Babiš smutní. K vládě nad metropolí mají nakročeno jiní

Hnutí premiéra Andreje Babiše skončilo v metropoli na posledním postupovém místě. Nepomohla ani sídliště, kde ANO „urvalo“ zhruba dvacet procent. Těsné vítězství si sice připsala ODS, ale vlastní koaliční jednání vedou i Piráti. Poprvé od revoluce se do zastupitelstva nedostal nikdo z ČSSD ani KSČM

Předseda vlády Andrej Babiš ve volební štábu hnutí ANO během komunálních voleb... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda vlády Andrej Babiš ve volební štábu hnutí ANO během komunálních voleb... | foto: Ladislav Křivan, MAFRA
Předseda vlády Andrej Babiš ve volební štábu hnutí ANO během komunálních voleb...

Volebnímu štábu hnutí ANO v nejvyšším patře obchodního domu Kotva dominovala „papundeklová“ podobizna tří mužů, kteří vedli pražskou kandidátku. Číslo jedna, Petr Stuchlík, ale fyzickou přítomnost mezi novináři odkládal až do půlnoci. Fiasku, které voliči v Praze přisoudili ANO, přihlížel z ústraní. Mohlo to být i šokem; propad na páté místo hnutí ve svých interních predikcích nepředvídalo.

Ještě v pátek premiér a šéf ANO Andrej Babiš vyhlašoval, že výhra v Praze je důležitá, protože jde o symboliku a prestiž. Slova se obrátila proti němu, respektive to udělali obyvatelé města.

Nepomohlo ani zacílení na sídliště, ANO tam „urvalo“ kolem 20 procent, ale aby mělo šanci zvrátit odpor centra, muselo by mezi paneláky zvládnout procent třicet. „Musíme vědět, proč se nám v Praze nedaří. Vliv může mít i vládní politika. Vyhodnotíme to,“ sdělil LN Babiš.

ANO se ocitá v izolaci, s opatrnou výjimkou ODS s ním nechce nikdo další ani jednat. Hnutí, které se uvedlo jako alternativa k tradičním partajím, je letos v hlavním městě samo v pozici toho, proti komu se ostatní vymezují. Změnu už v Praze nepředstavuje Babišovo hnutí, ale ti proti němu.

ANO se ocitá v izolaci, s opatrnou výjimkou ODS s ním nechce nikdo další ani jednat. Hnutí, které se uvedlo jako alternativa k tradičním partajím, je letos v hlavním městě samo v pozici toho, proti komu se ostatní vymezují. Změnu už v Praze nepředstavuje Babišovo hnutí, ale ti proti němu.

Těsným vítězem se stala ODS, lídr Bohuslav Svoboda trvá na tom, že modří mají právo vést jednání o koalici. Jenže to nebude snadné. Z pěti stran, které obsadí magistrát, tíhnou zbylé tři ke spojenectví. Vlastní jednání o koalici tak rozjeli i druzí Piráti, domlouvají se s Prahou sobě Jana Čižinského a Spojenými silami s Jiřím Pospíšilem v čele. „Jako partneři nám vychází Spojené síly a Praha sobě. Máme nejvyšší výsledek, tudíž usilujeme o primátora,“ uvedl včera lídr Pirátů Zdeněk Hřib. Pokud se trojice domluví, zastupitelů má dost, aby ODS odstavila – disponuje 39 z 65 mandátů.

I když v ideovém ukotvení se případná koalice bez ODS a ANO shodne, domluva není nezvratná. Piráti odmítají kumulaci funkcí. „Je to jedna z našich hlavních priorit. Doufáme, že ostatní strany si uvědomují, že se nejde věnovat více náročným funkcím najednou,“ řekl LN Adam Zábranský, kterého si Piráti vybrali jako předsedu zastupitelského klubu. Jeho slova míří na starostu Prahy 7 Čižinského i europoslance Pospíšila.

Střet nad primátorem bude klíčový – nejopatrněji našlapuje Pospíšil, který má problém s nezkušeným Hřibem. Chce jednat důkladně a pomalu, připouští programovou blízkost s ODS.

Výsledky v Praze jsou revoluční i v dalších ohledech. Poprvé od roku 1990 se do zastupitelstva magistrátu neprobojoval ani jeden zástupce ČSSD a KSČM.

