Ceska Pozice

Aukce kmitočtů: T-Mobile se stížností neuspěl, šance pro čtvrtého operátora trvá

ČTÚ na základě jednání s Evropskou komisí usuzuje, že podmínky aukce nejsou v rozporu s evropským ani českým právem.

foto: © ČTKČeská pozice

Na vládu jde materiál Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) o chystané aukci kmitočtů. Z dokumentů, které má ČESKÁ POZICE k dispozici, plyne, že T-Mobile, který si u Evropské komise stěžoval na údajnou nedovolenou podporu směřující k umožnění vstupu nového operátora na český trh, neuspěl. Nicméně vše vyřešeno ještě není, protože u Evropské komise si stěžoval ještě někdo další. Ale ani ČTÚ neví, kdo to je, a komise o jeho stížnosti dosud nerozhodla.

O fatální problém by se ale jednat nemělo. ČTÚ ve zprávě na základě jednání s Evropskou komisí a také podle rozhodnutí o stížnosti T-Mobile usuzuje, že podmínky aukce nejsou v rozporu s evropským ani českým právem. Proto se má jet více méně podle očekávaného harmonogramu, tedy aukce by se měla vyhlásit nejpozději do poloviny srpna a vyhrazení nejlukrativnější části spektra pro možného čtvrtého operátora zůstává zachováno.

Kam půjdou miliardy?

Kdo by mohl být čtvrtým operátorem v Česku, zatím není zřejmé. Dlouhodobě se spekuluje například o PPF, ale jasněji bude až po vyhlášení aukce. Její průběh a výsledek bude také jistou maturitou pro nového šéfa Rady ČTÚ Jaromíra Nováka, kterého do funkce navrhl ještě ministr Martin Kuba (ODS). Lidé, kterých se ČESKÁ POZICE před časem ptala na jejich očekávání vzhledem k osobě nového šéfa této instituce, se vesměs shodli, že pro hodnocení jeho působení bude klíčová právě aukce kmitočtů.

Cílem této aukce je kromě přilákání čtvrtého operátora také rozvoj vysokorychlostního mobilního internetu 4G, který by umožnil prakticky plnohodnotné připojení k internetu prostřednictvím mobilního telefonu.

Důležitý je i fakt, že aukce přinese do rozpočtu několik miliard korun, které by se podle původního plány mohly použít na budování optických sítí v těch oblastech Česka, kde není k dispozici kvalitní připojení. V minulé vládě tento nápad narážel primárně na exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), který takto účelové využití peněz z aukce odmítal. Z nové vlády se k tomuto návrhu zatím nikdo nevyjádřil a jednání mezi jednotlivými úřady nepokročila. 

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.