Ať zmizí stránka Pekelní advokáti!

Web britského grafika, který veřejnosti umožňuje anonymně kritizovat konkrétní advokáty, dostal od právnického sdružení ultimátum.

Solicitors from Hell (Pekelní advokáti). Přesně tak pojmenoval grafik a živnostník Rick Kordowski před šesti lety svou webovou stránku, k jejímuž vzniku ho inspirovaly mizerné zkušenosti s jednou advokátní kanceláří. Webová stránka, patřičně vyšperkovaná plameny a krvavou lebkou ďábla v obleku, slouží lidem, kteří se stejně jako Kordowski domnívají, že se setkali s právníky, jejichž styl práce byl vůči nim hrůzostrašný. Například nezvedali telefony, nepřišli ve stanovenou dobu k soudu či si pečlivě nepřečetli smlouvu.

Účty si lidé mohou s těmito právníky vyřídit ostrými komentáři na zmíněném webu, včetně jmen a adres kritizovaných právníků. A to dle Kordowského rady: Pojmenujte a zostuďte svého „tyrana“, který vás „zklamal“. Pro právní experty: grafik se opírá o proslulý článek 10 Evropské úmluvy o lidských právech zaručující svobodu projevu.

Kritizovat konkrétní advokáty, a navíc anonymně, se však všude na světě rovná píchnutí do vosího hnízda. Proto se také Kordowski už několikrát ocitl před soudem. Kritizovaným advokátům však nabízí „alternativu“: za menší administrativní poplatek ve výši 299 liber (zhruba osm tisíc korun) hanebný komentář u jejich jména vymaže.

Britským advokátům však nyní došla trpělivost a obrátili se na organizaci The Law Society, jež zastupuje a sdružuje právníky. A ta grafikovi přikázala, že musí svou webovou stránku do 2. září odstranit, jinak ho čeká několik žalob. Kordowski však nelenil. Najal si advokáta a vyráží do boje. Jak píše právní blog rollonfriday.com, který zprávu s odvoláním na britský deník The Times přinesl, zúčastněné nejspíš čeká dlouhý boj.