Babiš: Potřebujeme dostat šanci ukázat lidem jiný styl vládnutí

„Evropa od nás každý rok dostává deset miliard eur dividendy, rozložil jsem si je i teritoriálně, abych měl dobré argumenty. Německo, Nizozemsko, Francie. Jsme na tom dobře, můžeme do věcí mluvit, na úrovni premiérů máme mít slovo a nenechat si nařizovat z Bruselu, kam dát peníze,“ říká v rozhovoru premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

„Špatné je, že je společnost tak rozdělená,“ uvedl Babiš. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Špatné je, že je společnost tak rozdělená,“ uvedl Babiš.

Andrej Babiš (ANO), premiér v demisi, už podruhé hledá v Poslanecké sněmovně podporu pro svou vládu. Prezident Miloš Zeman mu přislíbil, že si s tím může dát načas. Jeden z tichých partnerů, o kterého Babiš svůj tým opře, už je v podstatě domluvený, toleranci mu dají komunisté. Jako třetí do party přibude buď ČSSD, nebo SPD. „Jednáme o nějaké toleranci a to neznamená, i kdyby to nastalo, že KSČM nebo SPD budou mít nějaký vliv na naše vládnutí,“ tvrdí v rozhovoru.

LIDOVÉ NOVINY: Když jste se díval po prezidentských volbách na televizi, nemrzelo vás, že nestojíte na Zemanově pódiu s Milanem Chovancem, Martinem Nejedlým a dalšími?

BABIŠ: Ne, co bych tam dělal.

LIDOVÉ NOVINY: Znovuzvolený prezident tam měl své spojence.

Nejsem ničí loutka, maximálně loutka mých dětí nebo manželky.

BABIŠ: Nemyslím si, že to organizoval pan prezident. Takové věci nedělá. Gratuloval jsem mu telefonicky. Jeho oslava vítězství nebyla na pozvání. Přišel tam, kdo potřeboval.

LIDOVÉ NOVINY: Když říkáte, že tam přišel, kdo potřeboval, proč tam podle vás přišel šéf ČEZ Daniel Beneš?

BABIŠ: Asi aby ukázal, jak dobré má kontakty.

LIDOVÉ NOVINY: Byla to z jeho strany demonstrace síly, aby vám ukázal, že jeho jen tak neodvoláte z čela ČEZ?

BABIŠ: Podle mě to přeceňujete. Nemyslím si, že se pan prezident nechává ovlivnit těmito lidmi.

LIDOVÉ NOVINY: Nejde o pana prezidenta, ale o vás a pana Beneše, který se producíroval vedle čerstvě zvoleného prezidenta a jeho vlivných poradců a spojenců. Vnímal jste to jako Benešův vzkaz pro vás?

Hrad po mně nikoho nechce. Pro mě je Hradem pan prezident a ten mi nerozkazuje, koho mám dát do vlády.

BABIŠ: Vůči ČEZ jsem byl kritický, to určitě. Takže mě jeho účast ani nepřekvapila.

LIDOVÉ NOVINY: Při pohledu na Zemanovo vítězné pódium nejednoho pozorovatele napadlo, že teď to bude hradní skupina, která ponese reálný vliv. Nebudete teď jejich loutkou?

BABIŠ: To určitě ne (smích). Nejsem ničí loutka, maximálně loutka mých dětí nebo manželky.

LIDOVÉ NOVINY: Když teď přijde Zeman s návrhem, abyste do vlády vzal nějakého jeho spojence, co uděláte?

BABIŠ: Hrad po mně nikoho nechce. Pro mě je Hradem pan prezident a ten mi nerozkazuje, koho mám dát do vlády.

LIDOVÉ NOVINY: Ani jeho kancléř a poradce Vratislav Mynář a Martin Nejedlý, kteří vás už před volbami vyhledali a zajeli za vámi?

Nemyslím si, že prezident bude diktovat hru. Slíbil, že mi dá druhý pokus. Věřím, že bude nestranný, a přístup vůči mně nezmění.

BABIŠ: Ano, stalo se jednou, že pan Mynář chtěl schůzku.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké to je, když prezident místo sebe vyšle posly?

BABIŠ: Nebylo to tak, že by je za mnou vyslal pan prezident. Pan Mynář chtěl schůzku, tak jsem mu vyhověl. Vyslechl jsem je, ale o ničem jsme nejednali. To je vše.

LIDOVÉ NOVINY: Nelitujete zpětně, že hnutí ANO podpořilo Zemana, který nyní bude diktovat pravidla hry?

BABIŠ: Nemyslím si, že prezident bude diktovat hru. Slíbil, že mi dá druhý pokus. Věřím, že bude nestranný, a přístup vůči mně nezmění.

LIDOVÉ NOVINY: Představte si, že Hradu nevyhovíte s nějakým personálním přáním. Prezident si vezme do ruky zprávu OLAF a řekne vám: „Milý Andreji, zrovna si čtu ve zprávě OLAF, která zmiňuje docela silná podezření.“ Co mu pak na to řeknete?

BABIŠ: Prosím vás, dejte mi pokoj s OLAFem. Moje bývalá firma k tomu napsala dopis a stanovisko šéfovi tohoto úřadu, stěžujeme si u evropského ombudsmana a jedna ze stíhaných osob podala žalobu k evropskému soudnímu dvoru. Tak si to přečtěte.

LIDOVÉ NOVINY: Důležité především je, že tu v České republice běží trestní řízení, které se případem zabývá.

Dejte mi pokoj s OLAFem. Moje bývalá firma k tomu napsala dopis a stanovisko šéfovi tohoto úřadu, stěžujeme si u evropského ombudsmana a jedna ze stíhaných osob podala žalobu k evropskému soudnímu dvoru.

BABIŠ: Jednotlivé orgány od sebe opisovaly, OLAF citoval z auditu udavače, který podal anonym a celou aféru spustil, a v Bruselu lobboval proti mně.

LIDOVÉ NOVINY: I když někdo podá anonymní trestní oznámení, neznamená to přece, že takový člověk koná špatně – to je občanská povinnost podat takové oznámení, má-li někdo nějaké podezření.

BABIŠ: Daný člověk (míněn Lukáš Wagenknecht, kterého si Babiš přivedl jako náměstka pro audit, a který dříve působil ve funkci vedoucího útvaru interního auditu Regionální rady Regionu soudržnosti Střední Čechy – pozn. red.) pracoval v ROP Střední Čechy, když se dotace přidělovala. Když jsem mu poděkoval na ministerstvu za spolupráci, začal mě permanentně udávat. Dnes pracuje pro vaši kolegyni novinářku, která asi celý život stráví v nenávisti vůči mně.

LIDOVÉ NOVINY: Zpátky k prezidentovi. Po volbách jste řekl, že v příštích volbách ANO postaví svého kandidáta. Proč jste tak neučinili už v nynější volbě?

