Babiš uspěl, ministři financí EU se vyslovili pro reverse charge

Českou republikou prosazovaný systém k eliminaci daňových podvodů podpořili ministři financí ze všech zemí Evropské unie. Definitivní schválení plošného reverse charge neboli přenesení daňové povinnosti však stále ještě není tak úplně jisté. Návrh totiž bude muset projednat Evropský parlament.

Miroslav Petr 15.10.2018

DUBEN - Brusel zastavil Česku dotace v rámci operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost ve výši 114 miliard korun. Důvodem byl nadměrný počet odhalených chyb při přerozdělování. foto: Reuters

DUBEN - Brusel zastavil Česku dotace v rámci operačního programu Podnikání a...

Česko má šanci prosadit v Evropské unii zásadní změnu v účtování daně z přidané hodnoty – plošné zavedení systému takzvané přenesené daňové povinnosti (reverse charge).

Jde o obrácený způsob oproti tomu současnému. Povinnost přiznat daň má příjemce (odběratel), nikoli plátce (dodavatel) zboží či služeb. To výrazně omezuje riziko daňových podvodů. Každou takovou změnu ale musí schválit všechny členské státy EU a proti českému návrhu dlouho vystupovala Francie i některé další země. V září však ministři na jednání v Lucemburku změnu odsouhlasili.

„Poprvé v historii našeho členství v EU jsme přesvědčili Komisi, aby předložila návrh, který chceme my,“ zaradoval se předseda vlády Andrej Babiš (ANO), který v roce 2014 ještě jako ministr financí začal reverse charge v Bruselu prosazovat.

„Česká republika ukázala, že umíme prosadit svoji prioritu i proti lišícím se názorům institucí i členských států. Nakonec se podařilo najít kompromis přijatelný pro všechny, za což jsme vděční i rakouskému předsednictví,“ přidala se ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Bez kompromisu to nešlo

Oním kompromisem je například to, že uplatnit mechanismus bude možné u transakcí týkajících se zboží a služeb až nad 17,5 tisíce eur (asi 450 tisíc korun), což je vyšší částka než Českem původně navrhovaných deset tisíc eur. Země přitom bude muset splňovat některé dodatečné podmínky, třeba účinný a funkční systém elektronických hlášení.

Možnost využívání reverse charge je navíc časově omezena do 22. června 2022, kdy by měl v Evropské unii začít platit nový celkový systém pravidel pro DPH.

Současný komplikovaný systém DPH je snadno zneužitelný. Tím spíš, že většina služeb a zboží, každý mobil, litr benzinu či tuna pšenice, putují k zákazníkovi přes několik obchodníků, často také přes hranice.

Současný komplikovaný systém DPH je snadno zneužitelný. Tím spíš, že většina služeb a zboží, každý mobil, litr benzinu či tuna pšenice, putují k zákazníkovi přes několik obchodníků, často také přes hranice.

A toho právě podvodníci zneužívají. Do řetězce zapojí někdy i desítky propojených nastrčených firem – takzvaných bílých koní –, které DPH vykážou, ale před zaplacením z fiktivních důvodů „zkrachují“, ovšem jejich odběratel mezitím už od státu inkasoval vratku daně.

Česko má s tímto způsobem podvodů bohatou zkušenost – v minulosti podobně okrádali státní kasu o miliardy korun ročně překupníci s pohonnými hmotami, pak se přesunuli k podvodům s emisními povolenkami či s mobily. Toto riziko v režimu reverse charge odpadá. V řetězci obchodníků se daň vykazuje, ale neplatí, stát nevyplácí vratky daně a tu hradí až finální prodejce zboží nebo služby, na kterého berní úředníci snáze dohlédnou.

I nový systém má své slabiny

Jenže miliony firem, často propojených po celé Evropě, mají na současný systém nastavené sofistikované drahé účetní programy a naučily se s komplikovaným účtováním žít. Celoplošné a přitom jen dočasné zavedení reverse charge pro všechno zboží a služby by také znamenalo další administrativní náklady pro firmy.

Definitivní schválení plošného reverse charge v Evropě ale nemusí být jisté. Návrh bude ještě řešit Evropský parlament.

Dosud lze tento systém dobrovolně aplikovat jen u vybraných komodit schválených Bruselem. Například při obchodech se šrotem, mobily či u stavebních prací.

„Reverse charge je smysluplná věc. Ale má smysl jen v případě, pokud by platila pro všechny komodity a ve všech zemích. Jinak pak akorát jedna země přesouvá problém s podvody do jiné,“ komentuje situaci někdejší šéf Generálního finančního ředitelství a dnes daňový poradce ve společnosti Apogeo Jiří Žežulka.

Definitivní schválení plošného reverse charge v Evropě ale nemusí být jisté. Návrh bude ještě řešit Evropský parlament. „Tak zásadní změna je pro řadu zemí nepřijatelná. Navíc, Česko už zavedlo v poslední době několik daňových opatření jako EET a kontrolní hlášení, která sama o sobě podvody viditelně omezují,“ říká prezidentka Komory daňových poradců Petra Pospíšilová.

Co je reverse charge neboli přenesení daňové povinnosti

Povinnost přiznat daň (DPH) má příjemce (odběratel), nikoliv plátce (dodavatel) zboží nebo služeb. Nemůže tedy dojít k situaci rozšířených podvodů, kdy dodavatel daň přizná, ale z vykonstruovaných důvodů zkrachuje a nezaplatí, přičemž stát mezitím už daň vrátil odběrateli na základě uplatněného nároku na odpočet. V řetězci obchodníků a distributorů se daň neplatí, státu ji uhradí až koncový odběratel (například v případě obchodů s benzinem by to byla čerpací stanice).

Počet příspěvků: 1, poslední 16.10.2018 01:24 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.