Babákovo „čarování“ s miliony pro VV prověří protikorupční policie

Finanční analytický útvar MF podal trestní oznámení pro praní špinavých peněz na poslance Věcí veřejných Michala Babáka.

Majitelé společnosti Bene Factum Miloš Havránek a Petr Šrámek asi proklínají den, kdy se s Michalem Babákem (na snímku) viděli poprvé. foto: © ČTKČeská pozice

Majitelé společnosti Bene Factum Miloš Havránek a Petr Šrámek asi proklínají den, kdy se s Michalem Babákem (na snímku) viděli poprvé.

Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí podal trestní oznámení pro praní špinavých peněz na poslance a sponzora Věcí veřejných (VV) Michala Babáka. Informovaly o tom s odkazem na zdroje blízké vyšetřování servery Aktuálně.cz a idnes.cz.

Dle zjištění FAÚ prošlo přes Babákův soukromý účet v posledních dvou letech 11,5 milionu korun pro VV. Babák pro ČTK uvedl, že o trestním oznámení neví, ale že je připraven s orgány činnými v trestním řízení spolupracovat. Pozadí svých finančních operací ale ekonomický expert strany nikdy důvěryhodně neobjasnil.

Babák údajně v posledních dvou letech přinesl v hotovosti do banky celkem 7,8 milionu korun v mnoha stotisícových sumách. Z toho 6,5 milionu obratem přistálo na kontě Věcí veřejných. Kromě toho poslanec letos v březnu půjčil straně dalších pět milionů korun. Na nahrávce z porady vrcholných představitelů VV, zveřejněné v předchozích týdnech, jeden z členů strany uvádí, že Babák se stranickými financemi „čaruje“.

Detaily případu poslance Michala Babáka naleznete v rubrice Babákovy miliony.