BABIŠ: Protože jsme žádného kandidáta neměli.

LIDOVÉ NOVINY: Jak víte, že za pět let ho budete mít?

Jednotlivé orgány od sebe opisovaly, OLAF citoval z auditu udavače, který podal anonym a celou aféru spustil, a v Bruselu lobboval proti mně

BABIŠ: Pan prezident Zeman neměl soupeře za současné politické situace.

LIDOVÉ NOVINY: Ministr zahraničí Martin Stropnický se ale netvářil, že by mu myšlenka kandidatury na Hrad byla cizí.

BABIŠ: Mně to nikdy neřekl. Jemným signálům nerozumím. Tak mi měl říct jasně, že chce kandidovat, odmaká to v terénu s kontaktní kampaní a požádá o podporu. Nic takového se nestalo.

LIDOVÉ NOVINY: Nebylo to celé spíše ze strachu, abyste nepřišel o de facto svého jediného spojence – prezidenta Zemana?

BABIŠ: Prezidentský post nebyl funkcí, o kterou jsme usilovali. Naším primárním cílem byla a je vláda. Chceme lidem ukázat, že vláda může fungovat v jejich prospěch.

LIDOVÉ NOVINY: Proč je tedy příště cíl prezidentská volba?

Nikoho jsme nenašli a stavět kandidáta proti Zemanovi bylo nesmyslné. Kdybychom měli prezidentského kandidáta, tak nám za to všichni budete nadávat – všichni by řvali, že Babiš chce všecko ovládnout. Už vidím ty spekulace, že Babiš chtěl Stropnického za prezidenta, aby mu dal milost.

BABIŠ: Znovu říkám: nikoho jsme nenašli a stavět kandidáta proti Zemanovi bylo nesmyslné. Kdybychom měli prezidentského kandidáta, tak nám za to všichni budete nadávat – všichni by řvali, že Babiš chce všecko ovládnout. Už vidím ty spekulace, že Babiš chtěl Stropnického za prezidenta, aby mu dal milost. Vy, novináři, jste vždycky negativní, a stále něco hledáte.

LIDOVÉ NOVINY: A co tedy za těch pět let? Naznačujete, že to zkusíte sám?

BABIŠ: (smích) Ne, to ne. Pro mě by to nebylo. Mě baví premiér, hlavně v zahraniční politice. V Davosu neprezentoval Českou republiku na úrovni premiéra nikdo už 17 let. Během pár týdnů jsem mluvil s více zahraničními politiky než můj předchůdce za celý život. Hlavně s těmi politiky mluvím a jednám, stejně jako teď v Bruselu. Snažím se navázat neformální vztah.

LIDOVÉ NOVINY: Měly by se podle vás upravit pravomoci prezidenta?

BABIŠ: Nemyslím si. Podle mě jsou akorát, nemáme přece prezidentský systém.

LIDOVÉ NOVINY: Otázkou je, proč pak máme přímou volbu?

Mě baví premiér, hlavně v zahraniční politice. V Davosu neprezentoval Českou republiku na úrovni premiéra nikdo už 17 let. Během pár týdnů jsem mluvil s více zahraničními politiky než můj předchůdce za celý život. Hlavně s těmi politiky mluvím a jednám, stejně jako teď v Bruselu. Snažím se navázat neformální vztah.

BABIŠ: Je dobře, že máme přímou demokracii. Je to lepší, než když si poslanci a senátoři dávají úplatek. Vzpomeňte si na rozhovor v roce 2008 mezi kmotry. Lidi při jejich volbě nikdo nezkorumpuje. Účast 66 procent byla super.

LIDOVÉ NOVINY: Lidé pak mohou cítit frustraci, protože se mohou domnívat, že prezident splní, co slíbil. Vezmeme-li v úvahu, jak se letos mluvilo o držení zbraní, zákazu kouření nebo migraci, to prezident neovlivní.

BABIŠ: Prezident je a vždycky byl největší symbol, už od dob Masaryka. Proto prezidenta volilo víc lidí než poslance ve sněmovně. Špatné je, že společnost je tak rozdělená.

LIDOVÉ NOVINY: Není právě přímá volba důvod, proč mezi lidmi vznikly takové příkopy?

BABIŠ: To se stalo už ve sněmovních volbách, kde se hlasovalo proti hnutí ANO. Ne, já si stejně myslím, že je objektivnější a dobře, že lidi mohou volit prezidenta. Je to lepší, než když to mělo v ruce 281 poslanců a senátorů. Pro lidi je důležité mít pocit, že měli šanci svým hlasem něco rozhodnout – a ne, že to za ně udělají nějací lobbisté a korupčníci. Přijde mi, že přímá volba prezidenta posílila naši demokracii.

LIDOVÉ NOVINY: Když jsme u ústavních záležitostí, předseda KSČM Vojtěch Filip zmínil, že s některými programovými body při případné spolupráci na vládě je třeba počkat na ČSSD, neboť ústavní změny se dají dělat minimálně se 120 poslanci. Jaké změny Ústavy chystáte?

Je dobře, že máme přímou demokracii. Je to lepší, než když si poslanci a senátoři dávají úplatek. Vzpomeňte si na rozhovor v roce 2008 mezi kmotry. Lidi při jejich volbě nikdo nezkorumpuje. Účast 66 procent byla super.

BABIŠ: Za nás tam je jednokolová volba do Senátu. Dále tam je přímá volba starostů a zákon o referendu.

LIDOVÉ NOVINY: Takže pro tyto ústavní změny by podle vás mohly hlasovat ANO, ČSSD, KSČM a SPD?

BABIŠ: To se rozhodne až ve sněmovně. O referendu mluvili i Piráti.

LIDOVÉ NOVINY: Budou otázky, o kterých referendum nebude možné uspořádat? Především ty týkající se členství v EU a NATO?

BABIŠ: Určitě, chtěli bychom zavést podstatně větší kvórum na účast a měly by být otázky, o kterých by se nemělo hlasovat.

LIDOVÉ NOVINY: Takže třeba žádná otázka o setrvání v EU? Na to vám komunisti a SPD přistoupí?

BABIŠ: Ano, o EU by se hlasovat nemělo. Ale ještě nejsme tak daleko, abychom to takhle ladili. Zatím jsme si jen řekli, že obecně zákon o referendu se ve více zemích Evropy používá, a není důvod jej nepřijmout.

LIDOVÉ NOVINY: Můžete dát premiérský slib, že uděláte maximum, aby nebylo možné vyvolat obecným referendem hlasování o členství v EU?

Prezident je a vždycky byl největší symbol, už od dob Masaryka. Proto prezidenta volilo víc lidí než poslance ve sněmovně. Špatné je, že společnost je tak rozdělená.

