Balvínův náměstek vyráží na pracovní cesty s plyšáky. Nebo s manželkou.

Stanislav Karabec je nyní pravou rukou ministra kultury Jiřího Balvína. V minulosti používal resort jako cestovní kancelář pro rodinu.

Jakub Kalenský 26.10.2013

foto: © montáž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTK/Sokol JanČeská pozice

Vzhledem ke způsobu ustavení a problematickému mandátu si vláda Miloše Zemana vedená premiérem Jiřím Rusnokem zasluhuje zvýšenou pozornost. Nejde jen o ministry, ale i o vysoké úředníky, kteří s nimi na resorty přišli. ČESKÁ POZICE už popsala příběh nejbližšího Rusnokova spolupracovníka, šéfa sekce odborných agend Úřadu vlády Karla Štogla. Zabývali jsme se také Lubomírem Tomanem, dnes už bývalým náměstkem ministra financí, nebo klíčovou úřednicí Jana FischeraVeronikou Kramaříkovou. Dnes se budeme věnovat resortu kultury a jeho náměstkovi Stanislavu Karabcovi.

Na ministerstvu kultury se o něm hovoří jako o šedé eminenci, která stojí za všemi zásadnějšími rozhodnutími šéfa resortu Jiřího Balvína. Z oficiálních dokumentů se toho přitom o Stanislavu Karabcovi není možné mnoho dozvědět. Jeho životopis na stránkách ministerstva patří mezi ty stručnější, příliš ochotně nedoplňuje informace ani sám náměstek.

Sedmdesátiletý Karabec uvádí „vysokoškolské vzdělání technického a ekonomického směru“. Dotaz, o jakou konkrétně jde školu, nechává bez odpovědi. Hovoří o „dlouholeté praxi ve státní správě i v organizacích resortů školství a kultury, kde působil cca dvacet roků“. Ani na dotazy, kdy a kde konkrétně v jaké konkrétní funkci působil, neodpověděl. Žádost o doplnění pracovních zkušeností z předlistopadové doby zůstává rovněž ignorována. A tak nezbývá, než mu při dotazech co nejpečlivěji „napovídat“ na základě informací, které je o něm možné získat z jiných zdrojů.Na ministerstvu se o Karabcovi hovoří jako o šedé eminenci, která stojí za všemi zásadnějšími rozhodnutími Jiřího Balvína

První zmínku v médiích lze o Karabcovi zachytit v roce 2005, kdy ho Vítězslav Jandák jmenoval ředitelem sekretariátu. Do této funkce byl povýšen z nespecifikované pozice na ministerstvu kultury. A vzápětí se o něm začalo hovořit jako o velmi rázné osobnosti, jež měla co do činění s řadou personálních změn.

Jandák už má na kulturu sestavený tým

Od téže doby je Karabec vnímán také jako člověk blízký Jandákovi. O tomto členovi ČSSD se v době sestavování kabinetu Miloše Zemana spekulovalo jako o ministrovi kultury, tento post však nakonec obsadil Balvín. Karabec je ovšem na ministerstvu považován za Jandákovu prodlouženou ruku.

Oba muži však nějaké nadstandardní vztahy popírají. „Jakou roli hrál v mém jmenování exministr Jandák, to je spíše otázka na něj,“ sdělil ČESKÉ POZICI Karabec. „Nemáme žádné intimní či jiné vztahy, i když ho samozřejmě považuju za výsostného profesionála, na kterého jsem se jako ministr vždy mohl spolehnout, on byl opravdu zázrak,“ řekl exministr kultury.

