si normálně povídali. Pak jsme mluvili o problému, který měla Tatra s Pragou. V jednu chvíli řekl, že za určitý obnos peněz - přesnou sumu si nepamatuji - by problémy mezi Tatrou a Pragou mohly být vyřešeny.“

Barták však říká, že ve Washingtonu pouze tlumočil názor Mirka Topolánka, kterému se nelíbilo, že se chce Tatra rozejít s českým podnikem Praga, jenž byl v armádním kontraktu na tatrovky subdodavatelem. Barták nicméně dále uvedl, že se během tohoto setkání snažil hledat formu kompenzace pro český byznys. Mohlo tedy jít například o zakázky pro české firmy. Od Američanů se dala očekávat vstřícnost vzhledem k tomu, že setkání se odehrálo v době, kdy probíhala jednání o umístění amerického radaru v Česku, což česká veřejnost nesla nelibě.

Ke schůzce dále Barták dodal, že bezprostředně po schůzce nikdo žádný pokus o korupci nehlásil: „Nechápu, že si najednou po třech letech bývalý velvyslanec Cabannis vzpomněl, že se na schůzce ve Washingtonu stalo něco, co by mohlo být vykládáno jako korupce. Jestli k nějakému korupčnímu jednání opravdu došlo, tak ještě v době, kdy jsem na ministerstvu vůbec nebyl."

Bývalý ministr obrany dále odmítl vyjádření šéfky krajského státního zastupitelství v Ostravě Zlatuše Andělové: „Je důvodné podezření, že tato osoba (Martin Barták – pozn. red.) poté, co se prostřednictvím svého postavení nejprve snažila ovlivňovat průběh nákupu aut pro armádu od společnosti Tatra, za to, že zajistí odstranění obchodních potíží v souvislosti se zakázkou na dodávku aut pro armádu, požadovala po významném představiteli společnosti Tatra částku pět miliónů dolarů.“

Je faktem, že v době, kdy se rozhodovalo o přidělení zakázky Tatře, tedy v roce 2006 Barták na ministerstvu nepůsobil. Pokud se podle Bartáka někdy uplácelo, bylo právě v roce 2006, kdy společnost Tatra, jíž ovládl americký vlastník a firma uzavřela s ministerstvem obrany kontrakt.

Barták i jeho právník Josef Monsport dále rozporovali výpovědi svědků a místní příslušnost ostravských žalobců, kteří případ dozorovali. Podle Monsporta je nepochopitelná místní příslušnost Krajského státního zastupitelství v Ostravě. Pokud totiž došlo ke korupci na setkání ve Washingtonu, měli se případem zabývat pražští žalobci.

K otázce místní příslušnosti se však již v květnu vyjádřila Zlatuše Andělová, ostravská krajská zástupkyně. Jedním z míst, kde mělo dojít ke korupční nabídce, bylo podle ní i sídlo společnosti Tatra v městě Kopřivnice. „Tato skutečnost nepochybně zakládá mimo jiné i místní příslušnost Krajského státního zastupitelství v Ostravě pro účely výkonu dozoru nad přípravným řízením trestním, není tedy zřejmé, proč JUDr. Monsportovi vadí, že dozor v přípravném řízení vykonává státní zástupce tohoto státního zastupitelství,“ uvedla Andělová.

Všechny informace, které souvisí s případem tatrovek, hodlá Barták v následujících dnech uveřejnit na webové stránce novodoba-inkvizice.cz.

Počet příspěvků: 1, poslední 7.12.2011 02:04 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.