BABIŠ: Samozřejmě. Setkávám se s manažery britských firem, kteří za mnou přišli kvůli stěhování se z důvodu brexitu. Dopad vystoupení z EU bude pro ně negativní. Jen říkám, že naše země nesmí být v EU pátým kolem u vozu, že nejdůležitější rozhodování se musí odehrávat na úrovni předsedů vlád v Evropské radě. Musíme do EU posílat lidi, kteří budou tvrdě bojovat za české zájmy.

LIDOVÉ NOVINY: Naznačil vám některý z evropských politiků, že by se jim nelíbilo, kdyby se do vlády vrátila po 30 letech KSČM?

BABIŠ: Nevrátí se do vlády. Nebude ve vládě.

LIDOVÉ NOVINY: I tím, že byste o KSČM svoji vládu opřel, byste ji do jisté míry legitimizoval. Strana by se dostala k vlivu, měla by záruky, že prosadí aspoň části svého programu.

BABIŠ: Ale vy jste je tady po revoluci legitimizovali. Kdo spolupracoval první s komunisty? Václav Havel, díky nim se stal prezidentem. Kdo druhý? Václav Klaus, taky se díky nim stal prezidentem. A Paroubek a Kalousek. Všichni a pořád. Buď jste je měli hned zrušit, nebo teď nemůžete říkat, že ti lidi, kteří je volili, jsou méněcenní. Ta strana nebyla zrušená, a pokud vím, je demokratická.

LIDOVÉ NOVINY: Je v tom pořád tabu, které nikdo nepřekročil – spolupracovat s komunisty na vládní úrovni.

O EU by se hlasovat nemělo. Ale ještě nejsme tak daleko, abychom to takhle ladili. Zatím jsme si jen řekli, že obecně zákon o referendu se ve více zemích Evropy používá, a není důvod jej nepřijmout.

BABIŠ: Kalousek to překročil.

LIDOVÉ NOVINY: Nepřekročil. Jednal, ale spolupráce se nedohodla. Nikdy na to nedošlo. Opravdu v tomto ohledu chcete být první?

BABIŠ: Ale já stále čekám, že tradiční demokratické strany změní názor.

LIDOVÉ NOVINY: Tradiční demokratické strany už říkaly, jaké mají podmínky pro vstup do vlády. Lidovci nyní zopakovali svou nabídku, že by mohla vzniknout koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL a že ve vládě nebude předseda žádné z těchto stran.

BABIŠ: To říkají proto, že nechtějí, aby byl ve vládě Babiš. Proč nám to říkají, proč nám mluví do hnutí? Také neříkám, že Bělobrádek i Chovanec už měli dávno odstoupit, protože totálně projeli volby.

LIDOVÉ NOVINY: Říkáte to, často.

BABIŠ: Říkám to jen jako příklad a nikoli sám od sebe. Reaguji na to, že nám do toho mluví.

LIDOVÉ NOVINY: Sám od sebe jste řekl, že s Milanem Chovancem si do vlády nesednete.

Naše země nesmí být v EU pátým kolem u vozu, že nejdůležitější rozhodování se musí odehrávat na úrovni předsedů vlád v Evropské radě. Musíme do EU posílat lidi, kteří budou tvrdě bojovat za české zájmy.

BABIŠ: Určitě ne.

LIDOVÉ NOVINY: Proč pak oni nemohou říci, že nechtějí jít s vámi?

BABIŠ: Říkám to teď a říkal jsem to i v minulosti, protože s ním mám zkušenost z vlády.

LIDOVÉ NOVINY: Tímto sdělením vysíláte poměrně silný signál do strany, která má těsně před sjezdem, kde je několik kandidátů na předsedu.

BABIŠ: Pokud vím, pan Chovanec řekl po volbách, že jde do opozice, pan Bělobrádek taky, teď se to změnilo.

LIDOVÉ NOVINY: Jsme už ve druhém pokusu o sestavení vlády, situace je jiná.

BABIŠ: Dobře, nechám to na nich, jen říkám, že snaha oddělit Babiše od hnutí ANO nefunguje. Divím se, že nepochopili, že antibabiš nefunguje. Dělali to před volbami, dělají to po nich, udělal to pan Drahoš a stále to nefunguje. Proč to dělají? Já to nechápu.

LIDOVÉ NOVINY: Neumíte si představit, že by pro ně bylo principiální, že nechtějí být ve vládě s trestně stíhaným člověkem?

Kdo spolupracoval první s komunisty? Václav Havel, díky nim se stal prezidentem. Kdo druhý? Václav Klaus, taky se díky nim stal prezidentem. A Paroubek a Kalousek. Všichni a pořád. Buď jste je měli hned zrušit, nebo teď nemůžete říkat, že ti lidi, kteří je volili, jsou méněcenní. Ta strana nebyla zrušená, a pokud vím, je demokratická.

BABIŠ: Je to účelové trestní stíhání.

LIDOVÉ NOVINY: O tom může rozhodnout jenom soud, případně státní zástupce, ke kterému je podaná stížnost.

BABIŠ: Tak to na nich nechejme.

LIDOVÉ NOVINY: Ptal se vás na to někdo ze zahraničních partnerů?

BABIŠ: Ne. Zajímají se o to, co se tady děje po volbách, to jsem jim říkal i sám od sebe.

LIDOVÉ NOVINY: Kterou z variant, co jsou myslitelné v rámci sehnání důvěry pro vládu, byste upřednostňoval? A neříkejte většinový volební systém, ten nemáme.

BABIŠ: Ale to je velká škoda, velká chyba Václava Havla. Kolébka demokracie Amerika to má. Tady byla čtyři roky nějaká koaliční vláda…

LIDOVÉ NOVINY: Která byla úspěšná.

BABIŠ: Byla tak úspěšná, že mě nakonec premiér vyhodil jako ministra, protože sociální demokracie vůbec nepochopila, že s Babišem budou úspěšní.

LIDOVÉ NOVINY: Jakou byste tedy preferoval skladbu, o níž by se hnutí ANO mělo opřít, aby získalo důvěru?

Snaha oddělit Babiše od hnutí ANO nefunguje. Divím se, že nepochopili, že antibabiš nefunguje. Dělali to před volbami, dělají to po nich, udělal to pan Drahoš a stále to nefunguje. Proč to dělají? Já to nechápu.

BABIŠ: To je jedno, co já preferuju, potřebujeme stabilní vládu na čtyři roky a dostat šanci ukázat lidem jiný styl vládnutí.

LIDOVÉ NOVINY: Není to jedno, něco to o vás vypovídá.

BABIŠ: Dobře víte, že preferuji menšinovou vládu. Není v ní žádný resortismus, nikdo se nehádá, nikdo netweetuje během jednání vlády, nikdo se nepředhání, aby jako první řekl, že něco schválil, nikdo nechodí z vlády rychle mezi novináře, aby to prodal první.

