Autoritářská eurozóna finančním trhům svědčí

Koruna si po předchozích ztrátách výrazně polepšila a dostala se na dohled hranice 25 Kč za euro a 18,70 za dolar.

Zatímco v poslední době jsme byli denně konfrontováni se zprávami z Itálie, Řecka a Španělska a schůzkami mezi Angelou Merkelovou a Nicolasem Sarkozym, v uplynulém týdnu jakoby vše zlé na chvíli utichlo. Pod pokličkou to ale vře. V otázce, jak vyřešit současný krizový stav, se stále vymýšlejí nové možnosti. Německo a Francie přišly s návrhem na přísnější a užší koordinaci rozpočtové politiky, s čímž by souvisela změna smlouvy o EU.

Další zveřejněný nápad, tentokráte čistě německý, se týká možnosti založení fondů, kam by jednotlivé státy převáděly část dluhu, jež přesahuje hranici 60 procent HDP. Kreativita lidského myšlení ve stylu, jak problém neřešit, ale jenom překrýt, je zkrátka neomezená. Navíc je stále více patrné, že současná EU, potažmo eurozóna, ztrácí svoji původní podobu, kdy všechny státy jsou si rovny, a rozhoduje se stále více autoritářsky.

Atmosféra na trzích se v týdnu zlepšila. Pomohl tomu především koordinovaný zásah centrálních bank na poskytnutí dodatečné dolarové likvidity globálnímu finančnímu trhu. To se okamžitě odrazilo i v posílení akciových indexů a rizikových aktiv. Euro si během několika minut připsalo vůči dolaru zisk přibližně dvou centů. Nepatrně se zlepšila i situace na americkém trhu práce. Spojené státy však stále nemají vyhráno.

Česká ekonomika je již patrně v recesi

Rozkolísanost české měny v poslední době výrazně vzrostla, což uplynulý týden jenom potvrdil. Koruna si po předchozích ztrátách výrazně polepšila a dostala se na dohled hranice 25 Kč za euro. Nejvýraznější zisky si připsala v pondělí a ve středu, a celkově tak během týdne získala kolem 80 haléřů. Posílení koruny v dalších dnech je stále možné, střednědobý výhled však zůstává pro českou měnu negativní. V delším časovém horizontu jednoho až tří měsíců lze očekávat posun koruny zpět na úroveň 26 Kč za euro a výše.

Ještě dramatičtěji česká měna posílila vůči dolaru. V pondělí ráno se ještě obchodovala nad úrovní 19,50 Kč. V pátek odpoledne se dolar prodával zhruba za 18 korun a 70 haléřů. Trhy se ale po zveřejnění dat z amerického trhu práce rozbouřily a nelze vyloučit další změny.

Data z domácí ekonomiky vypovídají o tom, že se české hospodářství již pravděpodobně nachází v mírné recesi. To ostatně potvrdil čtvrteční výsledek indexu průmyslové aktivity za listopad, který poklesl pod klíčovou hranici 50 bodů. Ta odděluje fázi expanze a kontrakce. Pod úrovní 50 bodů se tento index naposledy nacházel v roce 2009. Zajímavé bude sledovat, zda tento stav prokáže v příštím týdnu ukazatel průmyslové výroby.