Babiš a John se přes média vyzývají k odchodu z politiky

„Bártův cvičený medvěd“ chce po „velkopodnikateli“, aby nekontaminoval politiku. „Zůstanu, dokud tu budou zloději jako vy,“ zněla odpověď.

Nikdy dopředu nevíme, k čemu dospějeme, prohlásil Radek John. foto: © ČTKČeská pozice

Nikdy dopředu nevíme, k čemu dospějeme, prohlásil Radek John.

Andrej Babiš a předseda Věcí veřejných Radek John se pustili do vzájemné mediální přestřelky, v níž není o silná prohlášení nouze. Roznětkou se stala podnikatelova slova v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce. Babiš v pořadu označil Johna za Bártova cvičeného medvěda a Čechy přirovnal k cyklistům, kteří šlapou do pedálů a mají ohnutá záda.

První z narážek paradoxně nechala Johna v klidu, zato druhý výrok přiměl VV k reakci. „Velkopodnikatel Andrej Babiš by po nedělní účasti v diskusním pořadu České televize měl okamžitě ukončit veškeré pokusy o vstup do české politiky. Důvodem není jen obhroublá, pavlačová forma vyjadřování, ale především zcela nepřijatelné, šokující a odsouzeníhodné využití výroku, který je připisován nacistickému vůdci, strůjci druhé světové války, utrpení a smrti desítek milionů lidí Adolfu Hitlerovi,“ píše se v pondělní tiskové zprávě, pod níž je John podepsán.

Babišova reakce následovala o den později: „Musela to být velká oslava ve vedení Věcí veřejných, když za nimi nějaký znalec Adolfa Hitlera (že by sám pan Radek John?) přišel s tím, že ho Babiš v Otázkách Václava Moravce parafrázoval! Úplně vidím tu radost superguru a dalších guru: ‚Konečně na něj něco máme!‘ ‚Tak rychle, pošleme do médií zprávu, že Babiš parafrázuje Hitlera.‘ ‚Ale on také kritizoval Věci veřejné, nevadí to?‘ ‚Kdepak, ten Hitler je lepší, a musíš to, Radku, rozeslat ty, protože už jsi nějak dlouho mlčel...‘,“ napsal svou verzi příběhu podnikatel.

Na Johnovu výzvu, „aby se omluvil a přestal kontaminovat české politické prostředí hrubostí“, zareagoval Babiš po svém: „Panu Johnovi se rozhodně omlouvat nehodlám a ‚kontaminovat‘ české politické prostředí budu tak dlouho, dokud v něm budou působit lidé, jako jsou Radek John, Vít Bárta a další, jejichž jediným politickým cílem je tuto zemi okrádat.“

Ponechme stranou, zda je autorem výroku o Češích – cyklistech sám vůdce, jeho pobočník Reinhard Heydrich či dokonce někdo jiný (mimochodem totéž se říká i o Švýcarech). Spíše se ptejme, proč Věci veřejné reagují jen na tuto dílčí záležitost, a nesnaží se poctivě vysvětlit daleko podstatnější otázky:

  • Jak to bylo s údajným uplácením poslanců strany za loajalitu Vítem Bártou?
  • Kde vzal ekonomický expert VV Michal Babák peníze na sponzoring strany?
  • Jak vlastně myslel Vít Bárta svou koncepci navýšení ekonomické moci společnosti ABL v České republice prostřednictvím zvýšení politické moci Věcí veřejných?

Možná má strana v tomto ohledu ještě co „učit se, učit se, učit se“ :-)

Výzva Radka Johna, předsedy Věcí veřejných, podnikateli Andreji Babišovi:

„Velkopodnikatel Andrej Babiš by po nedělní účasti v diskusním pořadu České televize měl okamžitě ukončit veškeré pokusy o vstup do české politiky. Důvodem není jen obhroublá, pavlačová forma vyjadřování, ale především zcela nepřijatelné, šokující a odsouzeníhodné využití výroku, který je připisován nacistickému vůdci, strůjci druhé světové války, utrpení a smrti desítek miliónů lidí Adolfu Hitlerovi.

„Češi jsou jako cyklisti, šlapou do pedálů a mají ohnutá záda,“ replikoval Babiš výrok před televizními kamerami. Máme si to vykládat tak, že po vodopádu líbivých, populistických frází o boji proti korupci velkopodnikatel ukázal, kde čerpá svou inspiraci?