LIDOVÉ NOVINY: Není pravda, že se nehádáte. Ministryně obrany Karla Šlechtová s exministrem obrany a ministrem zahraničí Martinem Stropnickým se přou poměrně intenzivně, veřejně a způsobem, který je běžný pro koaliční vlády.

BABIŠ: To je výjimka.

LIDOVÉ NOVINY: Ministr průmyslu Tomáš Hüner oznámil, že podepíše dodatek k memorandu o lithiu, vy mu to pak zarazíte.

BABIŠ: Jsem předseda vlády a mám za ni odpovědnost. A dal jsem mu úkol, že má předložit na vládu právní analýzu, a on ho nesplnil. Respektive ho splnil až po zbytečném mediálním prohlášení.

LIDOVÉ NOVINY: Vy jste mu dal úkol?

Preferuji menšinovou vládu. Není v ní žádný resortismus, nikdo se nehádá, nikdo netweetuje během jednání vlády, nikdo se nepředhání, aby jako první řekl, že něco schválil, nikdo nechodí z vlády rychle mezi novináře, aby to prodal první.

BABIŠ: Ano, úkol. Já vím, že budete říkat, že vláda rozhoduje ve sboru, ale já to řídím jako rodinnou firmu a já jsem hlava té rodiny. Sněmovna nás zavázala, co máme dělat, a on nesplnil zadání. Měl dobrý úmysl, ale podal to nešťastně, chtěl vyjednat, aby i protistrana řekla, že memorandum je právně nezávazné nebo neplatné. To je fajn, ale komunikačně to nezvládl.

LIDOVÉ NOVINY: Jestliže mu v analýze právního stavu nevyšlo, že memorandum je neplatné, měl si to vymyslet? Copak z analýzy vyplynulo, že platná povolení, která Geomet má, nejsou pro stát závazná?

BABIŠ: Bavili jsme se o platnosti memoranda a na to je analýza, že memorandum není právně závazné. A to nám měl říci. Nikdo mu neřekl, že má jednat s tou firmou, která tvrdí, že je australská, ale není. Je z Britských Panenských ostrovů.

LIDOVÉ NOVINY: Tím jsme se trochu vzdálili od toho, že vaši ministři se také hádají.

BABIŠ: Nehádám se. Jsem předseda vlády a dělám věci, které nikdo předtím nedělal.Stranický premiér vždycky kryl svoje straníky, i když dělali negativní věci. Já to nedělám, jsem objektivní a měřím každému stejným metrem. I kdybych byl premiérem v koaliční vládě, nepolitizoval bych to, nepreferoval bych ministry našeho hnutí.

LIDOVÉ NOVINY: A co spor ministryně Šlechtové s ministrem Stropnickým?

Jsem předseda vlády a mám za ni odpovědnost. Vláda rozhoduje ve sboru, ale já to řídím jako rodinnou firmu a já jsem hlava té rodiny.

BABIŠ: Paní Šlechtové jsem řekl, ať si to vyřídí s panem ministrem. Jedna z věcí, kterou kritizovala, byly zakázka na dodávku radarů od Izraele, s tím, že není záruka jejich kompatibility se systémy NATO. Jednal jsem o tom s izraelským premiérem, citoval mi, že dodávali vojenské materiály i jiným státům. Je jen třeba se zeptat. Myslím si, že ta vyjádření nejsou šťastná, a doufejme, že už to nebude pokračovat.

LIDOVÉ NOVINY: Říkal jste, že jste šéf. Pokud můžete rázně zasednout na ministra Hünera, proč nemůžete stejně rázně zasednout na ministryni Šlechtovou?

BABIŠ: Protože co se týče lithia, je to politická záležitost. Paní Šlechtová je velice ambiciózní, to je úplně jiná situace.

LIDOVÉ NOVINY: Jak se chce vláda u lithia vypořádat s tím, že Geomet má přednostní právo těžby, které vyplývá z horního zákona, má platná průzkumná povolení, a vy chcete zaúkolovat státní podnik Diamo, aby šel ložiska prozkoumat? Ložiska už zkoumá Geomet a nemá povinnost tam Diamo pouštět.

BABIŠ: Nemá, ale musíme zjistit, kolik tam toho lithia je. Nechápu, že se o to stát dřív nezajímal, proč všechno nerostné bohatství dal za hubičku soukromníkům a proč to nedělal sám. Nechápu tyhle mechanismy, o kterých mi někdo tvrdí, že jsou standardní, pro mě je to absurdní, že si někdo přijde vyvrtat v Průhonicích díru do země, najde zlato a řekne, že je to jeho. Říkám, že nerostné suroviny patří tomuto státu a jeho občanům.

LIDOVÉ NOVINY: To není tak, že někdo přijde. O povolení k průzkumu se hlásili zájemci, Diamo bylo osloveno, ale odmítlo s tím, že takový úkol od vlády nemá.

Stranický premiér vždycky kryl svoje straníky, i když dělali negativní věci. Já to nedělám, jsem objektivní a měřím každému stejným metrem. I kdybych byl premiérem v koaliční vládě, nepolitizoval bych to, nepreferoval bych ministry našeho hnutí.

BABIŠ: Poté, co vyšel někdy v červenci v Bakalových novinách ten PR článek, tušil jsem, že se chystá nějaká bejkárna, už tehdy jsem to kritizoval, protože už tehdy se chystala půda. Tehdy jsem se potkal se šéfem Diamo, napsali jsme tehdy asi 40 dopisů exministru Mládkovi, protože si myslíme, že Diamo nemá být od likvidace ekologických zátěží.

Na ostravských lagunách jsem hleděl do díry v zemi, hledal jsem ty dvě miliardy a nic jsem neviděl. Ptal jsem se šéfa podniku Diamo, proč nedělají průzkum. Odpověděl, že jim to nikdo neřekl. No a já to teď říkám. Když Mládek nyní naznačuje, že dostal padáka, protože neuposlechl příkaz pana premiéra Sobotky, pak Jiří Havlíček ho uposlechl.

LIDOVÉ NOVINY: Teď je pozdě říkat jen tak Diamu, aby šlo zkoumat ložiska, které už zkoumá soukromá firma, dala do toho peníze. To by se vám jako investorovi líbilo, kdyby najednou přišel stát a řekl: Tvoje povolení mě nezajímají, odteď si to převezmu sám?

BABIŠ: To je riziko podnikání. I naše firmy zkoumaly leckde ve světě a ne vždycky se zadařilo.

LIDOVÉ NOVINY: Vy byste se jako obchodník v takové situaci nebránil arbitráží?

Musíme zjistit, kolik tam toho lithia je. Nechápu, že se o to stát dřív nezajímal, proč všechno nerostné bohatství dal za hubičku soukromníkům a proč to nedělal sám. Nechápu tyhle mechanismy, o kterých mi někdo tvrdí, že jsou standardní, pro mě je to absurdní, že si někdo přijde vyvrtat v Průhonicích díru do země, najde zlato a řekne, že je to jeho. Říkám, že nerostné suroviny patří tomuto státu a jeho občanům.

