Ceska Pozice

Barták a Smrž budou obžalováni. Ale co byznys?

Mohlo by se zdát, že chystaná soudní pře je dominantní zprávou pro české zbrojaře. ČESKÁ POZICE nicméně nabízí alternativní menu.

Martin Shabu 17.1.2013

Po roce a dvou měsících, jež uplynuly od obvinění exministra obrany Martina Bartáka a zbrojaře Michala Smrže v kauze Tatra, se případ chýlí ke konci, respektive k soudu. Státní zástupce Dušan Táborský ve středu uvedl, že do konce ledna podá obžalobu. Bývalý prominentní člen ODS Barták tak bude muset vedle zájmu o prestižní tenisové turnaje věnovat volný čas i své obhajobě. A o starost navíc bude mít i jeho přítel a majitel firmy MPI Smrž.

Vedle chystané obžaloby totiž Smrž řeší důsledky krachu zbrojovky ZVI, kterou ovládá. Smrž v posledních týdnech zesílil tlak na ministerstvo obrany, od nějž dostával miliardové zakázky, což se ale po nástupu Alexandra Vondry do resortu obrany (v červenci 2010) změnilo. ZVI v minulosti dodávala například munici do obrněnců Pandur. Vondrovi lidé však začali pro armádní nákupy využívat logistickou agenturu NATO (NSPA). A Smrž přišel o byznys.

Zbrojaři za Smržem

Loni v říjnu proto Smrž adresoval dopis ministru Vondrovi, jeho náměstku Vlastimilu Pickovi, a v kopii i premiéru Nečasovi. Stěžoval si v něm, že jeho podnikatelské aktivity narážejí na nezájem státu. Za Smrže se v lednu postavil i prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP) Jiří Hynek.

„Hlavním důvodem ekonomické likvidace vsetínské zbrojovky je způsob, jakým Národní úřad pro vyzbrojování zadal zakázku na 30mm munici pro Pandury. Místo toho, aby byla munice pořízena podle zákona o veřejných zakázkách, výběr dodavatele organizoval za provizi zahraniční prostředník, agentura NSPA,“ řekl Hynek 5. ledna webu iDnes.cz . Asociace dokonce kvůli zakázkám pro NSPA podala dle prvotních zpráv trestní oznámení na bývalého ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování Pavla Bulanta.

O tři dny později už vše bylo méně žhavé. „AOBP v minulém týdnu podala na Policii ČR žádost o prošetření postupu odpovědných pracovníků sekce vyzbrojování ministerstva obrany při nákupu vojenského materiálu pro potřeby Armády ČR. Na základě právní analýzy došla AOBP k názoru, že některé postupy nemusely být v souladu se zákony ČR, proto toto podání učinila,“ stojí na webu asociace.

Hra o šéfa armádních zbrojířů

Kromě středeční zprávy, že Barták se Smržem budou obžalováni, se však odehrála ještě jedna podstatná záležitost. Stížnostmi AOBP se totiž zabýval i sněmovní výbor pro obranu. Poslanci řešili, zda resort obrany postupoval správně, když se rozhodl nakupovat munici pro pandury přes agenturu NSPA.

Zbrojaři si rozhodně nepřáli Pavla Bulanta, kterého odvolala exministryně Karolína PeakeDle informací ČESKÉ POZICE se poslanci chtěli o roli ministerstva obrany v armádních nákupech pobavit i s premiérem Petrem Nečasem. Dodejme, že předsedou sněmovního výboru je Jan Vidím (ODS), tedy muž, jenž přivedl Bartáka do politiky a jenž s ním a se Smržem strávil na přelomu let 2006 a 2007 dovolenou na Mauriciu.

A ještě jeden podstatný detail. Celá hra o podporu českých zbrojařů souvisí i s tím, kdo se stane šéfem Národního úřadu pro vyzbrojování, jenž dohlíží na rozdělování miliardových zakázek. Zbrojaři si rozhodně nepřejí Bulanta, kterého odvolala exministryně Karolína Peake. A zřejmě je vyděsila zpráva, že se už od minulého týdne připravovalo odvolání jeho nástupce Jaroslava Štrupla a Bulantův možný návrat.

Což se ale ve čtvrtek stalo. „Jsem rád, že mohu pokračovat v práci na projektech, u jejichž počátku jsem stál. Rád bych také stabilizoval vztahy s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu a posunul je z roviny osobního napadání do roviny profesionální konstruktivní spolupráce,“ cituje tisková zpráva ministerstva obrany Bulantovo vyjádření k jeho opětovnému jmenování do čela úřadu.

Nehledě na výsledky soudního sporu bude nyní pro byznys důležité sledovat, i kdo bude příštím ministrem obrany a v jakém rozsahu bude zadávat zakázky českým firmám.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.