Bárta se ke špehování vlivných lidí nehlásí

Policista si nechal posílat výpisy hovorů Pavla Rychetského, Miroslava Jansty či Daniela Rouse, část záznamů skončila v rukou ABL.

Na ministerstvu dopravy, v jehož čele je Vít Bárta (Věci veřejné), se údajně chystá změna na postu náměstka pro mezinárodní vztahy a družicové systémy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na ministerstvu dopravy, v jehož čele je Vít Bárta (Věci veřejné), se údajně chystá změna na postu náměstka pro mezinárodní vztahy a družicové systémy. | foto: ČTKČeská pozice
Na ministerstvu dopravy, v jehož čele je Vít Bárta (Věci veřejné), se údajně chystá změna na postu náměstka pro mezinárodní vztahy a družicové systémy.

Exministr dopravy a poslanec Věcí veřejných Vít Bárta popřel, že by měl cokoli společného s kauzou varnsdorfského policisty Mariana Hudce, který údajně získával výpisy hovorů vlivných lidí. Dle agentury ČTK zveřejnil Bárta své prohlášení na sociální síti Facebook. Jeden z výpisů měla podle sobotní Mladé fronty Dnes k dispozici detektivní agentura ABL, kterou Bárta vlastnil.

Deník napsal, že Hudec si nechal posílat výpisy telefonních hovorů významných lidí. Mezi oběťmi byl údajně šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský, právník blízký ČSSD Miroslav Jansta nebo bezpečnostní ředitel ČEZ Daniel Rous. MfD na případ narazila, když rozkrývala aktivity ABL. Agentura disponovala výpisy Rouse za období od října 2009 do ledna 2010.

„Už před měsícem jsem řekl, že by mne velmi zajímalo, co má společného seznam telefonů Dana Rouse se mnou,“ napsal Bárta na své stránce na Facebooku. K případu má prý pouze jediné vyjádření, „že se se mnou spojuje něco, o čem nic nevím a s čím nemám nic společného“.

Podle MfD byl Hudec členem vyšetřovacího týmu, který se zabýval případem kamerunského obchodníka, jenž organizoval fingované sňatky a obchodoval s lidmi. Do tohoto spisu pak přidal čísla některých významných lidí a soudci napsal, že majitele telefonu nezná, ale číslo souvisí s případem. Soud obstarání výpisu povolil. Deník má kopie dokumentů, z nichž je prý zřejmé, že s nimi pracovala detektivní divize firmy ABL.

Hudec údajně předával výpisy hovorů za úplatu bývalému detektivovi z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, který vystupuje pod přezdívkou Kondor, uvedla v sobotu večer televize Nova. Před pěti lety se o něm psalo v souvislosti s Berdychovým gangem, dodala.