BABIŠ: Tam není žádná arbitráž, ta australská firma neexistuje. Není australská. Je to stejná bublina, jako když Zdeněk Bakala při vstupu akcií NWR na burzu tvrdil, že v Polsku jsou obrovská ložiska hnědého uhlí.

LIDOVÉ NOVINY: Takže co chcete? Aby se Geomet zvedl a přestal zkoumat?

BABIŠ: Geomet s tím nemá nic společného, ten s námi neudělal memorandum. To přišla nějaká firma, která tvrdí, že je australská, a já tvrdím, že není australská. Já jako laik z Vysoké ekonomické, kterou sice udělal každý, koho nepřejela tramvaj, mám dvě zkoušky, ale selským rozumem říkám, že když Geomet patří britské firmě, pak to není australská firma. Proč pan Havlíček podepsal memorandum, která se odvolává na dohodu o ochraně investic mezi Českou republikou a Austrálií? To je od počátku nesmysl.

LIDOVÉ NOVINY: Proč k tomu pak chtěl ministr Hüner podepsat dodatek?

BABIŠ: Protože asi dospěl k názoru, že to chce mít na papíře. Není to žádný dodatek, nejmenuje se to dodatek, nevím, kdo a proč to tak nazval. Pan Hüner neměl zadání jednat s takzvanou australskou firmou, měl přinést právní analýzu memoranda.

LIDOVÉ NOVINY: Jakože by dodatek k memorandu rušil memorandum?

Proč pan Havlíček podepsal memorandum, která se odvolává na dohodu o ochraně investic mezi Českou republikou a Austrálií? To je od počátku nesmysl.

BABIŠ: Ne, nešlo o dodatek, bylo to agreed minutes (termín, který označuje zápis toho, co bylo na schůzce řečeno a sjednáno – pozn. red.). To byla ta jeho nešťastná komunikace.

LIDOVÉ NOVINY: Vrátíme se k tomu, od čeho jsme se vzdálili – o koho se chce hnutí ANO opřít ve sněmovně, aby získalo důvěru? Je varianta ANO s ČSSD opřená o KSČM pro vás lepší než ANO opřené o KSČM a SPD?

BABIŠ: Nejlepší varianta je, kdyby nás v Parlamentu tolerovali všichni, oni by diskutovali a my bychom programové prohlášení vlády odmakali.

LIDOVÉ NOVINY: To přece nemůžete ani čekat, nejste úřednická vláda. Vzešli jste z voleb a jste politická vláda, nemůžete očekávat, že si budou vyzobávat z programů, co by vám dali ke splnění úkolu.

BABIŠ: Ale to je velká škoda, my bychom jim ten program rádi plnili.

LIDOVÉ NOVINY: K čemu by pak ty ostatní politické strany byly?

BABIŠ: Oni si ve sněmovně vystačí sami.

LIDOVÉ NOVINY: To vy byste si zjevně vystačil sám.

Nejlepší varianta je, kdyby nás v Parlamentu tolerovali všichni, oni by diskutovali a my bychom programové prohlášení vlády odmakali. Budu rád zaměstnanec sněmovny, státní úředník, který splní program, jenž je třeba pro lidi.

BABIŠ: Budu rád zaměstnanec sněmovny, státní úředník, který splní program, jenž je třeba pro lidi.

LIDOVÉ NOVINY: Dobře, to byla utopie, pojďme k praxi. ČSSD a KSČM, nebo KSČM a SPD?

BABIŠ: Jednáme s KSČM o nějaké toleranci a programu. Dohodnuto nic není. Dali jsme naše programové prohlášení, oni se dívají, co by tam chtěli změnit, a my řekneme, jestli bychom s tím mohli za určitých podmínek souhlasit. Stejné to bude s SPD. Potom čekáme na nové vedení ČSSD a uvidíme, jestli sjezd ČSSD řekne, jestli chce, nebo ne.

LIDOVÉ NOVINY: Kdyby sjezd řekl, že chce, je to pro vás lepší varianta – pocitově, osobně, politicky – než SPD?

BABIŠ: Pro nás je určitě lepší varianta, kdyby nás ČSSD nebo KDU tolerovaly.

LIDOVÉ NOVINY: Nepředpokládáte, že by ČSSD chtěla do vlády?

BABIŠ: Určitě o tom můžeme diskutovat. Pokud budou mít seriozní představy. To bylo absolutně nepřijatelné politické vyjádření, co řekl Chovanec. Když řekne, že chtějí mít spravedlnost, finance a vnitro kvůli Čapímu hnízdu, co tím míní? Že tyto resorty na to mají vliv. Takže on stál za Čapím hnízdem, nebo co mi tím chce říct? To mi ukazuje svaly?

LIDOVÉ NOVINY: Co jsou seriozní představy?

Jednáme s KSČM o nějaké toleranci a programu. Dohodnuto nic není. Dali jsme naše programové prohlášení, oni se dívají, co by tam chtěli změnit, a my řekneme, jestli bychom s tím mohli za určitých podmínek souhlasit. Stejné to bude s SPD. Potom čekáme na nové vedení ČSSD a uvidíme, jestli sjezd ČSSD řekne, jestli chce, nebo ne.

BABIŠ: Nevím, ale vzkaz pana Chovance nebyl seriozní. Nebudu sjezd ČSSD víc komentovat, ani kandidáty na předsedu, protože to byla ta absurdita na koaliční vládě. Lidi, kteří chtěli normálně komunikovat, přišli a bez médií jsme hledali řešení, byli pak odsouzeni do nemilosti, to byl hrdelní zločin. „Ježišikriste, ta Marksová nebo Valachová, ony se baví s Babišem! To je přeci náš nepřítel. My ho musíme zničit.“

Sociální demokraté byli za všemi aférami Babiše, oni za tím stáli. Vůbec nepochopili, že s Babišem, který už v životě něco vytvořil, který měl na ministerstvu financí nejlepší výsledky, mohou něco vytvořit. Díky tomu máme respekt v celé Evropě. Jeden premiér mi řekl: Všichni jsme čekali na tvoje vystoupení na Evropské radě.

A potom mi ostatní volali a ptali se: „To je pravda, co říkal Babiš? Oni mají přebytkový rozpočet, jeden z nejmenších dluhů, nejnižší nezaměstnanost? To je super.“ Kdyby byly sociální demokrati normální, mohli jsme my mít 30 procent, oni dvacet, a mohli jsme jet dál.

LIDOVÉ NOVINY: Kdyby sjezd rozhodl, že je nepřijatelné jít s trestně stíhaným premiérem do vlády, pak vám nebude žinantní opřít svoji vládu o SPD a komunisty?

BABIŠ: To nevím. Tak se domluvme na předčasných volbách a udělejme je v říjnu.

