Ceska Pozice

Atlas se chvěje na špičce žebříčku knihkupectví Amazon

Nízkonákladová filmová verze opět zpopularizovala více než půlstoletí starý román Atlas Shrugged americké filozofky Ayn Randové.

Více než 50 let starý román Atlas Shrugged (Atlas se zachvěl) americké filozofky ruského původu Ayn Randové se v minulých dnech opět dostal do TOP 10 bestsellerů internetového knihkupectví Amazon. Renesanci díla, které nakladatelství Random House zařadilo v roce 1998 mezi nejdůležitější knihy 20. století, má pravděpodobně na svědomí filmová verze, jež minulý víkend zaplavila kina v USA.

Recenze knihy Atlas se zachvěl: Obrana proti společnosti lupičů: Chudým brát a bohatým dávat

Angelina Jolie a Brad Pitt si v prvním díle filmové trilogie Atlas Shrugged Part 1 nakonec nezahráli. Na americké poměry směšný desetimilionový rozpočet by pravděpodobně nestačil ani na pokrytí kulinářských choutek hvězdného dua. A proto film inspirovaný bestsellerem, jenž prý životy čtenářů ovlivnil podobně silně jako třeba Bible, odstartoval bez věhlasných jmen – jak před, tak za kamerou.

Producent Harmon Kaslow nedávno v americkém rozhlase prohlásil, že si mnohá americká studia na film netroufla, protože se obávala politického poselství a nevěřila v podporu amerického publika. Dokonce se prý šušká, že herci, kteří si ve snímku zahráli, budou teď mít potíže v levicově zaměřeném Hollywoodu vůbec někdy dostat roli.

Navzdory tomu pouhá existence filmu způsobila, že zájem o knihu je větší než kdy jindy. A nejen to. Název románu na Googlu nikdy nebyl tak vyhledávaný, jako je tomu dnes. A to, že se kniha Atlas se zachvěl drží už 270 dní v top 100 nejprodávanějších knih Amazonu, nesvědčí zrovna o tom, že by chyběla podpora amerického publika. Právě naopak se zdá, že tématika je dnes aktuálnější než dřív.

Ostatně, po Američanech a Kanaďanech se o dílo Randové nejvíc zajímají Indové. A pokud si v Indii udělají z Atlas Shrugged učebnici, jak obstát na Západě, máme se na co těšit.

zpět na článek


© 2020 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.