Ceska Pozice

Armáda uvažuje, že letouny CASA vrátí dodavateli

Lhůta na odstranění závad letounů, jež armáda pořídila za 3,5 miliardy korun, končí posledním dubnovým dnem.

Očekávaná zpráva na téma, co armáda hodlá dělat se čtyřmi španělskými dopravní letouny CASA C-295, které koupila prostřednictvím Omnipolu a jež neprošly kontrolními a vojskovými zkouškami, je tu: Dnešní vydání Mladé fronty Dnes zveřejnilo informaci, že Omnipol dostal na odstranění závad letounů CASA C-295 čas jen do konce dubna. Jinak hrozí, že stroje armáda vrátí. Zpráva o problémech strojů, kterou vypracovali armádní specialisté, svědčí o tom, že letouny nesplňují požadavky kladené na systém výstrahy před raketami odpálenými na cíl ze země, plně nefunguje ani systém na odpalování klamných cílů. Armádní požadavky dále nesplňuje systém varování před případnou srážkou a navigační zařízení.

„Bude to ještě sranda. Jde o vážné chyby u všech čtyřech dodaných letadel. Týká se to hardwaru i softwaru. Aby stroje opravili, bude nutné je vzít zpět k výrobci do Španělska,“ uvedl pro ČESKOU POZICI vojenský expert pod příslibem anonymity. Armádní úředníci tvrdí, že zájmem ministerstva obrany není rušit smlouvu. Letadla vojáci potřebují a navíc resort nestojí o případné soudní tahanice s Omnipolem.

ČESKÁ POZICE se již minulý týden společnosti Omnipol dotázala, co hodlá s letouny za 3,5 miliardy korun, které neprošly vojskovými zkouškami, provést. Bez reakce. Představitelé Omnipolu reagovali až v dnešní Mladé frontě Dnes: „Domnívám se však, že pokud se objevily závady či technické nedostatky, půjdou odstranit. Ochranný systém je vynikající funkční technika prozkoušená v řadě zemí, která plně poskytuje ochranu proti nejmodernějším zbraním protivníka," uvedl šéf společnosti Michal Hon.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.