LIDOVÉ NOVINY: Radši předčasné volby než SPD?

Sociální demokraté byli za všemi aférami Babiše, oni za tím stáli. Vůbec nepochopili, že s Babišem, který už v životě něco vytvořil, který měl na ministerstvu financí nejlepší výsledky, mohou něco vytvořit. Díky tomu máme respekt v celé Evropě.

BABIŠ: To neříkám, budeme jednat s každým.

LIDOVÉ NOVINY: V nejzazší variantě byste byl ochotný opřít vládu o SPD?

BABIŠ: Jednáme s SPD o jejich programu. Jsou tam věci, které máme taky.

LIDOVÉ NOVINY: Ptáme se, jestli byste chtěl vládu, která by dostala důvěru díky SPD?

BABIŠ: Nechtěl, preferujeme jinou podporu.

LIDOVÉ NOVINY: Snesl byste takovou vládu?

BABIŠ: Zase mě tlačíte někam, i když vám k tomu nic neřeknu. Proč s námi demokratické strany nejednají seriozně? Oni nás tam tlačí, oni říkají, že s námi nebudou jednat, že stejně patříme ke KSČM a SPD. Ale s kým máme jednat, když ODS s námi jednat nechce? Bohužel, oni tu situaci vytvářejí.

LIDOVÉ NOVINY: Některé věci jsou třeba i pro vás nepřekročitelné, do něčeho se přece člověk už natlačit nenechá.

BABIŠ: Říkám, že pokud jednáme o nějaké toleranci, pak to neznamená, i kdyby to nastalo, že KSČM nebo SPD budou mít nějaký vliv na naše vládnutí.

LIDOVÉ NOVINY: Budou vás držet v šachu svými hlasy. Jak jinak chcete schvalovat třeba státní rozpočet?

Kdyby byly sociální demokrati normální, mohli jsme my mít 30 procent, oni dvacet, a mohli jsme jet dál

BABIŠ: Nikde není napsáno, že budeme všechno schvalovat s těmi, kdo by nám umožnil vznik. Klidně můžeme prosadit zákony i s jinými stranami. Jak jsem to pochopil, SPD a KSČM jsou ochotní umožnit vznik naší vlády za podmínky, že nějaká část jejich programu, která je totožná s naším, bude společně prosazena. Ale to neznamená, že budou hlasovat pro všechny naše zákony.

LIDOVÉ NOVINY: Jak chcete schválit rozpočet bez pevné domluvy?

BABIŠ: Musíme jej postavit tak, že se bude líbit všem.

LIDOVÉ NOVINY: To nejde. Jak skloubíte představy ODS a KSČM?

BABIŠ: Už je kloubím.

LIDOVÉ NOVINY: Nám moc skloubení nepřipadají.

Proč s námi demokratické strany nejednají seriozně? Oni nás tam tlačí, oni říkají, že s námi nebudou jednat, že stejně patříme ke KSČM a SPD. Ale s kým máme jednat, když ODS s námi jednat nechce? Bohužel, oni tu situaci vytvářejí.

BABIŠ: Jak to? Chci snižovat daně, vyrovnaný rozpočet, málo byrokracie – to je pravice. Chceme přidat důchodcům, sociálním pracovníkům, učitelům – a to je zase levice. My jsme vždycky říkali, že jsme pro všechny.

LIDOVÉ NOVINY: To chcete všechno zajistit s vyrovnaným rozpočtem?

BABIŠ: Budeme o to usilovat. Poprvé můžeme rozpočet postavit tak, že nebude každý ministr chodit na finance, dělat ramena a říkat: Já jsem vyrazil z Babiše miliony. Může to být naopak. Řekneme ministrům: Toto je náš návrh rozpočtu, vážení, tady budete šetřit a konečně začnete investovat.

LIDOVÉ NOVINY: Kdo jsou ti my, kteří to ministrům řeknou?

BABIŠ: My je premiér a ministryně financí. My řekneme: Tady máte 160 miliard nespotřebovaných nároků, co jste si naškudlili a neutratili. Buď ukažte, co s tím uděláte, nebo vám to zrušíme a ušetříme. Skončí resortismus a budeme mít centrální autoritu na IT, na digitalizaci. Mohli bychom udělat megafond, z nějž by se financovaly investice tam, kde je převis.

Jak jsem to pochopil, SPD a KSČM jsou ochotní umožnit vznik naší vlády za podmínky, že nějaká část jejich programu, která je totožná s naším, bude společně prosazena. Ale to neznamená, že budou hlasovat pro všechny naše zákony.

Nedáváme dost obcím na opravy chodníky, na obnovu kulturních památek, pro kapacity škol, investice do sportu. Všechny převisy by se mohly dát do jednoho programu, který by shromažďoval národní dotace. A konečně budeme Bruselu říkat, že nám mají dát v nynějším dotačním období 550 miliard a že si chceme sami rozhodnout, nač peníze použijeme. Brusel pořád mluví o růstu, to je pak vyšší výběr daní, lepší rozpočet a nízký dluh.

Chceme růst, to znamená investice. Ne program pro chůvy v Praze, který se nečerpá. Evropa od nás každý rok dostává deset miliard eur dividendy, rozložil jsem si je i teritoriálně, abych měl dobré argumenty. Německo, Nizozemsko, Francie. Jsme na tom dobře a můžeme do věcí zásadně mluvit, na úrovni premiérů máme mít slovo, ne si nechat nařizovat z Bruselu, kam máme dát peníze.

LIDOVÉ NOVINY: To se má domluvit vždy na začátku v rámci dohody o partnerství, než se programy nastaví, ale pojďme dál, zpátky k domovu. Pro Die Welt jste nyní uvedl, že tématu migrace se v Česku chopila především pravicově extremistická strana. Tak jste nazval SPD?

BABIŠ: Pravicově nevím, ale extremistickou ano. Česká média ji tak nazývají, tak to po vás opakuju.

LIDOVÉ NOVINY: A pořád vám nevadí opřít svou vládu o stranu, o které jste sám řekl, že je extremistická?

Chci snižovat daně, vyrovnaný rozpočet, málo byrokracie – to je pravice. Chceme přidat důchodcům, sociálním pracovníkům, učitelům – a to je zase levice. My jsme vždycky říkali, že jsme pro všechny.

BABIŠ: Když budeme ve vládě, zabráníme extremistickým vlivům. Přesvědčíme lidi, že evropský projekt nám Evropanům, našim občanům, garantuje v Evropě mír, je to projekt pro lidi. Vy jste nezažili, když my jsme občas dostali povolení vycestovat z komunistického státu do zahraničí, takzvanou doložku, a čekali jsme na hranici. To přece nechceme, vrátit se do takových časů, kdy bylo na hranici s Rakouskem a Německem kontrolováno každé auto a vlak stál na hranici a kontrolovali každé kupé.