ANO ztratila protestní étos

V menších, chudších a odlehlejších obcích dominovala lokální sdružení. Odráží to pokračující pokles důvěry v takzvanou politickou politiku.

Pryč jsou ty časy, kdy se povolební mapa Česka hemžila oranžovými či modrými plochami. Zvláště v částech, které se označují jako vnitřní periferie, se prohlubuje nedůvěra v tradiční strany a instituce. Letošní komunální klání navíc naznačilo, že hnutí ANO se začíná v hlavách Čechů řadit do fronty s etablovanými partajemi.

Poptávka po změně, potřeba vyslovení frustrace prostřednictvím aktivního volebního práva, je tady silnější, než odpovídá evropskému průměru.

Podle dat dubnového Eurobarometru 68 procent Čechů chová přesvědčení, že země potřebuje změnu a že nová protestní hnutí jsou jejím nositelem. Evropský průměr činí o dvanáct procent méně.

Analytik Medianu Daniel Prokop na základě analýzy pro ČT uvedl, že v hraničních, sociálně nebo místně odloučených lokalitách si tradiční strany, kam už je třeba počítat i hnutí ANO, vedou výrazně hůře. Z padesáti procent v takových oblastech vítězila lokální uskupení. Příznačným rysem tu byla i nižší volební účast a v republikovém srovnání vyšší zisky SPD a komunistů.

Tato nálada byla dosud motorem, od něhož odvíjelo rychlost politického postupu i hnutí ANO, v letošních komunálních volbách se trend poprvé výrazněji láme. Andrej Babiš už nemůže všude slibovat změnu, manažerské a efektivnější fungování než zavedené partaje – na mnoha místech jeho hnutí už dostalo šanci ukázat se, a neuspělo. Rozpady místních buněk a koalic provázely v uplynulých čtyřech letech vládu ANO v mnoha městech či obcích.

Klon předsedy nezabral

Neznamená to hned, že ANO teď bude prohrávat, oslabovat a mizet; znamená to jen, že se ukotvilo v systému, našlo svůj strop a své limity a bude muset hledat jiné způsoby sebeprezentace, protože protestním hnutím už není.

Tam, kde Babiš, respektive analytickomarketingová centrála kolem něj nechala regionům volnější ruku, aby samy generovaly osobnosti, může hnutí fungovat a uspět. To je třeba Ostrava nebo Brno, kde oba dosavadní primátoři Tomáš Macura i Petr Vokřál pozici obhájili. Výrazně Babiš zasáhl jen do pražské kandidátky, když v červenci zatlačil na výměnu lídra, na místo Patrika Nachera se dostal politicky nezkušený Petr Stuchlík.

Jeho devízou měla být úspěšná byznysová kariéra a manažerské schopnosti, hnutí ho prezentovalo jako menší klon svého předsedy. Stuchlík poslední měsíc pořádal jednu sousedskou večeři za druhou na pražských sídlištích. Účel to nesplnilo – i když ho Babiš chválil, pro Pražany, kteří by mohli k ANO inklinovat, Stuchlík neměl přesvědčivost. „Praha musí skládat účty,“ řekl Babiš v sobotu večer, když bylo jasné, že v hlavním městě jeho hnutí propadlo. Otázkou zůstává, jestli napříště nechá pražské buňce větší autonomii.

Nulový vliv na sněmovnu

U dalších sněmovních stran se potvrdily trendy, jak je načrtly poslední komunální nebo i sněmovní volby. Lidovci opět dominují v zisku mandátů, což je dáno hodně tím, že staví kandidátky i v těch nejmenších obcích a Morava je jim nakloněná. SPD, Piráti nebo ANO cílili na větší města, na venkově své lidi vůbec nenasadili.

U ČSSD trvá deprese, ztratila tisíce mandátů, udržela si dílčí bašty, ale pokračuje její marginalizace. Část oranžových má tendenci přičítat neúspěch vládní spolupráci s hnutím ANO, ale předseda Jan Hamáček takovou interpretaci odmítá. On i Babiš řekli, že výsledek komunálního klání nebude mít vliv na sněmovní souručenství.

Počet příspěvků: 2, poslední 10.10.2018 07:45 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.