Ceska Pozice

Bárta spustil politický outlet. Chce dotáhnout „véčka“ do prodloužení?

Přeložíme-li Bártova slova na adresu majitele Agrofertu, nový šéf VV se vrhl do boje proti konkurenčnímu hnutí ANO 2011.

foto: © ČESKÁ POZICE, Jan KunderaČeská pozice

„Věci veřejné (VV) mně připomínají terminátora. Můžete je rozstřílet, roztavit, ale další den je najdete opět funkční, připravené k boji,“ řekl Vít Bárta na volební konferenci, během níž se stal předsedou strany. Spíše ale program VV připomíná outlet, který se chystá pod Bártovou taktovkou lákat voliče na samé slevy – levnější silnice, levnější život, levnější teplo, levnější zdravotní péče, levnější potraviny, a dokonce levnější pivo! Na kolik jsou jeho představy reálné, ponechme teď stranou. Zaměřme se na to, co Bárta na konferenci naznačil ohledně nynější politické strategie.

„Pan Babiš vlastnící 35 až 40 procent trhu v oblasti mlýnů a pekáren je jednoznačně odpovědný za to, že když se za poslední dva roky zdražila cena pšenice o necelých dvacet procent, tak naopak rohlíky, chleba, housky jsou dražší o padesát až šedesát procent,“ opřel se Bárta do majitele Agrofertu Andreje Babiše v rozhovoru pro iDnes.cz, ve kterém tohoto podnikatele označil za zloděje. Slova Víta Bárty lze přeložit jako útok na politického konkurenta – hnutí ANO 2011, jehož lídrem je právě Babiš. Jak Věci veřejné, tak ANO 2011 by se teoreticky mohly před volbami poprat o středové voliče.   

Situaci před volební konferencí VV komentovala ČESKÁ POZICE v článku Z guru formálním lídrem. Co čeká Věci veřejné pod předsedou Vítem Bártou?

„Víme, že Věci veřejné jsou kmotrovská strana, kterou do parlametnu přivedli pánové Janoušek a Hrdlička. Bárta nyní bojuje o politické přežití, tváří se jako lidumil bojující za levné potraviny. Vůbec tomu ale nerozumí. Myslí si, že je asi zemědělec, když chová pár koní. Je mi ho líto, asi se mu nyní nevede v byznysu,“ řekl ČESKÉ POZICI v reakci na Bártovy výpady Babiš. „Mám bohužel obavy, že to velké téma, které zde bylo spjato s panem Babišem, se ani tak netýká ceny potravin, jako je to spíše spojeno s otázkou hnutí pana Babiše – ANO 2011,“ uvedla zase v nedělním diskusním pořadu Partie politoložka Vladimíra Dvořáková.

Podpora jiné síly

Připomeňme ještě jednu Bártovu výpověď z rozhovoru na iDnesu „Já chci pracovat s maximální pokorou a k té patří ptát se, jestli je tu někdo lepší. A jaký je náš výkon. A podle toho podporovat třeba i jiné síly pro změnu k lepšímu v souladu s programem Věcí veřejných. Volby v roce 2014 jsou ještě daleko.“ Již před konferencí VV jsme psali o tom, že vzhledem k prachbídným vyhlídkám strany se může Bárta pro příští volby pokusit postavit svůj projekt na základech Holešovské výzvy, senátora Tomia Okamury a odbornících typu Pavla Kohouta, s nimiž Bárta spolupracoval v rámci takzvaného Velkého sněmu.

Exministr dopravy zmínil nemalý potenciál Holešovské výzvy v neděli v diskusním pořadu Partie, Kohout byl zase hostem véčkařské volební konference. Nejde tedy jen o „střelbu“ do babišovského ANO 2011, ale i o snahu postavit pro příští volby nový projekt, do něhož by byly VV jaksi integrovány. Cílit by mohl třeba na komunální volby ve větších městech. „Jednoznačně cítím velký potenciál pro Věci veřejné v komunální politice,“ řekl Bárta iDnes.cz.

V prvním poločase Bártův terminátorský tým znechutil spoustu diváků. Strana má vzhledem k téměř nulovým preferencím namířeno do politického hrobu. Bárta se ale nevzdává a ve druhé půli to hodlá dotáhnout, když ne k výhře, tak alespoň do prodloužení.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.