Ať se prezidentem stane kdokoli jiný než Sarkozy!

Útok z vlastních řad: Už i exprezident Jacques Chirac hodil svého někdejšího oblíbence přes palubu. Starý konzervativec by radši volil socialisty.

Kdo vyhraje příští rok ve Francii prezidentské volby? Socialista François Hollande (vlevo), konzervativní Nicolas Sarkozy nebo třeba zástupkyně krajní pravice Marine Le Penová? foto: © ReutersČeská pozice

Kdo vyhraje příští rok ve Francii prezidentské volby? Socialista François Hollande (vlevo), konzervativní Nicolas Sarkozy nebo třeba zástupkyně krajní pravice Marine Le Penová?

Bývalý pravicový prezident Jacques Chirac, předchůdce Nicolase Sarkozyho v Elysejském paláci, vypustil v sobotu do éteru nečekané sdělení. V prezidentských volbách příští rok by prý raději volil socialistického kandidáta Françoise Hollanda než svého někdejšího oblíbence, avšak nyní člověka, s nímž „nemá nic společného“, Sarkozyho. Takový útok z vlastních řad určitě neposílí šance současné hlavy státu na znovuzvolení.

Chirac a Hollande jsou staří známí a byť stojí na různých stranách politického spektra, respektují se. Během přátelského klábosení při procházce v muzeu v departementu Correze v centrální Francii, kde mají oba své voličské kořeny, Chirac konstatoval, že by hlasoval pro levicového kandidáta, pokud by za pravici nešel do voleb jeho přítel, současný ministr zahraničí Alain Juppé. Ten je mimochodem připraven ucházet se o kandidaturu za konzervativní Svaz pro lidové hnutí (UMP), pokud dojde k „vysoce nepravděpodobnému vývoji“ a Sarkozy kandidovat nebude. Juppé to 1. června řekl francouzskému rozhlasu.

Mnoho Francouzů nechce Sarkozyho znovuzvolení v roce 2012

„Můžu říct, že bych volil Hollanda,” prohlásil Chirac, čímž novináře i samotného Hollanda poněkud překvapil. Bývalý vůdce socialistů, který především musí ještě v primárkách vlastní strany porazit současnou šéfku Martine Aubryovou, se snažil vše zlehčit. Zřejmě si nebyl jistý, jestli mu Chirakova podpora spíše neuškodí. „Byl to vtip, řekl to, aby poškádlil své přátele. Smál se při tom, rozhodně to nebylo žádné oficiální prohlášení,” tvrdil.

Osmasedmdesátiletý politický důchodce Chirac má však stále spoustu příznivců a jeho slova, jež měla cíleně Sarkozymu uškodit, rozhodně nelze brát na lehkou váhu. A jak prohlásil socialistický poslanec Jean-Marie Le Guen, „mnoho Francouzů nechce Sarkozyho zvolení v roce 2012“. Možná ještě horší je pro Sarkozyho zjištění, že nedůvěra v něj začíná sílit i v jeho vlastních konzervativních řadách.

Podle nejnovějšího průzkumu ústavu IFOP zveřejněném v listu Le Journal du Dimanche si Hollande vede v potenciálním souboji socialistů se Sarkozym lépe než Aubryová. Hollanda byvolilo 26 a Sarkozyho 22 procent. I v duelu s Aubryovou by Sarkozy tahal za kratší konec. Pro kandidátku socialistů by hlasovalo 23 procent voličů a pro současného prezidenta pouze 21,5 procenta.

Počet příspěvků: 1, poslední 13.6.2011 06:17 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.