Chceme v Evropě bojovat o čtyři základní svobody, a proto říkáme, že celý kontinent má být Schengen, musí se bojovat proti pašerákům lidí a hlavní slovo mají mít prezidenti a premiéři členských zemí. Ne komise, ne pár velkých zemí, které nás pak přehlasují, to je neakceptovatelné.

LIDOVÉ NOVINY: Nebojovalo by se vám za lepší domácí popularizaci evropského projektu pohodlněji, kdybyste neměl vládu založenou na toleranci stran, které chtějí z EU vystupovat?

BABIŠ: Ale ano, tak přesvědčte demokratické strany.

LIDOVÉ NOVINY: Ne, my nejsme pověření sestavením vlády.

Skončí resortismus a budeme mít centrální autoritu na IT, na digitalizaci. Mohli bychom udělat megafond, z nějž by se financovaly investice tam, kde je převis.

BABIŠ: Zeptejte se jich, proč mají jediný program, a sice že je Babiš nepřijatelný. Vždyť od voleb nic jiného neřeší. Vždyť se podívejte na Piráty, já myslel, že s námi budou na jedné lodi. A Ivan Bartoš s Jakubem Michálkem jsou úplně jako Kalousek. A Jan Farský s Petrem Gazdíkem ze STAN. Všichni stejní, noví Kalouskové. Nepochopili, že to nefunguje, tak jim držím palce.

LIDOVÉ NOVINY: Nepoužíváte vy Kalouska jako oni vás?

BABIŠ: Kalouska už neřeším. Ani si nevzpomenu, jestli Kalousek mluvil o mé rodině. Jeho nástupci ano.

LIDOVÉ NOVINY: Zeman a SPD jsou faktorem, který děsí řadu politiků ANO. Dva europoslanci už s hnutím nechtějí spolupracovat, Zeman ani SPD nejsou po chuti některým hejtmanům a primátorům. Co budete dělat, když se vám začne rozpadat poslanecký klub?

BABIŠ: Škoda, že když se dvěma daným europoslancům nelíbíme, že nevstoupí do jiné strany, a nepřenechají své mandáty náhradníkům. Přišlo mi, že někteří politici se chtěli na kritice pana prezidenta jen zviditelnit. Co se týká SPD, to je ještě daleko. Snad to poskládáme s někým jiným.

LIDOVÉ NOVINY: Ministři s vámi zapojení SPD řešili?

Chceme v Evropě bojovat o čtyři základní svobody, a proto říkáme, že celý kontinent má být Schengen, musí se bojovat proti pašerákům lidí a hlavní slovo mají mít prezidenti a premiéři členských zemí. Ne komise, ne pár velkých zemí, které nás pak přehlasují, to je neakceptovatelné.

BABIŠ: Ano, vím o dvou, kteří s tím mají zásadní problém.

LIDOVÉ NOVINY: Martin Stropnický, Robert Pelikán a napadl by nás třeba i Tomáš Hüner?

BABIŠ: První dva jsou správně. Pan ministr Hüner musí dořešit hlavně lithium.

LIDOVÉ NOVINY: Co ministři Pelikán a Stropnický říkají na spolupráci s SPD?

BABIŠ: Mají na to svůj názor. Určitě o tom budeme diskutovat. Teď ale koalice s SPD není na programu dne.

LIDOVÉ NOVINY: Je to za dveřmi a buší to do nich.

BABIŠ: Není to za dveřmi. Bušilo by to na ně, kdyby pan prezident prohrál volby a my museli do března udělat koalici. Teď máme čas.

LIDOVÉ NOVINY: Co to znamená, že máte čas? Jaká je pro vás snesitelná doba na vyjednávání o vládě?

BABIŠ: Nemám žádný časový limit.

LIDOVÉ NOVINY: Třeba červen, červenec, srpen, listopad?

Podívejte se na Piráty, já myslel, že s námi budou na jedné lodi. A Ivan Bartoš s Jakubem Michálkem jsou úplně jako Kalousek. A Jan Farský s Petrem Gazdíkem ze STAN. Všichni stejní, noví Kalouskové. Nepochopili, že to nefunguje, tak jim držím palce.

BABIŠ: Ne (smích). Čekáme, jak dopadne sjezd ČSSD. Zatím makáme ve vládě, pracujeme. Neumím říct termín.

LIDOVÉ NOVINY: Víte už, kdo by měl ze současné vlády pokračovat i v té další?

BABIŠ: Netuším. Pracujeme a poznáváme se. Někteří jsou noví, poznávají náš svět.

LIDOVÉ NOVINY: Svět politiků?

BABIŠ: Ne politiků, ale řízení a práce – schůze v 6:30, od pěti od rána esemesky.

LIDOVÉ NOVINY: Otázka je, jestli to je ještě práce, nebo šikana. Někdy byste je měl nechat vyspat.

BABIŠ: Určitě to není šikana, mají čas spát. Komunikuji s nimi průběžně, řešíme problémy lidí. Dnes za mnou byli důchodci a ptali se mě, proč nemáme stejné ceny léků všude. Zavolal jsem ministrovi Vojtěchovi a říkal jsem mu, s jakým problémem za mnou důchodci přišli.

Bavili jsme se o jízdném, že nad 65 let by bylo zdarma. Nebo o tom, proč trestné činy na důchodcích nemají vyšší sazbu. Při jednání jsem zatelefonoval danému ministrovi, třeba ministrovi spravedlnosti Pelikánovi, a vzkázal mu, jaký problém lidé řeší. Předal jsem vzkaz, dělám občas de facto sekretářku. Přenáším požadavky občanů na jednotlivé ministry.

LIDOVÉ NOVINY: Když jsme u ministra Pelikána, oslovil jste ho či ministra vnitra Metnara, aby řešil problém údajných objednávek trestního stíhání, o kterých jste mluvil ve sněmovně při vašem vydávání k trestnímu stíhání?

Přišlo mi, že někteří politici se chtěli na kritice pana prezidenta jen zviditelnit. Co se týká SPD, to je ještě daleko. Snad to poskládáme s někým jiným.

BABIŠ: Nemluvil jsem o justici, soudcích či soudech, spíše o policii. Nemůžu s tím ale nic dělat.

LIDOVÉ NOVINY: Kdo jiný než premiér se má s takovým podezřením vypořádat a vyřešit ho?

BABIŠ: Jen se ptám, jak je možné, že minulý rok bylo přes tisíc případů, kdy soudy osvobodily trestně stíhané. Hlavou mi ale neustále vrtá případ paní Jourové, kterou zatkla policie na letišti, byla ve vězení a následně vysoudila milionové odškodné. Nebo kauza paní Vitáskové, kterou chtěl prvoinstanční soud poslat na 8,5 let do vězení. To byly pravděpodobně účelové kauzy a jsou to věci, které by se neměly stávat.

