Ceska Pozice

Bakala s uhlím skončil. NWR ovládnou zahraniční fondy

Ještě před několika lety byl Zdeněk Bakala obdivovaným podnikatelem a uhlobaronem, majitelem bývalých OKD. Nyní už s uhlím nebude mít nic společného. Akcií se zbaví a NWR ovládnou věřitelé – zahraniční investiční fondy, které se kvůli ovládnutí NWR sdružily do uskupení Ad Hoc Group.

Zdeněk Bakala foto: Ondřej NěmecLidové noviny

Zdeněk Bakala

Největší producent černého uhlí v Česku a zároveň největší zaměstnavatel v Moravskoslezském kraji společnost OKD už není v českých rukou. Její mateřská společnost NWR minulý týden zveřejnila hospodářské výsledky za loňský rok a zároveň vydala překvapivou zprávu. Miliardář Bakala a jeho obchodní partneři NWR definitivně opouštějí. Společnost ovládnou její dosavadní věřitelé, vesměs zahraniční investiční fondy.

Bakala tak opouští loď, která se bez větší nadsázky potápí. NWR je pod dlouhodobým tlakem klesajících cen uhlí. Vloni vykázala ztrátu 223 milionů eur (přibližně šest miliard korun) a její tržby klesly meziročně o sedm procent. Společnost prochází bolestivou restrukturalizací, kterou doprovázejí komplikovaná jednání s vládou. O bankrotu OKD, které zaměstnávají třináct tisíc lidí, se hovoří jako o jedné z pravděpodobných variant.

Ad hoc majitelé

Bakala podíl ve společnosti koupil už v roce 2004. Jen vložením třetiny jejích akcií na burzu vydělal o čtyři roky později 35 miliard korun, které si rozdělil se spoluinvestory. Další desítky miliard získal na dividendách a v postupném rozprodeji majetku, včetně kontroverzního prodeje 43 tisíc hornických bytů, které původně slíbil nájemníkům odprodat.

Je otázkou, zda odstranění Bakalova jména z NWR skutečně něco změní. Společnost již dříve vypustila do světa zprávu, že do roku 2018 propustí až šest tisíc lidí, i když později informaci dementovala.

Nyní svůj podíl v NWR neprodá, ale vlastní akcie vloží se svými partnery do společnosti. Za normálních okolností by to znamenalo, že NWR by mohla disponovat větším kapitálem. Akcie patřící Bakalovi a jeho partnerům ze společnosti BXR však reálně nemají takřka žádnou hodnotu. Na pražské burze dosahují ceny nižší než deset haléřů. Hlavním efektem tak bude ovládnutí NWR jejími věřiteli, kteří již drželi minoritní podíl. Jedná se o zahraniční investiční fondy Ashmore Investment Management Limited, Gramercy Funds Management LLC a M&G Investment Management Limited. Všechny tři mají dohledatelnou historii investování na světových trzích. Společně se za účelem ovládnutí NWR sdružily do uskupení s poměrně příhodným názvem „Ad Hoc Group“.

„Společnosti CERCL a Asental, které ovládá pan Bakala a společnost BXR, se shodly na vrácení všech akcií NWR a nebudou hrát žádnou roli v restrukturalizaci a záchraně OKD. Tento krok fakticky a oficiálně staví pana Bakalu a BXR mimo NWR a otevírá cestu k restrukturalizaci a obnově OKD,“ uvedl mluvčí Ad Hoc Group Roman Pařík.

Je otázkou, zda odstranění Bakalova jména z NWR skutečně něco změní. Společnost již dříve vypustila do světa zprávu, že do roku 2018 propustí až šest tisíc lidí. Později informaci dementovala. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se před několika dny nechal slyšet, že vláda neposkytne akcionářům ani věřitelům NWR ani korunu navíc. Vláda už dříve prohlásila, že je připravena podílet se na řešení sociální situace v regionu.

Beznadějné vyhlídky

Při současném vývoji cen uhlí není otázkou zda, ale kdy NWR zkrachuje. Těžební firmě se sice podařilo navýšit objem hotovosti na svých účtech ze zářijových 59 milionů eur na 86 milionů eur na konci prosince, jenže za celý loňský rok i tak spálila přes 40 milionů eur hotovosti. A to za situace, kdy ceny dražšího a výnosnějšího koksovatelného uhlí v porovnání s rokem 2014 vzrostly o pět eur na 90 eur za tunu. Letos to navíc vypadá, že budou ceny poměrně výrazně klesat.

Při současném vývoji cen uhlí není otázkou zda, ale kdy NWR zkrachuje.

Podle analytika Patria Finance Tomáše Sýkory by cena uhlí mohla klesnout na 77 eur za jednu tunu koksovatelného uhlí a na 45 eur v případě energetického uhlí. To by pravděpodobně vedlo k dalšímu úbytku hotovosti, a NWR by tak nepomohl ani současný vstřícný krok nových většinových vlastníků.

Ti firmě povolili, aby držela méně hotovosti než doposud požadovaných 40 milionů eur. Nově bude muset mít firma na svých účtech minimálně 25 milionů eur na konci března a deset milionů eur na konci června.

Jedinou dočasnou záchranou by tak snad mohla být další vlna restrukturalizace NWR, v jejímž rámci by noví většinoví vlastníci nalili do společnosti peníze.

Bakalovo postupné odcházení

2006 - Metalimex

Druhého největšího obchodníka s ocelí, kovy a železnou rudou v Česku prodal Petru Otavovi, bývalému spolumajiteli OKD.

2013 - OKK Koksovny

Bývalou součást OKD prodal za 95 milionů eur (tehdy zhruba 2,44 miliardy korun) již Otavově skupině Metalimex.

2014 - AWT

Dopravce s plným názvem Advanced World Transport (dříve součást OKD) prodal polskému PKP Cargo zhruba za tři miliardy korun. Ten získal 80 procent.

2015 - RPG Byty

Svůj podíl ve společnosti RPG Byty, jejíž součástí bylo 43 tisíc hornických bytů v Ostravě, prodal britské investiční společnosti Round Hill Capital.

2016 - NWR

Zbavil se svých zprostředkovaně držených akcií ve společnosti NWR, které dnes již prakticky nemají reálnou hodnotu.

,
zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.