Armáda uvažuje o obnovení branné povinnosti

Generální štáb by chtěl prosadit zákon, který by armádě umožnil v případě nouze povolat lidi určitých profesí.

Titulní článek dnešního vydání deníku Právo informuje o tom, že česká armáda uvažuje o obnovení branné povinnosti. Armádě se totiž nedostávají řidiči či specialisté na informační technologie. Dle generálního štábu by se to mohlo negativně projevit v době přírodní katastrofy či válečné krize. Velení armády, opírajíc se o současný legislativní stav, dle nějž může v případě ohrožení lidských životů na základě rozhodnutí vlády začít mobilizovat, by tak chtělo prosadit zákon, který by mu umožnil v případě nouze povolat lidi určitých profesí.

Nápad však rezolutně odmítli všichni Právem oslovení politici. Poslanec Viktor Paggio (VV) kritizoval selektivnost připravovaného opatření a řekl, že „není možné někoho penalizovat za to, že například umí opravovat motory. Buďto všichni, nebo nikdo.“ Stínový ministr obrany za sociální demokracii Jan Hamáček zase rýpl do vlády, že by „měla najít dostatek prostředků, aby profesionální armáda mohla plnit svoje povinnosti a nemusela vymýšlet neefektivní plány“.

Armáda sama potvrzuje, že hlavním důvodem takovýchto úvah je snaha ušetřit. Za poslední čtyři roky byl rozpočet ministerstva obrany seškrtán o jedenáct miliard korun. Začalo se tedy šetřit na platech a různých zaměstnaneckých benefitech. A nedostatkové profese se tudíž do armády nehrnou. Potvrdil to i místopředseda branného výboru Poslanecké sněmovny Jan Vidím (ODS): „Práce v uniformě přestává být na trhu práce zajímavou, protože benefity se postupně snižují.“ Přitom ale zdůraznil, že není možné, aby se nastalá situace řešila zákonem. A tedy částečným obnovením povinné vojenské služby.

Návrh armády se dle Práva setkal se značnou kritikou z řad veřejnosti. Odsoudil ho i premiér Petr Nečas, když deníku řekl, že nedostatek peněz je sice reálný problém, ale „jde jen o to myslet a nejít nejjednodušší cestou přes obnovení odvodů“. Pravdou zůstává, že v případě nouze armáda nedostatek určitých pracovníků skutečně má. Vzhledem k plánům vlády na další omezování rozpočtu ministerstva obrany se nyní můžeme jen obávat, jaká nová strategie v budoucnu z generálního štábu zazní.

Počet příspěvků: 1, poslední 2.9.2011 04:13 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.