Bárta proti Babišovi. Ale o potraviny v první řadě nejde.

Podtextem útoku exministra dopravy na majitele Agrofertu je souboj projektu „Úsvit“ s hnutím ANO 2011 o voliče.

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ReutersČeská pozice

Nemylme se, ve sporu mezi Vítem Bártou a Andrejem Babišem, jehož víc než atraktivní epizodu jsme viděli v neděli, o potraviny primárně nejde. Tématem Otázek Václava Moravce sice byly ceny potravin, které jsou podle předsedy Věcí veřejných  Bárty předražené (a to údajně i kvůli podnikateli Babišovi), jde však spíše o Bártovu novou strategii, kterou se pomalu, ale jistě rozjíždí dlouhá předvolební sezóna.

Byl to od Bárty odvážný kousek, utkat se s majitelem Agrofertu v přímém přenosu na potravinové téma. Vzhledem k významu této firmy má patrně málokdo v naší zemi k věci tolik informací jako Andrej Babiš. Však také podnikatel působil ve svých reakcích na Bártovy výpady jistěji v kramflecích. Babišova argumentace je už delší dobu konzistentní: „Cenu potravin určují řetězce. Pan Bárta potřebuje psychiatrické vyšetření. Je to demagog. Každý ví, že cenu potravin určuje maloobchod. Máme páté nejlevnější potraviny v Evropě, levnější než v Německu,“ uvedl Babiš v reakci na Bártovu kritiku už před několika týdny.

Bárta však neváhal rozpoutat show; když potřeboval zahrát na emoce, vytáhl před kamerou tu toustový chléb Penam (patří do skupiny Agrofert), tu lahev piva, na kterých byly cedulky, co kolik stojí v Čechách, a kolik v Německu. Asi nejkurióznějším číslem bylo, když Bárta představil složku s fotografiemi „zmrzačených“ kuřat (údajně ze společnosti Vodňanská drůbež patřící do skupiny Agrofert). Skoro se slzou v oku se Babiše zeptal: „Jestli můžete vyloučit, že tyhle fotografie kuřat bez hlavy, tyhle fotografie přeplněných kuřat v těch přepravkách, ten chemickej závod, nejsou fotografie z vašeho koncentračního tábora.“

Za těmito instrumenty však dříme ryzí politika. Ilustrovat by se to ostatně dalo například na ochutnávce z jedné z přestřelek, ve které se potraviny rozhodně neřešily:

BABIŠ: Jsem tady dnes za české zemědělce a české potravináře. Vy jste největší škůdce tohoto hospodářství a naší ekonomiky. Vy jako politik si žijete z našich peněz, vy byste nás měl podporovat, ne proti nám bojovat.

BÁRTA: Pane Babiši, já jsem si nevzal od státu ani korunu…

BABIŠ: Berete. Vy jste kradl jako ministr dopravy a vypaloval jste dopravní firmy.

BÁRTA: Žádnou mzdu jsem si ani jako poslanec, ani jako ministr od státu nevzal. Ani korunu.

BABIŠ: Ne? Vy jste vypaloval dopravní firmy, dálnice…

BÁRTA: Všechno jsem dával na dobročinné účely.

A tak dále. Pomineme-li, že Andrej Babiš kritizuje Víta Bártu jako škůdce dlouhodobě, racionálně vzato jde především o politický prostor. Babišovo hnutí ANO 2011 buduje tým, který hnutí připraví do voleb. U Moravce hovořil o tom, že ve vysílání reprezentuje zemědělce a potravináře. To je zajímavá část elektorátu, tento sektor není (snad s výjimkou KDU-ČSL) v české politice výrazněji saturován žádnou stranou. Politický spor je však ještě širší.

Vít Bárta je od únoru předsedou Věcí veřejných a myslet si, že bývalý ministr se postavil do čela véček jen kvůli tomu, aby je vyvedl za rok a půl z parlamentu, by bylo naivní. Kolem Bárty, Tomia Okamury či Holešovské výzvy se rodí projekt pracovně nazývaný Úsvita Bárta začal lákat na slevy všeho druhu – dálnice, silnice, potraviny, teplo a tak dále.

Mimochodem: Holešovská výzva Bártovo nedělní televizní vystoupení obratem ocenila a na svém facebookovém profilu si v neděli odpoledne vyvěsila: „Vít Bárta dnes v Otázkách Václava Moravce hájil zájmy nás spodních 10 milionů v této republice a to proti Babišovi, který si na drahých potravinách v ČR vydělal třetí největší majetek v zemi. Klidně si to nazývejte populismem, my však myslíme, že to je právě to, co by mělo být náplní každodenní práce českých politiků. Proto mu patří like všech slušných a rozumných občanů!“

Na tuzemské politické mapě není příliš mnoho místa pro nové strany a hnutí, lze očekávat pořádnou mačkanici. Bárta i Babiš se svými projekty budou soupeřit do jisté míry o podobné voliče – ideologicky neukotvené, znechucené korupčními poměry v zemi, toužící po pořádku a prosperitě, lhostejno, zda ji nabídne svými prostředky levice, či pravice. Proto tipujeme, že na šermovačky toustovými chleby ještě párkrát dojde.

Počet příspěvků: 6, poslední 13.3.2013 09:46 Zobrazuji posledních 6 příspěvků.