Bankéř Žalman vyměnil „Rajfku“ za Fincentrum

Skupinu společností Fincentrum kapitálově posílí ARX Equity Partners, Capital Dynamics a bývalý šéf Raiffeisenbank Lubor Žalman.

Zakladatelé skupiny finančních poraden Fincentrum Martin Nejedlý a Petr Stuchlík prodávají většinu ve stejnojmenné společnosti. Investory s majoritním podílem se stanou ARX Equity Partners a Capital Dynamics a spoluinvestorem Lubor Žalman, který nedávno opustil post šéfa tuzemské Raiffeisenbank. Novými akcionáři společností Fincentrum, jejichž hodnota překročila miliardu korun, budou nově i nejdůležitější ředitelé poradenské sítě.

Žalman, jehož v čele Raiffeisenbank vystřídal od nového roku Mario Drosc, bude zároveň předsedou dozorčí rady společnosti. „Fincentrum má ze všech poradenských firem v Česku a na Slovensku podle mne i investorů největší potenciál k dalšímu rozvoji. Proto jsme do něj investovali nejen peníze, ale především své zkušenosti a čas,“ uvedl Lubor Žalman.

Nejedlý a Stuchlík budou podle sdělení firmy nadále držet významné podíly a budou firmu řídit a rozvíjet jako doposud. Dohodu musí ještě potvrdit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Fincentrum vzniklo v dubnu 2000 a řadí se spolu s Partners a OVB mezi trojici nejvýznamnějších finančně-poradenských společností v České republice a na Slovensku. „Do roku 2017 chceme být jedničkou nejen v kvalitě, ale i v objemu finančního poradenství v obou zemích,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Petr Stuchlík.

ARX Equity Partners dosud v České republice investovala mimo jiné do Bochemie, výrobce značek Savo a Biolit, či do sítě očních klinik Lexum. Investiční fondy Capital Dynamics patří ke globálním investorům privátního kapitálu a spravují aktiva v hodnotě 17 miliard dolarů. Fincentrum pro ně představuje první přímou investici ve střední a východní Evropě.

Investičním poradcem Fincentra při transakci byla WOOD & Company, právní služby poskytoval tým Weil, Gotshal & Manges. Poradci investorů byly White & Case, Deloitte a PricewaterhouseCoopers.