LIDOVÉ NOVINY: Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že o objednávání trestního stíhání nemá důkazy. Vy je máte?

BABIŠ: Důkazy nemám, ale vím, že tomu tak v řadě případů je. Více lidí mi napsalo o svých případech.

LIDOVÉ NOVINY: Můžete si jako premiér dovolit vyjadřovat takové pocity, které útočí na jeden z pilířů českého státu?

Kdybychom před volbami nebyli favoritem, policie by počkala na zahájení stíhání až po volbách. Jenže před volbami se hnutí ANO báli, a tak po nás vystartovali. Čapí hnízdo není žádný podvod. Byly projekty, které měly anonymní akcionáře, v Čechách jich bylo 136 za 3,4 miliardy korun, v Evropě tisíce.

BABIŠ: Byl jsem v pozici Andreje Babiše, který se obhajoval, vysvětloval a bránil se účelové kauze a trestnímu stíhání. Kdybychom před volbami nebyli favoritem, policie by počkala na zahájení stíhání až po volbách. Jenže před volbami se hnutí ANO báli, a tak po nás vystartovali. Čapí hnízdo není žádný podvod. Byly projekty, které měly anonymní akcionáře, v Čechách jich bylo 136 za 3,4 miliardy korun, v Evropě tisíce.

LIDOVÉ NOVINY: Měly by se teď zkontrolovat všechny projekty z daného dotačního období, kde se vyskytly anonymní akcie?

BABIŠ: Proč? To se mělo kontrolovat v době, kdy se přidělovaly dotace. Tehdy byly kontroly silné. I zpráva OLAF kritizovala špatně nastavený systém, což není můj problém. Nevidím jediný důvod, proč by moje rodina nemohla podnikat.

LIDOVÉ NOVINY: Vyšetřovatelé Čapího hnízda se nově zabývají způsobem financování společnosti Farma Čapí hnízdo. Zjistili, že z holdingu Agrofert farma v období let 2009 až 2013 získala přes 300 milionů korun – za reklamu. Agrofert si na základě toho snížil daňový základ. Můžete zaručit, že reklama skutečně proběhla, a že nešlo o daňovou optimalizaci?

BABIŠ: Nebudu to s vámi řešit, vyjádřil jsem se už asi stokrát, na všechno už znáte odpověď.

LIDOVÉ NOVINY: Na tuto otázku nikoliv.

I zpráva OLAF kritizovala špatně nastavený systém, což není můj problém. Nevidím jediný důvod, proč by moje rodina nemohla podnikat.

BABIŠ: Vše se vyšetřuje, nic nebudu komentovat. Nic nezákonného se určitě nestalo. Agrofert je moje bývalá firma a k Čapímu hnízdu už jsem řekl vše, co jsem mohl.

LIDOVÉ NOVINY: Jste si jistý, že až dojde na skládání nové vlády, že vám do toho Hrad nebude mluvit? Ministr vnitra Metnar se zdá mít k Hradu blízko.

BABIŠ: Kam na ty nesmysly chodíte?

LIDOVÉ NOVINY: Například když si chtěl nechat v resortu politického náměstka Petra Hulinského z ČSSD, který je jedním z poradců prezidenta? Na to jste říkal co?

BABIŠ: Že není důvod nechávat si politického náměstka z ČSSD.

LIDOVÉ NOVINY: Hovoří se o tom, že kandidátem na zemědělství by mohl být Miroslav Toman a na zahraničí Jan Kavan.

Vše se vyšetřuje, nic nebudu komentovat. Nic nezákonného se určitě nestalo. Agrofert je moje bývalá firma a k Čapímu hnízdu už jsem řekl vše, co jsem mohl.

BABIŠ: S panem Metnarem jsem se seznámil náhodou, byl jsem v Čechách na mítinku a přišla zpráva, že mě tam má někdo fyzicky napadnout, takže mě hlídali policisté. Jeden z nich mi pana Metnara doporučil. Je nestranný, je odborník, byl celý život u policie, byl i náměstkem. Průpovídka, že je hradním nominantem, je nesmyslná.

LIDOVÉ NOVINY: Zvažujete Tomana s Kavanem?

BABIŠ: Není to v našich úvahách, čekáme, na čem se dohodneme s jinými stranami. Zatím to vypadá, že ČSSD nevylučuje, že by s námi šla do vlády.

LIDOVÉ NOVINY: A kdyby Miloš Zeman Kavana chtěl?

BABIŠ: Nebude chtít, nikdy nechtěl.

LIDOVÉ NOVINY: Ani prostřednictvím vyslanců?

Miloš Zeman nikdy nekradl a není zkorumpovaným politikem. Nemá žádný velký majetek, skromně žil na Vysočině.

BABIŠ: Prostřednictvím s nikým nemluvím, mluvím s panem prezidentem.

LIDOVÉ NOVINY: Už jednou jste s prostředníky mluvil.

BABIŠ: Ne, ze slušnosti jsem vyhověl žádosti o schůzku.

LIDOVÉ NOVINY: Příště už jí ani ze slušnosti nevyhovíte?

BABIŠ: Ne, určitě ne.

LIDOVÉ NOVINY: V lednu jste před druhým kolem prezidentských voleb vyslovil podporu Karlu Schwarzenbergovi. Řekl jste: „Nepodpořím nikoho, kdo má něco společného s érou Václava Klause, opoziční smlouvou a se systémem korupce politických stran, který zde Klaus se Zemanem úspěšně vybudovali. Miloš Zeman, jehož průzkumové agentury považují za jednoho z hlavních favoritů, je pro mě pokračovatelem Klausovy éry.“ Jak se stalo, že jste změnil názor a Zemana letos naplno podpořil?

Dnes je už jiná situace než na začátku roku 2013. Vztahy s panem prezidentem jsme si vyjasnili a narovnali.

BABIŠ: Karla Schwarzenberga jsem tehdy moc neznal. K podpoře mě přemluvil David Černý. Jako hnutí jsme tehdy začínali a ODS a ČSSD pro nás byly strany, které tu zanechaly největší stopu po revoluci. Vadilo mně, co tyto strany měly za sebou. Schwarzenberga jsem nesponzoroval, pouze jsem ho podpořil. Nikdy za to nepoděkoval a nepřijal mě.

Pouze mě přemluvil David Černý, kterému jsem zasponzoroval jeho klikující autobus, jenž byl na olympiádě v Londýně. Miloš Zeman nikdy nekradl a není zkorumpovaným politikem. Nemá žádný velký majetek, skromně žil na Vysočině.

LIDOVÉ NOVINY: Kontroverzní podnikatelé a lobbisté v jeho blízkém okolí vám nevadí?

BABIŠ: Ty měli všichni. Dnes je už jiná situace než na začátku roku 2013. Vztahy s panem prezidentem jsme si vyjasnili a narovnali.To je všecko.