Asiaté dobývají Londýn. V realitách.

Čínský fond CIC se uchází o londýnský administrativní komplex. Obchod aspiruje stát se co do objemu největším od začátku finanční krize.

Investoři z Asie se podle údajů společnosti Cushman & Wakefiled v loňském roce objevili ve 45 procentech realitních transakcí, které byly během roku v Londýně uzavřeny. Navíc asijský kupec bude s největší pravděpodobností figurovat i u největšího dealu od začátku finanční krize.

Těsně před koncem loňského roku byly zveřejněny zprávy, že se chystá prodej londýnského kancelářského komplexu Chiswick Park. Mezi zájemci jsou čínský suverénní fond China Investment Corporation (CIC), dále pak investiční fond z Jižní Koreje a z Malajsie. Současným majitelem nemovitosti je americká private equity společnost Blackstone.

Hodnota transakce se odhaduje na 800 milionů liber. Dle listu Financial Times (FT) půjde o největší realitní obchod uzavřený ve Velké Británii od začátku finanční krize. Deník též upozorňuje, že Blackstone koupil komplex na začátku roku 2011. Původnímu vlastníkovi, konsorciu Aberdeen Asset Management, Schroders a Stanhope, zaplatil, jak uvádí FT, 480 milionů liber.

Nepředbíhejme, jak očekávaná změna majitele Chiswick Park dopadne a zda uspěje čínský suverénní fond. Slavit mohl již koncem loňského roku. V listopadu koupil za 245 milionů liber londýnskou centrálu Deutsche Bank. Vůbec poprvé v Londýně utratil peníze suverénní fond s aktivy, jejichž hodnota ke konci roku 2011 přesáhla 480 miliard dolarů, v roce 2009. Tehdy získal podíl ve společnosti Songbird Estates, která ovládá moderní administrativní čtvrť Canary Wharf.

List China Daily citoval Granta Ťiho, ředitele investičního oddělení v pekingské pobočce mezinárodní realitní společnosti Savills Property Services, který loňské dění na londýnském realitním trhu označil za „čilé“, protože finanční krize přinesla více obchodních příležitostí pro kupující. Podmínky pro realitní investory v Londýně jsou výhodnější než v Číně – smlouvy se uzavírají na delší dobu a nájemné je stabilnější.

Počet příspěvků: 2, poslední 22.1.2013 07:14 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.