Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 5
  • Poslední: 17.2.2015 23:58
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Díky za reakci, o čem je článek jsem pochopil vcelku jasně

Pravda, článek Agory je trošku optimistický (rozbral to např pan Morris zde http://www.renewablesinternational.net/was-2014-the-turning-point-for-the-energiewende/150/537/84529/ ) - na to jsem bohužel narazil až po vložení odkazu sem.

Každopádně v budoucích letech plánují odstavení (do roku 25) nějakých 10ti uhelných elektráren, pochopitelně především na severu.

S vedením S-J asi problémy budou, navíc Bavorsko má ultrapřísné podmínky pro nové větrné el. - zrovna kvůli tomu vyrostl soudní spor http://www.germanenergyblog.de/?p=17901

Kabel do Norska by měl být do roku 20 http://uk.reuters.com/article/2015/02/10/norway-germany-cable-idUKL5N0VK2PY20150210

O tom že "jejich nahražení nelze realizovat OZE" opravdu přesvědčený nejsem. Svědčí o tom i rekordní přírůstek instal výkonu vět. el. v minulém roce. Pokud bude například v Bavorsku nárůst nejen podílu ale i celkové produkce ze zdrojů fosilních, nepředpokládám, že by v konečných číslech překonal pokles ve zbytku DE.

Na celkové emise naví

Re: Díky za reakci, o čem je článek jsem pochopil vcelku jasně

Dovolil bych si přece jen ještě pár poznámek k Vaší reakci:

1) Plánovat něčeho odstavení nemusí toto odstavení ještě znamenat. Na druhé straně určitě bude možné na severu některé bloky odstavit, pokud se je podaří zálohovat vodními zdroji v Norsku. Ten jeden kabel do Norska, schopný přenést něco málo přes 1 GW by se mělo do roku 2020 podařit uvést do provozu.

2) Ovšem to jeden kabel a je otázka, kolik Norsko bude schopno a ochotno zajistit těch záloh pro Německo. Kabely z Norska mají propojit Dánsko, Velkou Británii ... Vždy si při tom vzpomenu na vyděšený pohled představitele Norské akademie věd na tom jednání před čtyřmi lety, když mu tam němečtí představitelé sdělili, že německá energetika chce využít Norska, jak své baterie.A jak se ohradil, že Norsko kvůli Německu nezabetonuje kompletně svou krásnou přírodu a neprotká ji vedeními.

Pokračování

3) To, kolik jaderné elektřiny reálně nakonec nahradí OZE, prostě uvidíme. Nemá cenu se teď přít. Ovšem i kdyby podle Vaší vize nahradila všechnu, tak to znamená nejméně deset let stagnace snižování fosilní produkce elektřiny v Německu a spoustu emisí nejen CO2. A to při obrovském úsilí, mohutné výstavbě a růstu cen elektřiny. Zatímco, kdyby Energiewende nebyla a německé jaderné bloky by velmi lacino produkovaly nejméně jedno desetiletí a pravděpodobně i dvě elektřinu (bloky jsou postaveny, jejich uhlíková stopa už byla realizována), tak mohlo probíhat už nyní a i v následujícím desetiletí dost dramatické snižování využití fosilní elektřiny v Německu i regionu. Prostě z ekologického hlediska je Energiewende totální debakl.

je to o úhlu pohledu..

Stavět to tak, že energiewende je debakl, protože neumožnilo snižování emisí jadernými zdroji, přičemž odstranění těchto zdrojů bylo jedním z hlavních cílů, je tak trošku postavené na hlavu.

pár aspektů toho debaklu (kromě již zmiňovaného poklesu spotřeby uhlí a emisí v r. 14 +k tomu, že rok 2014 byl hist. nejteplejší se hodí dodat to, že z 15ti nejteplejších jich tuším 14 bylo od roku 2000..).

hromada regionů produkujících více elektřiny z OZE než spotřebují http://c1cleantechnicacom.wpengine.netdna-cdn.com/files/2013/06/100eeRegionen.jpg

jen letošní produkce z větru za leden nějakých 10k GWh místo loňských cca 7k GWh. http://www.gtai.de/GTAI/Navigation/EN/Meta/press,did=1175202.html

To že došlo k masivním poklesům v ceně technologií OZE a ty se staly nejprogresivnějším sektorem v energetice jistě další aspekt debaklu..

Re: je to o úhlu pohledu..

Ano pane Pragerz, jde o opravdu úhel pohledu. Toto vše, co popisujete, mohlo však být učiněno bez Energiewende (bez odstavování jádra). A pokud by Energiewende nebyla a šlo by pouze o efektivní podporu náhrady fosilních paliv jinými zdroji, tak by dokonce bylo více finančních prostředků na tyto kroky. Takže dnes by Německo mělo nižší podíl uhelné elektřiny a nižší emise (nemám ani tak na mysli CO2, ale skutečně škodlivé emise) a za nižší náklady. Takže Energiewende je z ekologického i ekonomického hlediska opravdu debakl.