Babiš: Režim se transformoval z totalitního do korupčního

Situace eskalovala příchodem „výběrčích“ nové generace. Šlouf je v porovnání s Dalíkem břídil, říká majitel Agrofertu v rozhovoru pro LN.

foto: © ISIFAČeská pozice

V českém Palermu je potřeba uklidit, řekl v rozsáhlém rozhovoru pro dnešní Lidové noviny miliardář a majitel zemědělsko-potravinářského impéria Agrofert Holding Andrej Babiš. Podle něj se komunistický režim za posledních 20 let postupně transformoval z totalitního do korupčního. Svými slovy navázal na nedávný on-line rozhovor na serveru iHned.cz.

O Dalíkovi

„Situace eskalovala příchodem takzvaných výběrčích nové generace, z nichž nejproslulejší je Marek Dalík, nejlepší přítel Mirka Topolánka. Srovnáním s Dalíkem je jeden z tradičních symbolů korupce Miroslav Šlouf břídil,“ tvrdí Babiš. Podle něj se o Dalíkovi vyprávějí neskutečné věci, kde všude byl a jaké částky požadoval za různé operace se státem. „S příchodem Dalíka obvyklé částky, o kterých se u nás povídá, byly znásobeny,“ dodal. „Pro naši společnost jsou podstatně horší lidé, kteří tento stát totálně rozkrádají, než ti, kteří v minulosti byli řadovými členy stáda, které totalitní režim trpělo a nenávidělo,“ pokračuje Babiš.

O ABL

Babiš v rozhovoru hovoří i o tom, jak byl v minulosti sledován: „Už tehdy jsem slyšel, že to dělá detektivní firma ABL. Potvrdil jsem si to zveřejněním strategického plánu infiltrace ABL do společnosti.“ Majitel Agrofertu kritizuje také postup státního zástupce Vlastimila Rampuly v době, kdy jeho tři mobilní telefonní čísla byla policií sledována stejným způsobem, jak se o tom dnes mluví o lidech z Hradu. „Když to zveřejnila reportérka Sabina Slonková, Rampula se nezajímal, proč mě někdo dal na seznam mezi zločince. Namísto toho podal trestní oznámení na únik informací. Lidé se mohou cítit ohroženi, protože vidí, jak se dají některé kauzy zastavovat a některé iniciovat,“ dodává Babiš. „Dnes si začínáme šeptat znova, protože se zase bojíme. Panuje strach, že největší korupčníci v této zemi jsou napojeni na různé struktury a mohou nás nechat třeba zavřít na objednávku,“ míní podnikatel.

O offshorech

Současní koaliční politici podle Babiše nejsou schopni rozhodnout ani o tak triviální věci, jako je existence firem s anonymními akciemi, respektive jejich přístup k veřejným zakázkám. „Co jim brání v tom, vyžadovat, aby jakákoliv firma napojená na státní zakázky měla jasného majitele?“ ptá se miliardář a zároveň nabízí odpověď: „Hovoří se o tom, že většina offshorových firem, které získaly státní zakázky, a dokonce mohou stát za arbitrážemi proti českému státu, patří některým lidem z českého Palerma. Proto je směšné stále říkat, že nelze zrušit přístup offshorových firem ke státním zakázkám, protože by tyto společnosti začaly vyvolávat arbitráže. Dovedete si představit, že Českou republiku budou žalovat lidé, kteří jsou v této zemi vlivní?“

Na to, jak v českém Palermu uklidit, miliardář dotázán nebyl.