Babiš se stal lídrem hnutí ANO 2011. Má to smysl?

Hlavním cílem projektu jsou příští sněmovní volby. Podaří-li se spojit úspěšné regionální osobnosti, může být taková strategie úspěšná.

foto: © Česká poziceČeská pozice

Byla neděle 13. listopadu 2011 a moderátor Václav Moravec zažil ve studiu pořádný oheň. V ostré formě se totiž v jeho otázkách představil miliardář Andrej Babiš, který kvůli různým korupčním kauzám z minulosti v přímém přenosu udeřil na Víta Bártu, Mirka Topolánka, Marka Dalíka či Václava Klause. Podivné bylo, že Babišovo představení, ve kterém mimo jiné nařkl prezidentovo okolí z uplácení, tehdy Česká televize nezařadila do hlavního zpravodajství.  

Od té doby uplynulo několik měsíců a uskupení Akce nespokojených občanů 2011 (ANO 2011) s heslem „Má to smysl!“ se postupně zformovalo do strukturovaného politického hnutí. Nyní má v 71 okresech své manažery a v 60 okresech i kancelář. Má v tomto okamžiku 82 registrovaných členů, již dříve Babiš uvedl, že se k Výzvě ANO 2011 hlásí zhruba 20 tisíc sympatizantů.

První srpnový den hnutí uspořádalo ustavující sněm, který podle očekávání zvolil Babiše do čela hnutí, místopředsedou se stal další manažer společnosti Agrofert – Jaroslav Foltýnek. Sněm také představil sedm kandidátů do Senátu (každý dostane na kampaň půldruhého milionu korun):

  • Brno: Rostislav Vyzula (doktor medicíny, přednosta kliniky)
  • Náchod: Václava Domšová (krajská zastupitelka Královéhradeckého kraje, v letech 2002 až 2008 senátorka za SNK-ED)
  • Praha 2: Milan Hulík (advokát a publicista)
  • Praha 8: Petr Binder (moderátor, scénárista, dramaturg, podnikatel)
  • Benešov: Ivana Dobešová (učitelka, ředitelka Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy)
  • Mladá Boleslav: František Petrtýl (stavební inženýr, člen představenstva FK Mladá Boleslav)
  • Chomutov: Milada Benešová (bývalá starostka obce Křimov)

Otázkou teď je, co od projektu, jehož hlavním cílem je uspět ve volbách do Poslanecké sněmovny naplánovaných na rok 2014, můžeme v budoucnu čekat, protože ambice má neskromné: ještě loni v listopadu Babiš prohlašoval, že sněmovní volby by chtěl vyhrát. Na jaře ubral z plynu a oznámil, že krajských voleb se hnutí účastnit přímo nebude, ale spíše podpoří různá regionální hnutí, což se také stalo. Na sněmu oznámil, že finančně podpoří (po zhruba 2,5 milionech korun) například zlínské Hnutí za morální očistu radnice (M.O.R.) a královéhradecký projekt Východočeši.

V dubnu ČESKÁ POZICE přinesla s Andrejem Babišem rozhovor pod názvem Andrej Babiš: Mé „hospodské tlachání“ se potvrzuje.

V rozhovoru pro MF Dnes (1. srpna) Babiš připustil, že se sháněním osobností je problém, obecně poctivých lidí ochotných politicky se angažovat je v současnosti nedostatek. „Lidé jsou tak apatičtí, že už nevěří, že by se něco mohlo změnit. Zvlášť po té zkušenosti s véčkaři. Za naším hnutím hledají pohnutky, co je za tím,“ řekl Babiš a vysvětlil, že lídrem hnutí se stal proto, že zkrátka nenašel kvalitního kandidáta na tento post.

Na tiskové konferenci v Centru pohybové medicíny 1. srpna Babiš uvedl, že ANO 2011 nyní vyčká, jak v krajských volbách dopadnou jednotlivé krajské neparlamentní projekty, kterým by posléze hnutí mohlo nabídnout spolupráci pro volby do Poslanecké sněmovny. Vzhledem ke skandálům stran momentálně zastoupených v dolní komoře by se taková strategie mohla v budoucnu projevit jako dobře namíchaný koktejl. Úspěšné regionální osobnosti budou potřebovat finanční zázemí, které jim Babiš může poskytnout. Právě takový postup by nakonec mohl být šancí ANO 2011 na úspěch.

Nabídka Paroubkovi: Inzerujte u nás

A ještě poznámka na téma financování celého Babišova projektu. Redakce serveru Vaše věc (jehož duchovní otcem je národní socialista Jiří Paroubek) ČESKÉ POZICI před časem poradila, abychom se přestali zajímat o sponzoring Paroubkovy strany a zaměřili se raději na finanční pozadí ANO 2011 rohlíkového magnáta Andreje Babiše. (Majitel Agrofertu již dříve oznámil, že podpořil start našeho webu.)

Financování ANO 2011 vypadá podle dostupných informací - oproti některým jiným politickým subjektům - docela nudně. Vše hradí Babiš z příjmů, které mu plynou z činnosti společnosti Agrofert. „Dohromady jsme za hnutí zatím utratili 19 milionů korun. Z toho milion věnoval podnikatel Zdeněk Říčař z firmy Rainbow. To jsou všecky náklady, které máme. Já jsem sponzorem,“ řekl Babiš ČESKÉ POZICI.

„Bylo by dobré, kdyby pan Paroubek řekl, kolik ho doopravdy stojí jeho kampaň. Kolik ho stojí billboardy. Kmotři si vytvářejí pozice, aby neztráceli vliv. My teď budeme objednávat billboardy, tak vám potom ukážu, kolik nás to stálo,“ řekl lídr ANO 2011.

Na otázku, kolik investoval do týdeníku 5+2 dny (vydavatelem je firma AGF Media patřící do holdingu Agrofert), Babiš odpověděl: „Tento rok to bude zhruba 150 milionů, příští 250 až 400 milionů korun. Chystáme i web. Inzeráty našeho hnutí si v tomto týdeníku normálně platíme. Inzerovat v 5+2 dny může i pan Paroubek, není problém, budeme rádi.“

Urvisu … Děkuji. 2:26 3.8.2012
petrabostlova omlouvám se za překlep - "mizivým" 16:46 2.8.2012
Vladimir1950 Tohle můžu podepsat.. ANO2011 for all.. 15:22 2.8.2012
Rudolf Hurník Tohle můžu podepsat. Děkuji Vám. R 7:13 3.8.2012

Počet příspěvků: 34, poslední 3.8.2012 09:28 Zobrazuji posledních 34 příspěvků.