Na chodbách resortu se hovoří o tom, že by měl Karabec připravovat půdu právě pro návrat Jandáka. Ten sice není členem stínové vlády předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky (funkci ministra kultury v ní zastává Ivan Krejčí), ale těžkou hlavu si z toho nedělá. „Já už znal takových lidí, co byli ve stínové vládě, a skončili ve stínu,“ řekl Jandák ČESKÉ POZICI. Spojení s Karabcem však odmítá. „Myslíte, že už si tam dosazuju lidi? Opravdu nemám vliv na to, že je pan Karabec náměstkem. Ale jinak mám samozřejmě tým pro ministerstvo kultury už kompletně připravený, tým mladý, se zkušenostmi ze zahraničí. To víte, nikdy nevíte, co se může stát,“ říká exministr.

Zvěsti o svém nadměrném vlivu na chod současného resortu označil sám Karabec za „snůšku nesmyslů“. Osobnímu setkání a obsáhlejšímu rozhovoru se ale vyhnul.

Škraloup z minulosti

Po působení u Jandáka se Karabec vydal do České filharmonie, kde se setkal s Václavem Riedlbauchem. Ten byl ve filharmonii generálním ředitelem, Karabec mezi lety 2007 a 2009 obchodním náměstkem. A když se stal Riedlbauch v květnu 2009 ministrem kultury ve vládě Jana Fischera, svého kolegu si přivedl i na resort, kde se Karabec stal prvním náměstkem ministra.Pracovní úkol Karabcové byl vymezen jako „Doprovod I. náměstka ministra kultury na Českém národním dnu na EXPO“

Právě do tohoto období je datován nejpozoruhodnější Karabcův přešlap. V dubnu 2010 podepsalo ministerstvo kultury dohodu o provedení práce s Pavlou Karabcovou, náměstkovou manželkou. A v květnu 2010 se spolu manželé odebrali do Šanghaje na výstavu EXPO. Pracovní úkol Karabcové byl vymezen jako „Doprovod I. náměstka ministra kultury na Českém národním dnu na EXPO“. Za devítidenní výlet pro náměstkovu manželku utratil resort 218 tisíc korun. Podrobný popis přináší zpráva finančního úřadu, kterou má ČESKÁ POZICE k dispozici (k nahlédnutí v příloze) a jež se odvolává na dokumenty ministerstva kultury.

Přestože je k dispozici oficiální dokument s těmito informacemi, Karabec je popírá. „Informace, které se k vám dostaly, jsou opět veskrze špatné. Pravdou je pouze to, že jsem byl vyslán v roce 2010 do ČLR,“ napsal ČESKÉ POZICI náměstek. Po popisu programu návštěvy Číny už Karabec dodal jen toto: „Nikdy jsem neodsouhlasil služební cestu manželky, toto rozhodnutí přísluší pouze ministrovi. Manželka nikdy nebyla přijata do pracovního poměru, její úkoly byly širší, než se domníváte.“

O reakci jsme požádali i ministra Balvína. Chtěli jsme vědět, zda mu takové nakládání s prostředky ministerstva připadá v pořádku. Dotaz odeslaný na tiskové oddělení resortu kultury však zůstal bez Balvínovy odpovědi.

Karabce z funkce odvolal Riedlbauchův nástupce Jiří Besser (TOP 09) v roce 2010, letos se tak na ministerstvo vrátil už podruhé.Karabec má sběratelskou vášeň pro plyšové medvídky, kteří s ním občas vyrážejí na pracovní cesty

Vášeň pro plyšáky

K náměstkovi se váže ještě jedna okolnost, která už spadá spíše do kategorie bizarností. Karabec má sběratelskou vášeň pro plyšové medvídky, kteří s ním občas vyrážejí na pracovní cesty. Jeho plyšoví kolegové se dokonce mohou v zahraničí prokazovat jistou obdobou cestovních pasů.

„Dokud se vyráběli, a to už je hodně dlouho, sbíral jsem na cestách 6,5 cm vysoké medvídky s vestičkami. Mám jich 56, víc jich nebude. V malém počtu se mnou cestují a aby legrace byla dokonalá, vyrobil jsem jim přiměřeně malý společný cestovní doklad,“ popsal Karabec.

Počet příspěvků: 4, poslední 24.10.2013 09:01 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.