Takový styl nemá v politice co pohledávat. Vyzývám pana Babiše, aby se omluvil a přestal kontaminovat české politické prostředí hrubostí.

Ačkoliv jsem předsedou vládní strany, musím v této souvislosti poukázat na varování, které pronesl profesor Václav Bělohradský na sobotní programové konferenci opoziční ČSSD. Na adresu oligarchů, kteří se snaží vstupovat do politiky, uvedl, že jsou to „staří středoevropští démoni“. Toto varování by všichni demokraticky smýšlející politici měli brát velmi, velmi vážně. Věřím, že se po dvaceti letech svobody nedočkáme situace, kdy budeme nuceni bránit parlamentní demokracii před těmito nebezpečnými démony.“

Reakce Andreje Babiše:

„Omluvíte se i vy, pane Johne?

Musela to být velká oslava ve vedení Věcí veřejných, když za nimi nějaký znalec Adolfa Hitlera (že by sám pan Radek John?)  přišel s tím, že ho Babiš v Otázkách Václava Moravce parafrázoval! Úplně vidím tu radost superguru a dalších guru: ‚Konečně na něj něco máme!‘ ‚Tak rychle, pošleme do médií zprávu, že Babiš parafrázuje Hitlera.‘ ‚Ale on také kritizoval Věci veřejné, nevadí to?‘ ‚Kdepak, ten Hitler je lepší, a musíš to, Radku, rozeslat ty, protože už jsi nějak dlouho mlčel...‘

Nastrčená figura Víta Bárty (a jeho firmy ABL) Radek John tedy v médiích ukázala, jak má ostré lokty: „Velkopodnikatel Andrej Babiš by po nedělní účasti v diskusním pořadu České televize měl okamžitě ukončit veškeré pokusy o vstup do české politiky. Důvodem není jen obhroublá, pavlačová forma vyjadřování, ale především zcela nepřijatelné, šokující a odsouzeníhodné využití výroku, který je připisován nacistickému vůdci, strůjci druhé světové války, utrpení a smrti desítek miliónů lidí Adolfu Hitlerovi.“

A jako správný demagog a „demokrat“ pokračuje: „Takový styl nemá v politice co pohledávat. Vyzývám pana Babiše, aby se omluvil a přestal kontaminovat české politické prostředí hrubostí.“

Tak a je to tady. Pan John, ač už není kvůli skutečnému politickému cíli Věcí veřejných (prospěchu ABL) ani ministrem vnitra, začíná rozhodovat o tom, kdo má mluvit do politiky a kdo ne.

Je to přitom pořád ten samý pan John, který musel odejít z televize kvůli kšeftům s časopisem VZP, jenž pro pojišťovnu vydával pražský kmotr Roman Janoušek. Ten samý Radek John, jehož Janoušek s Bártou jako cvičeného medvěda dosadili do čela Věcí veřejných, aby z jeho tehdy ještě „mediálně oblíbenou“ tváří vyhráli volby. Omluvu a „nevměšování se do politiky“ chce po Babišovi ten samý člověk, který s Věcmi veřejnými po posledních volbách způsobil další frustraci a beznaděj v tomto národě. Je to ten samý Radek John, jehož strana se zaštítila bojem proti korupci, přičemž její superguru musí obíhat své poslance s obálkami, aby ve straně vůbec zůstali.

Pane předsedo Johne, omluvte se tomuto národu, že jste se podílel na jeho okrádání, když jste byl předsedou představenstva firmy Ora Print, která z VZP podle Deníku "vysála" 700 milionů korun. Peníze pak ve spolupráci s panem Janouškem (třeba z jeho švýcarského konta vraťte). Omluvte se pak také tomuto národu, že jste ho v čele takzvaných Věcí veřejných připravil o poslední iluze, že se dá s korupcí a politikou něco dělat.

Pokud se někdo cítí být Hitlerovou parafrází, kterou mi mimochodem poslal jako rčení Němců o Češích zakladatel ODS Petr Havlík, uražen, tak se mu i mohu omluvit. Opravdu jsem na rozdíl od znalců Hitlera z Věcí veřejných netušil, že jde o jeho výrok (jeho myšlenky opravdu po nocích nestuduji).

Panu Johnovi se ale rozhodně omlouvat nehodlám a „kontaminovat“ české politické prostředí budu tak dlouho, dokud v něm budou působit lidé, jako jsou Radek John, Vít Bárta a další, jejichž jediným politickým cílem je tuto zemi okrádat.“